Czwarte spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

Dodano: 24 listopada 2014 09:07, Autor: Hanna Chromińska

Temat IV spotkania, które z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ odbyło się 20 listopada 2014 r. został zasygnalizowany na zakończeniu poprzedniego spotkania. Punktem wyjścia do rozważań o szeroko rozumianej etyce mediów i roli dziennikarza była książka "Wyznania hieny".
Gośćmi spotkania był p. Piotr Mieśniak - autor i p. Igor Zaleski - wydawca "Wyznań hieny", które w środowisku polityków, celebrytów i dziennikarzy narobiły sporego zamieszania. Autor określił "Wyznania hieny" jako "próbę zrzucenia garbu z pleców i zaczęcia wszystkiego od nowa". Wydawca przyznał, że podjął się jej wydania żeby "zarobić na ważnej książce". Przedstawiając efekty ich współpracy oraz wskazując na różnice zdań w różnych kwestiach moderatorzy - p. Anna Zbień-Kiełbik i p. Rafał Zęgota - bardzo zgrabnie zadbali o odpowiednie proporcje tematów poruszanych w czasie spotkania.

Obaj panowie zgodnie przyznali, że "Wyznania hieny" to wulgarna, ale bardzo osobista i uczciwa próba rozliczenia siedmiu lat pracy w tabloidzie. Jednocześnie obaj nie zgodzili się z zarzutem, że tą publikacją złamali zawodową solidarność. I. Zalewski zwrócił uwagę na obłudę mediów, które wytykając niezdrową solidarność zawodową środowisk lekarskich czy prawniczych, same chcą być poza wszelką krytyką, a następnie wskazał kilka przyczyn erozji etyki mediów.

"Ludzie mediów - nie tylko ci, którzy pokazują się na wizji - wyglądają i zachowują się jak półbogowie. Zapominają, że są po ludzku niedoskonali, a media nie są wyrocznią. Z konieczności szpalty gazet i 24-godzinne programy informacyjne wypełnia się czym popadnie. Zbyt często konieczne jest sztuczne nadymanie sensacji. Normalna praktyką są rozmowy z osobami, które nie wnoszą nic nowego, ale są wyraziste i mają parcie na szkło - duża część polityków wypełnia swój czas właśnie ustawkami z mediami. Dziennikarstwo zmienia się nawet szybciej niż otaczający nas świat. Redaktor naczelny postrzega gazetę jako towar, a słabnące finansowo media uzależniają się coraz bardziej od reklamodawców. Kampanie reklamowe to dla mediów odpowiednik dyscyplinującego bata i marchewki."
REKLAMA


Przywołując swoje doświadczenia zawodowe P. Mieśnik podkreślał, że media tabloidyzują się, ale na szczęście jeszcze nie wszystkie działają tak samo. "Pracowałem w brukowcu jako "cyngiel", teraz pracuję w Agorze jako redaktor portalu gazeta.pl i widzę różnice. Manipulacje i nadinterpretacje są wszędzie, inne jest tylko ich natężenie i kierunek. Dziennikarze z tabloidów traktują czytelników jak ciemny lud, który wszystko kupi. Dlaczego? Właściwie nadal tego nie wiem. Prawdopodobnie odreagowują kompleksy i stres - dziennikarze są w pracy cały czas, bez świąt i dni wolnych. Może z poczucia wyższości? Trzeba też pamiętać, że grupy wytwarzają własną etykę, która często odstaje od przyjętych standardów. W obecnej pracy czytamy komentarze czytelników i na nie reagujemy. Można ludzi nie lubić, ale trzeba ich szanować, bo bez szacunku dla czytelników po prostu nas nie będzie.'

Z uwagi na trwającą kampanię wyborczą goście sporo uwagi poświęcili relacji władza-media. I. Zalewski ocenił ten związek bardzo krytycznie.
"Media ogólnopolskie rzadko odnoszą się do polityków lokalnych - zauważają głównie tych, którzy uwikłali się w skandale (najlepiej obyczajowe). Media lokalne są w znacznym stopniu finansowo zależne od reklamodawców finansowanych z budżetu państwa. Dlaczego jest to niekorzystne dla nas wszystkich - chyba nie muszę tłumaczyć. Generalnie media czekają na lepsze czasy, a to może potrwać....Nowym, pozytywnym zjawiskiem jest dziennikarstwo obywatelskie, ale to jeszcze opcja rozwojowa."

Na zakończenie I. Zalewski - zmęczony idealista-pesymista i P. Mieśniak - idealista po poważnych przejściach udzielili obecnym na spotkaniu przedstawicielom młodego pokolenia rady w kwestii wyboru zawodu.
"Dziennikarstwo to ciężka praca, zbyt często okupiona stratami psychicznymi, rozpadem rodziny, nałogami. Nikogo nie namawiamy do wyboru takiej drogi zawodowej, a nawet ją odradzamy. Przestrzegamy przed traktowaniem "Wyznań hieny" jako podręcznika dziennikarstwa. Podkreślamy, że do tabloidu łatwo wejść, ale trudno wyjść. Jednocześnie uczciwie przyznajemy, że tabloid jest bardzo dobrą szkołą warsztatu dziennikarskiego - zdecydowanie lepszą niż ambitne (przez to często nudne) media. Zdarza się też, że tabloidy robią rzeczy dobre - zaglądają do kieszeni urzędnikom i dają po łapach politykom. W poprzedniej pracy Piotr ujawnił, że Tomasz Adamek miał w USA problemy z powodu jazdy po alkoholu. Aferę madrycką także nagłośnił tabloid. Przemyślcie to wszystko zanim podejmiecie decyzję o wyborze zawodu."

Spotkanie zakończyły brawa, autografy w książkach wydawnictwa The Facto oraz nieformalne rozmowy, z których wynikało, że ciąg dalszy prawdopodobnie nastąpi...Zobacz również

"Poprawiony świat" - szkolny mural w Jasienicy (zdjęcia)

24 listopada 2014, Hanna Chromińska

Dokładnie w 25. rocznicę przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka na ścianie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy powstał mural "Poprawiony świat".

Coolturalny piątek z Pawłem Andruszkiewiczem (zdjęcia, wideo)

22 listopada 2014, Anna Kornet

W piątkowy wieczór w Restauracji Tandem ponownie odbył się Coolturalny piątek.

"Wyznania hieny" - mroczna strona mediów (wywiad)

10 listopada 2014, Hanna Chromińska

"Wyznania hieny", które właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa The Facto to bezlitosny opis tworzenia tabloidu/brukowca/prasy bulwarowej. W tej historii nie ma pozytywnych bohaterów. Specjalnie dla o OPI o książce P. Mieśnika opowiada wydawca Igor Zalewski.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]