Piąte spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

Dodano: 10 grudnia 2014 10:43, Autor: Hanna Chromińska

W 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty rozmawiano o jego życiu i wciąż niewyjaśnionych okolicznościach jego śmierci.
Piąte spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty, które z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ odbyło się 5 grudnia 2014 r. w Starostwie Powiatowym, poświęcone było życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Prowadząca spotkanie p.Anna Zbień-Kiełbik po krótkim powitaniu oddała głos gościom specjalnym - księdzu kanonikowi Stanisławowi Gadomskiemu i dziennikarzowi śledczemu Wojciechowi Sumlińskiemu.

Ksiądz kanonik Stanisław Gadomski od 1983 r. uczestniczył we Mszach Świętych za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu w kościele p.w. św. Stanisława Kostki. Z księdzem Jerzym łączyła go przyjaźń i wspólna praca. Po jego męczeńskiej śmierci ks. Gadomski był koordynatorem Mszy Świętych za Ojczyznę w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie w Smolnikach i Mikołajkach. Po przejściu na emeryturę ks. Gadomski wrócił do Ostrowi Maz. Wspomaga w pracę duszpasterską w różnych parafiach oraz uczestniczy w życiu publicznym miasta.

W ciepłym, bardzo osobistym wspomnieniu ks. Gadomski przypomniał fragmenty życiorysu bł. ks. Jerzego i powiązał je z realiami okresu PRL. Na pytanie czy ks. Jerzy mając świadomość nieżyczliwości władz i poczucie zagrożenia czuł lęk przed śmiercią, ks. kanonik przypomniał, że obawa przed przemocą, okaleczeniem i śmiercią jest czymś bardzo ludzkim i naturalnym.
REKLAMA


"Ksiądz Jerzy był słabego zdrowia, miał wiele ludzkich słabości. Zwyczajnie i po ludzku obawiał się cierpienia i śmierci, ale mając świadomość swojej roli i obowiązków podjął decyzję, którą wyraził w tytule wywiadu - "Jestem gotowy na wszystko". Tymi słowami pokazał, że sprawy ludzi pracy i ojczyzny były jego najwyższym priorytetem."

Pan Wojciech Sumliński - z wykształcenia psycholog, z zawodu dziennikarz śledczy i pisarz, nominowany do wielu nagród w kategorii dziennikarstwa śledczego - od wielu lat zbiera materiały mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w szczególności dokładnej daty śmierci i prawdziwego udziału tajnych służb. W swoich książkach rozwija wątki śledztwa prowadzonego przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego oraz podważa oficjalne ustalenia, które doprowadziły do skazania czterech oficerów MSW.

Przedstawiając hipotezę, że ks. Popiełuszko zginął 25 października 1984 r., Wojciech Sumliński przybliżył techniki działań służb specjalnych, w szczególności mechanizm werbowania i wykorzystywania tajnych współpracowników - także z kręgów kościelnych.

"Od śmierci księdza Jerzego minęło 30 lat, ale w żaden sposób nie można nazwać tego wydarzenia sprawą należącą do historii, bo ono nadal rzuca cień na nasze państwo. W tej bolesnej sprawie prawda, która jest wartością najwyższą, jest zakłamywana przez zacieranie granicy między okolicznościami śmierci księdza Jerzego i ich interpretacją. Wciąż nie zostały wyjaśnione wzajemne powiązania tajnych służb z politykami różnych opcji i niektórymi kapłanami. Zmowa milczenia wobec niewygodnych faktów sprawia, że myślę o śmierci ks. Jerzego jako o zbrodni założycielskiej III RP. Mimo niesprzyjających okoliczności mam niewzruszony zamiar kontynuować swoją pracę. Mam świadomość, że dobrze wykonana praca dziennikarza śledczego przynosi nie radość, ale łzy, jednak będę robił swoją robotę. Już za kilka dni - 18 grudnia - będę obecny w Pałacu Prezydenckim na przesłuchaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego. Spodziewam się, że na tym spotkaniu poznam część odpowiedzi na pytania o rolę tajnych służb w kształtowaniu obecnie funkcjonujących mechanizmów władzy i wzajemnych powiązań świata polityki i biznesu."

Dziękując organizatorom spotkania i gościom Wojciech Sumliński dodał, że przygotowuje kolejną książkę, która ukaże się w lutym 2015. Na dołączonej do książki płycie CD znajdą się kopie kopie nagrań i dokumentów otrzymanych od informatorów mających wgląd w działalność Wojskowych Służb Informacyjnych.Zobacz również

Jeszcze raz o powieści "Przecież wiesz" (zdjęcia)

10 grudnia 2014, Hanna Chromińska

Wprowadzeniu na rynek debiutanckiej powieści Aleksandry Grzymkowskiej towarzyszyła bardzo staranie zaplanowana oprawa. Projekt promocyjny obejmował kolekcję gadżetów ze znakiem graficznym z okładki książki, videoclip i spotkania z czytelnikami.

Wykład o Marii Kuncewiczowej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku (zdjęcia)

9 grudnia 2014, Anna Kornet

W poniedziałek seniorzy z UTW wysłuchali kolejnego wykładu.

Akademia Dialogu Społecznego zaprasza na wykład

9 grudnia 2014, UM Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejny wykład w Centrum Dialogu Społecznego.

Czwarte spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

24 listopada 2014, Hanna Chromińska

Temat IV spotkania, które z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ odbyło się 20 listopada 2014 r. został zasygnalizowany na zakończeniu poprzedniego spotkania. Punktem wyjścia do rozważań o szeroko rozumianej etyce mediów i roli dziennikarza była książka "Wyznania hieny".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]