Wykład o Armii Krajowej i Państwie Podziemnym w Centrum Dialogu Społecznego (zdjęcia)

Dodano: 14 listopada 2014 15:58, Autor: Anna Kornet

Już po raz trzeci w Centrum Dialogu Społecznego w ramach Uniwersytetu UKSW odbył się wykład. Tym razem opowiadano o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym.
Wykład poprowadził dr Karol Mazur, historyk i kierownik działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego. Dr Mazur opowiedział o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego, które było i nadal pozostaje niezwykłym zjawiskiem na skalę światową, a także o działalności Armii Krajowej.

Zwrócił uwagę na fakt, że młodzi ludzie w tamtych czasach mieli poczucie obowiązku służenia Ojczyźnie. - Skąd wzięła się ta idea służby? Tutaj oczywiście trzeba wrócić do czasów przedwojennych. Ci młodzi ludzie ukształtowali się w określonym środowisku, wychowywali się w swoich rodzinach, szkołach. To jest istotna rzecz właśnie. W wychowywaniu istotne było przypominanie bohaterskich, patriotycznych postaw przodków. Generalnie młodzi ludzie wychowywali się w kulcie powstania styczniowego. - w trakcie wykładu tłumaczył dr Mazur.
REKLAMA


Ważnym tematem, który poruszono, było również Powstanie Warszawskie i współczesna dyskusja na temat jego sensu. - Powstanie te nie wybuchło ot tak sobie, jak to się czasem przedstawia. Za Powstaniem Warszawskim stali konkretni ludzie, którzy wychowali się w swoim świecie, kształtowali się i byli kształtowani przez swoich wychowawców, opiekunów. - powiedział dr Mazur, po czym dodał: - Niektórzy pytają się, kiedy zapadła decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego. Pewien powstaniec na to odpowiedział, że decyzja o wybuchu Powstania zapadła 27 września 1939 roku, w momencie utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Nikt nie utworzył sobie przecież takiego państwa dla zabawy, tylko w celu odzyskania Polski.

Na kolejnym spotkaniu w Centrum Dialogu Społecznego, organizowanym przez dra Kazimierza Szałatę, kierownika Centrum, odbędzie się projekcja filmu "Jack Strong" i rozmowa z Filipem Frąckowiakiem, synem Józefa Szaniawskiego.

Wykład odbył się w czwartek, 13 listopada.

Zobacz również

Już jutro spotkanie z Urszulą Sobotką

14 listopada 2014, MDK, red. Sylwia Ratyńska

Miejski Dom Kultury zaprasza na otwarcie wystawy malarskiej "...myśli tworzą powietrze..." autorstwa Urszuli Sobotki, połączone ze spotkaniem autorskim.

Kocham Cię Polsko w "Jedynce" (zdjęcia)

14 listopada 2014, SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się III edycja szkolnej wersji programu "Kocham Cię Polsko" dla klas 4-6, przygotowana przez Koło historyczne i opiekuna p. Annę Wyszyńską.

Powiat obchodził Święto Niepodlegości (zdjęcia, wideo)

13 listopada 2014, Sylwia Ratyńska

Godnie, ale i radośnie - od trzech lat - ostrowskie starostwo powiatowe ze Zbigniewem Kamińskim na czele uczciło 11 listopada - Święto Niepodległości.

Komentarze

Dodano: 14 listopada 2014 20:20, (gremlin)

Ważne że P. Władysław powspominał powstanie , bo któż jak nie on .. ?

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]