Debata "Udział kobiet w samorządach" (zdjęcia)

Dodano: 6 grudnia 2013 11:34, Autor: Hanna Chromińska

Margaret Thatcher, która przez 11 lat była premierem Wielkiej Brytanii powiedziała "Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane - powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz by zostało zrobione - powierz to kobiecie." Czy to stwierdzenie jest prawdziwe także w polskich realiach?
Statystycznie w Polsce w radach gminnych jest trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet. Tylko 9% polskich wójtów to kobiety. W powiecie ostrowskimi jest w sumie 21% kobiet w radach gmin i ani jednej na stanowisku wójta. Czy tak niski udział kobiet w samorządach stanowi problem, a jeśli tak, to jak poważny i jak go rozwiązać - o tym dyskutowali uczestnicy debaty publicznej, która odbyła się 5 grudnia 2013 w ratuszu w Broku.
REKLAMA


Społeczny Instytut Ekologiczny prowadzi działania, których celem jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i podnoszenie świadomości ekologicznej. Debata stanowi część projektu "Sieć wsparcia partycypacji kobiet na terenach wiejskich" realizowanego w powiecie ostrowskim, kieleckim i chełmskim. Projekt wspiera rząd Szwajcarii w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Na debatę przybyli prelegenci: p. Jerzy Bauer - wicestarosta ostrowski, p. Danuta Bodzek - kandydująca w roku 2010 na prezydenta Warszawy, p. Eliza Drewnowska - dyrektor szkoły podstawowej w Bogutach-Piankach, p. Danuta Janusz - wiceburmistrz Ostrowi Maz., p. Bożena Kordek - przewodnicząca Rady Powiatu w poprzedniej kadencji, p. Marek Młyński - burmistrz Broku, p. Iwona Wierzbicka - pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet i p. Urszula Wołosiewicz - radna powiatu; przedstawiciele samorządów gminnych: p. Rafał Kowalczyk - wójt gminy Wąsewo, p. Michała Rutkowski - wójt gminy Andrzejewo, p. Tomasz Skibicki - sekretarz gminy Brok oraz około 50 pań uczestniczących aktywnie w życiu powiatu. Przebieg dyskusji moderowała inicjatorka projektu p. Sonia Priwieziencew.

Na wstępie animator projektu p. Klaudia Wojciechowicz przedstawiła statystyki udziału kobiet w samorządach w powiecie ostrowskim i nakreśliła podstawowe problemy do dyskusji. Omawiając korzyści wynikające z udziału kobiet w samorządzie prelegenci i uczestnicy zgodzili się, że kobiece - co nie znaczy gorsze - podejście do problemów jest cennym uzupełnieniem męskiego stylu sprawowania władzy. Jako przykład podano wyraźne różnice w "męskich" i "kobiecych" priorytetach budżetowych. Uczestniczące w dyskusji panie zwracały uwagę na "szklany sufit" - ograniczenia pojawiające się w chwilach, gdy kobiety przejawiają własne zdanie w sprawach służbowych lub pragną awansować. Obaj wójtowie zdecydowanie odcięli się od takiego sposobu sprawowania władzy w podległych im urzędach i stanowczo stwierdzili, że przy obsadzaniu stanowisk kierują się wyłącznie kompetencjami kandydatów.

Pytanie "Dlaczego kobiety niechętnie kandydują i dlaczego jest tak mało kobiet w samorządach? " bardzo podzieliło uczestników debaty. P. T. Skibicki zwrócił uwagę na fakt, że ponad 70% sekretarzy - osób bardzo ważnych w prawidłowym funkcjonowaniu gmin - to kobiety. Panie skupiły się na negatywnych i pozytywnych doświadczeniach ze swoich kampanii wyborczych. Za minus uznały nadmierny samokrytycyzm wobec własnych kompetencji, brak przebojowości i niewystarczające opanowanie socjotechnik pozwalających na manipulowanie ludźmi. Zdecydowany plus to doświadczenie zdobyte na spotkania wyborczych, ustalenie hierarchii priorytetów, poprawa samooceny i kontakty z wartościowymi ludźmi.

Najżywszą dyskusję wywołało pytanie o parytet i inne sposoby zwiększenia udziału kobiet w samorządach. Generalnie wszyscy zgodzili się, że nadreprezentacja jednej z płci jest niepożądana w niemal każdym zawodzie, jednak nie uznali parytetu za dobry środek zrównoważonego zatrudnienia. W różnej formie wygłaszano zbieżne opinie, że głównym kryterium przydatności pracownika/samorządowca powinna być wiedza, doświadczenie i umiejętności. Bardzo interesująco zarysowały się koncepcje aktywizacji społecznej kobiet. Zwracano uwagę na potrzebę wsparcia ze strony rodziny i grup koleżeńskich, na wyraźne zmiany w postrzeganiu aktywności społecznej kobiet i ewolucję stylu uprawiania polityki - od męskiej próby sił do empatii, rozsądku i rzetelnej pracy.
Wszystkim uczestnikom dyskusji należą się słowa uznania za rozsądne, taktowne wypowiedzi oraz zgrabne ominięcie pułapek zamykania się w swoich poglądach i przywoływania kontrowersyjnych ideologii. Debatę zakończyły rozmowy w kuluarach, świąteczne życzenia i słodki akcent w postaci ciast przygotowanych przez panie z Broku.

Fotorelację z debaty obejrzysz w naszej galerii.


Zobacz również

Debatowali uczniowie, rodzice i nauczyciele (zdjęcia)

6 grudnia 2013, Sylwia Ratyńska

W Zespole Szkół Publicznych nr 2 odbyła się debata połączona z warsztatami pt.: "Postawy dzieci, rodziców i nauczycieli w świetle Konwencji Praw Dziecka".

Do jutra można pomóc w akcji charytatywnej

5 grudnia 2013, MKW, red. Sylwia Ratyńska

Młodzieżowy Klub Wolontariuszy zorganizował zbiórkę pod hasłem "Podaruj słodkości dla chwili radości". Paczki zostaną przekazane dzieciom z rodzin potrzebujących.

Gmina Ostrów Mazowiecka wybrała Młodzieżową Radę

5 grudnia 2013, UG Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Pod koniec września tego roku, Radni Gminy Ostrów Mazowiecka podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy Ostrów Mazowiecka oraz nadania jej statutu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GETIN Bank

ul. Okrzei 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]