W Ostrowi powstaje muzeum (zdjęcia)

Dodano: 15 października 2013 14:46, Autor: Agnieszka Pleńska

Jeśli wszystko pójdzie po myśli właścicieli to już za nieco ponad miesiąc w Usługach Hotelowych 17 swoje podwoje uroczyście otworzy Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej.
W minioną środę właściciele Usług Hotelowych wraz z kustoszem muzeum, panem Andrzejem Mierzwińskim zaprosili przedstawicieli lokalnej prasy na konferencję prasową, na której opowiedzieli o swojej wizji i etapach przygotowań.

Na pomysł utworzenia muzeum w 17 wpadli właściciele - Państwo Marzena i Zbigniew Banaszkowie. - Z dużą przyjemnością i satysfakcja informujemy, że spełniło się marzenie wielu pokoleń mieszkańców ziemi ostrowskiej i doczekali się oni wreszcie tak potrzebnej placówki kulturalnej, oświatowej i wychowawczej jaką jest własne muzeum.- mówi pan Zbigniew.

26 sierpnia br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zatwierdził statut muzeum. Jest to ważne dla właścicieli, ponieważ mimo że jest to muzeum finansowane z ich własnych środków to dzięki temu każdy, kto będzie chciał przekazać swoje pamiątki w depozyt, będzie mógł być spokojny o ich los.
REKLAMA


Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej jest pierwszym muzeum, w którym gromadzone są
eksponaty i pamiątki z dziejów naszego regionu. Pierwszy eksponat do muzeum został zakupiony 13 maja br. Obecnie znajduje się ono w stadium organizacji, właściciele pozyskują przedmioty do ekspozycji. Na dzień dzisiejszy w zbiorach muzeum znajduje się ich już ponad 1500. Właścicieli czeka jeszcze przystosowanie pomieszczeń, w których znajdować się będzie placówka.

Na zwiedzających będzie czekać masa atrakcji. Muzeum to nie jest tylko jakiś tam magazyn w którym się gromadzi stare rzeczy, ale jest to instytucja, która przede wszystkim uczy. Uczy tego czego nie uczą w szkole - mówi Andrzej Mierzwiński. Właściciele mają w planach stworzenie makiety kościoła, który istniał w Ostrowi do końca XIX wieku, a później został rozebrany i przewieziony do Dąbrowy niedaleko Mławy.

Na zwiedzających będą czekały dioramy, czyli sceny przedstawiające wydarzenia z historii, olbrzymia fototeka przedstawiająca głównie zdjęcia Szkoły Podchorążych Piechoty, kącik poświęcony mieszkańcom ziemi ostrowskiej, gabinet map czy biblioteka rzadkich ksiąg i makieta kolejowa.

Kustosz muzeum zdradził nam też, iż planowane jest zorganizowanie "Nocy w muzeum" z nocą duchów.

Oficjalne otwarcie Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej jest planowane na Dzień Podchorążego - 29 listopada.

Właściciele i kustosz muzeum zwracają się również z prośbą do osób, które chciałyby wspomóc inicjatywę - Od razu powiem, że nie chodzi nam tu o żadne wyłudzanie czyichś pamiątek rodzinnych- mówi Andrzej Mierzwiński. Każda osoba, która będzie chciała, aby jej pamiątki ukazały się w muzeum można przekazać je w depozyt, oczywiście będą one ubezpieczone, zostanie tez spisana stosowna umowa, istnieje też wiele możliwość odkupienia pamiątek.

Zdjęcia ze spotkania obejrzysz w naszej galerii.Zobacz również

Humorystyczny wieczór z Marią Czubaszek

15 października 2013, Sylwia Ratyńska

Gościem Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi była znana polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka Maria Czubaszek.

Wykład z Bartoszem Gaguckim

15 października 2013, Sylwia Ratyńska

"Etyka a moralność - dlaczego ciarki chodzą mi po skórze?" - tak brzmiał tytuł poniedziałkowego wykładu omawianego przez Bartosza Gaguckiego w ramach Uniwersytetu III Wieku.

II Ostrowski Dzień bez Samochodu za nami (zdjęcia)

15 października 2013, Agnieszka Pleńska

W minioną niedzielę przy pływalni miejskiej odbyła się druga edycja Ostrowskiego Dnia bez Samochodu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]