Trzecie spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

Dodano: 27 września 2014 09:52, Autor: Hanna Chromińska

Urok klubów dyskusyjnych polega na tym, że wiadomo jak się dyskusja rozpocznie, ale nie sposób przewidzieć w jakim kierunku się rozwinie. Osobiście doświadczyli tego uczestnicy spotkania Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty.
Oficjalnym tematem trzeciego spotkania Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty, które z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ odbyło się 25 września 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa był wizerunek Lecha i Marii Kaczyńskich. Zgodnie z sugestią p. Anny Zbień-Kiełbik - polonistki z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Maz. - na spotkanie zaproszono p. Dorotę Łosiewicz, która wspólnie z Martą Kaczyńską napisała książkę "Moi rodzice" oraz wydawcę tej książki p. Igora Zalewskiego.

Początkowo spotkanie przebiegało według scenariusza obowiązującego na tego typu imprezach. P. Eliza Drewnowska - Prezes Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ i p. Jerzy Bauer - wicestarosta przywitali gości i przedstawili krótko działalność Stowarzyszenia. Prowadząca spotkanie p. Anna Zbień-Kiełbik i moderator p. Rafał Zęgota przypomnieli osiągnięcia zawodowe gości specjalnych oraz zaprezentowali pięknie wydaną książkę "Moi rodzice".

P. Dorota Łosiewicz opowiedziała o pracy włożonej w napisanie książki - przekonywaniu Marty Kaczyńskiej do zgody na rozmowę i udostępnienie rodzinnych fotografii, układaniu spójnego obrazu pary prezydenckiej z kilkudziesięciu godzin nagranych rozmów i konieczności godzenia pracy nad książką z obowiązkami rodzinnymi. Ostateczny efekt ciężkiej pracy okazał się bardzo udany - ""Moi rodzice" to książka opowieść rodzinna z wielką historią w tle, to sentymentalna podróż w towarzystwie wielu osób ważnych i znanych. Z dziennikarskiego punktu widzenia to książka obiektywna - za to jest pełna subiektywnych odczuć Marty Kaczyńskiej."
REKLAMA


P. Igor Zalewski podkreślił, że jako wydawca od razu zdecydował się na publikację "Moich rodziców", bo siłą tej książki jest "historia w historii" - splot wydarzeń pięknych i tragicznych. Na decyzję o wydaniu książki miała także wpływ potrzeba odkłamania wizerunku pary prezydenckiej - za przykład posłużyła historia wielokrotnie wykpiwanej reklamówki, którą Maria Kaczyńska przekazała mężowi do samolotu. Według nieżyczliwych w reklamówce były kanapki, według Marty Kaczyńskiej sweter dla przeziębionego prezydenta. Tak rodził się "przemysł pogardy" - zjawisko wyjątkowo obrzydliwe, ale mające coraz szerszy zasięg i coraz więcej ofiar. Jeszcze chwilę goście rozmawiali o konsekwencjach katastrofy smoleńskiej, a potem - nieuchronnie - tematem dyskusji stała się kondycja mediów i upadek etyki dziennikarskiej. Postawy gości specjalnych wobec zawodu dziennikarza wykazały wyraźną polaryzację.

P. Igor Zalewski przyznał, że stopniowo odchodzi od dziennikarstwa na rzecz pracy w wydawnictwie i tak określił przyczyny tej sytuacji: "Nie ma już we mnie radosnego idealisty, który był gotów stanąć na pierwszej linii frontu. Regres standardów dziennikarskich rozpoczął się wraz z aferą Rywina i pogłębiał po 10.04.2010 r. Nie wierzę w etos dziennikarski, nie wierze, że dzięki dziennikarzom będzie lepiej. Jako dziennikarz czuję się wypalony, ale nadal chcę stać po stronie dobra i chcę pełnić tą misję jako wydawca książek. Elementem tej misji jest wydanie "Wyznań hieny" P. Mieśnika, które pokazują co jest paliwem dla świata mediów - i nie dotyczy to wyłącznie tabloidów."

P. Dorota Łosiewicz zaprezentowała odmienne stanowisko: "A ja nie składam jeszcze broni - uważam, że dziennikarz powinien wskazywać problemy i je definiować. Teraz zajmuję się problemami edukacji, w szczególności szkolnym obowiązkiem sześciolatków. Wprawdzie przez jakiś czas pracowałam w "Fakcie", ale nie czuję się "hieną" i nadal wierzę, że można się przebić do świadomości publicznej nie używając języka "hien", bo duży procent prawicowego elektoratu nie ma zapotrzebowania na plotki i sensacyjki."

Różnica zdań między gośćmi specjalnymi wywołała ożywioną dyskusję. Przywoływano w niej elementarną potrzebę sprawiedliwości i prawdy, odbudowywanie zaufania społecznego i niezgodę na bezmyślne powielanie stereotypów. Sporo miejsca poświęcono fenomenowi polskiego "hejtu" i internautom czerpiącym niewysłowioną przyjemność z mieszania kogoś z błotem.

Z powodu ograniczeń czasowych dyskusja o medialnych "hienach" została zawieszona do następnego spotkania. P. Igor Zalewski obiecał szersze przedstawienie metod działania prasy brukowej i specyfiki pracy "paprauchów" robiących zdjęcia z ukrycia oraz "hien" polujących na skandale.

Trzecie spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty zakończyło się składaniem autografów przez p. Dorotę Łosiewicz i p. Igora Zalewskiego oraz ustalaniem terminu następnej - na pewno równie burzliwej - dyskusji.

Zobacz również

Drugie spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty - "To się zdarzyło w Ostrowi" (zdjęcia)

9 czerwca 2014, Hanna Chromińska

Utworzony z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty wspólnie z "Teologią Polityczną" zaprosił uczestników drugiego spotkania do podróży w czasie.

Inauguracyjne spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

26 marca 2014, Hanna Chromińska

Utworzenie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ. Pierwsze programowe spotkanie miało bardzo oryginalną i wzruszającą formułę.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

START! Szkoła Języka Angielskiego

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z nami mówisz i myślisz po angielsku bez przerwy!

Salon Orange

ul. Kilińskiego 1/6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]