Wycieczka edukacyjna do Hajnówki oraz nad Zbiornik Siemianówka (zdjęcia)

Dodano: 17 października 2013 13:01, Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz., red. Agnieszka Pleńska

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w Ostrowi Mazowieckiej już po raz drugi w tym roku pojechali na wycieczkę edukacyjną.
Wyprawę przyrodniczo-kulturową SIEMIANÓWKA II - "Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski" zorganizowało Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Program wyjazdu jest oryginalnym pomysłem Centrum. Przewidywał zapoznanie z północno-wschodnimi fragmentami Puszczy Białowieskiej, oraz przyrodą i historią powstania sztucznego Zbiornika Siemianówka.
REKLAMA


Dolina Narwi oraz sam Zbiornik jest ważnym korytarzem wędrówek ptaków. Stąd też nad jego brzegami już od lat prowadzone są badania ornitologiczne pod naukowym nadzorem Uniwersytetu w Białymstoku. To właśnie w obozie ornitologów - obrączkarzy młodzież mogła się zapoznać z metodami odłowu, badania i obrączkowania ptaków.

Na część kulturową wyjazdu złożyło się zwiedzanie Muzeum Kultury Białoruskiej oraz największej w Polsce dwupoziomowej cerkwi prawosławnej - Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce.
W obozie ornitologów uczestniczyliśmy w badaniu różnych gatunków ptaków oraz ich obrączkowaniu. Dzięki lornetkom, lunetom i książkowym przewodnikom terenowym z Centrum edukacja ornitologiczna była i łatwiejsza i bardziej skuteczna. Podczas wycieczki terenowej wzdłuż Zbiornika Siemianówka uczyliśmy się obserwowania i rozpoznawania napotkanych gatunków ptaków. Spotkaliśmy m.in. grupę kobuzów, bielika, liczne ptaki wróblowe. Podczas obrączkowania z bliska obserwowaliśmy pokrzewki, sikory, rudziki.
Posileni pieczonymi na ognisku kiełbaskami, uczestnicy wycieczki ruszyli w dalszą drogę do Hajnówki, w której zaplanowano zwiedzanie Muzeum Kultury Białoruskiej oraz cerkwi prawosławnej.

Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach, a i pogoda tego dnia również dopisała. Sądząc po zainteresowaniu uczniów, zarówno etnografią ludności białoruskiej zamieszkującej wschodnie tereny Polski, jak i metodą badań ornitologicznych, jaką jest obrączkowanie ptaków, wyjazd należy zaliczyć do udanych.

Zrealizowanie założonych celów przyniosło wiele radości i ciekawych doświadczeń zarówno organizatorom jak i uczestnikom wyprawy. Była to piękna i pożyteczna lekcja przyrody i kultury.


Fotorelację z wycieczki obejrzysz w naszej galerii.


Zobacz również

III Powiatowe Forum Edukacji

17 października 2013, Agnieszka Pleńska

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej serdecznie zaprasza na III Powiatowe Forum Edukacji "Od aktywności społecznej młodzieży do aktywności obywatelskiej dorosłych".

XV Biegi Przełajowe o Puchar Starosty Ostrowskiego (zdjęcia)

17 października 2013, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz., red. Agnieszka Pleńska

Na łęgach w Zawistach Nadbużnych po raz piętnasty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu walczyli o Puchar Starosty Ostrowskiego.

W Ostrowi powstaje muzeum (zdjęcia)

15 października 2013, Agnieszka Pleńska

Jeśli wszystko pójdzie po myśli właścicieli to już za nieco ponad miesiąc w Usługach Hotelowych 17 swoje podwoje uroczyście otworzy Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]