Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini (zdjęcia)

Dodano: 11 września 2014 09:44, Autor: Hanna Chromińska

Narodowe Czytanie to inicjatywa Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego mająca propagować kulturę narodową i zachęcać Polaków do częstszego sięgania po książki.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ramach Narodowego Czytania w wybranym terminie wielkie dzieła polskiej literatury są w całym kraju publiczne czytane wszędzie tam, gdzie zbierze się grupa czytelników.

Dwa lata temu Polacy wspólnie czytali "Pana Tadeusza", rok temu wrócili do utworów A. Fredry. Tegoroczne Narodowe Czytanie w dn. 06.09.14 było okazją do pokrzepienia serc lekturą "Trylogii". Do akcji przyłączyły się teatry, szkoły, domy kultury, biblioteki i sceny koncertowe w całym kraju. Dzieła Henryka Sienkiewicza czytano także w kilku miejscach Europy - od Ukrainy, Białorusi i Litwy, przez Szwecję, Rzym i Holandię aż do Dublina. Wśród ponad 1600 miejsc biorących udział w akcji znalazły się dom zdrojowy, szpital oraz... areszty śledcze.

Czytanie książek w bibliotece wydaje się rzeczą oczywistą, dlatego personel Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini dołożył wszelkich starań, by Narodowe Czytanie "Trylogii" wyróżniało się godną oprawą i wyjątkową atmosferą. Imprezę objął patronatem Wójt gminy M. Kubaszewski, a czytelnicy wsparli przygotowywanie scenografii dostarczając rekwizyty i wykonując prace plastyczne (szczególne podziękowania należą się pp. Magdalenie Ogonowskiej oraz Tomaszowi i Danielowi Lińskim).

REKLAMA



Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini rozpoczęło się punktualnie w południe po krótkiej prezentacji postaci Henryka Sienkiewicza i jego twórczości. Pierwszy fragment przeczytała Lidia Kowińska - dyrektor biblioteki. Następnie opisy bitew pod Beresteczkiem (fragment "Ogniem i mieczem"), Pilicą (fragment "Potopu") i Chocimiem (fragment "Pana Wołodyjowskiego") czytali kolejno: Danuta Włodarczyk - dyrektor ZOSziPO, Adam Przesmycki - v-ce przewodniczący Rady Gminy, Grażyna Długoborska z Rady Gminy, Stefan Rostkowski z Rady Powiatu, Andrzej Sadowski - dyrektor GOKiS, Marek Kozłowski - kierownik NZOZ MAK-MED, Bogumiła Krasuska - dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2, Mieczysława Porucznik - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej w Kańkowie, Zespołu Szkół im. Staszica oraz miłośnicy literatury, którzy przyjęli zaproszenia na wspólne czytanie. Przeczytano 42 fragmenty "Trylogii", a ostatnim lektorem był ks. kanonik Henryk Stawierej - proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

Biblioteka uhonorowała lektorów "Trylogii" pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Każdy, kto przyniósł własny egzemplarz "Trylogii", mógł dodatkowo upamiętnić swój udział w Narodowym Czytaniu okolicznościową pieczęcią. Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini zakończyła nieformalna dyskusja na temat ulubionych dzieł H. Sienkiewicza.


Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, bohaterem Narodowego Czytania będzie "Lalka" Bolesława Prusa. Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini już dziś zaprasza na kolejne wspólne czytanie i informuje, że osoby, które z różnych powodów nie wzięły udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu mogą podstemplować własne egzemplarze "Trylogii"- okolicznościowa pieczęć jest w bibliotece do dyspozycji czytelników.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:


Zobacz również

Setne urodziny w Gminie Stary Lubotyń (zdjęcia)

10 września 2014, UG w Starym Lubotyniu

Setne urodziny to rocznica skłaniająca do radości i zadumy. Swój piękny jubileusz obchodził mieszkaniec Turobina-Brzozowej, Pan Piotr Jasionowski.

Uczniowie z ZS w Małkini czytali Trylogię Sienkiewicza (zdjęcia)

10 września 2014, ZS w Małkini

W sobotę z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się ogólnopolska akcja NARODOWE CZYTANIE Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Festiwal Piosenki Odczarowanej w towarzystwie dzieł Sienkiewicza (zdjęcia, wideo)

8 września 2014, Olga Kowalewska

6 września na Letniej Scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbył się "II Ostrowski Festiwal Piosenki Odczarowanej" Osób Niepełnosprawnych, któremu towarzyszyło Narodowe Czytanie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]