Wystawa "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" (zdjęcia)

Dodano: 6 kwietnia 2016 07:13, Autor: Hanna Chromińska

W 73. rocznicę zagłady Żydów macedońskich w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince otwarto wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943".
Wystawa jest wspólną inicjatywą Centrum Holocaustu Żydów w Macedonii, Ambasady Republiki Macedonii w Warszawie oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
REKLAMA


Zaproszenie na otwarcie wystawy przyjęli: Duško Kovačević - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny w Rzeczypospolitej Polskiej, Ivan Kitov - Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie, Mikołaj Jarmoluk - Radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Rabbi Yehoshua Ellis i Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna.

Witając gości Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - wskazał na nierozerwalne związki przeszłości z teraźniejszością. "Zmiany na mapie współczesnej Europy sprawiają, że na terenie Muzeum pojawiają się nowe kamienie z nazwami państw, których obywatele zginęli w obozie w Treblince. W roku 2008 przybył kamień z napisem MACEDONIA, a dziś poznajemy wyjątkowo tragiczną historię zagłady macedońskich Żydów".

Gorica Atanasova-Gjorevska - Chargé d'Affaires Ambasady Republiki Macedonii w Warszawie - dziękując gościom za przybycie podkreśliła, że wystawa jest potwierdzeniem doskonałych stosunków i współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Macedonii. "Wymiana kulturalna pomiędzy naszymi krajami pozwala nam na wzajemne poznanie i pogłębienie wiedzy o historii naszych państw, w tym także o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, które na zawsze wpisały nazwę "Treblinka" w historię Macedonii. Oglądając wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" Polacy będą mogli poznać jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Macedonii. Macedończycy także mogą dowiedzieć się więcej o historii Polski. 17 marca 2016 r. w Centrum Pamięci Holocaustu w Skopje została otwarta wystawa "Dobrzy Samarytanie z Markova", która upamiętnia rodzinę Ulmów zabitą za ukrywanie i wspieranie żydowskich rodzin. Wystawa w Skopje jest efektem współpracy dwóch szkół średnich z Macedonii i Polski, które przygotowały ją w ramach projektu "Holocaust" z programu Erasmus+".

Historię zagłady macedońskich Żydów przybliżyła gościom Martina Antik - Wiceprezes Fundacji Holocaustu Żydów z Macedonii. "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w przyłączonej do Królestwa Bułgarii Macedoni Vardarskiej trwało niecały miesiąc. 11 marca 1943 r. macedońscy Żydzi zostali eksmitowani ze swoich domów i przewiezieni do obozu przejściowego w Skopje. 22, 25 i 29 marca 1943 r. wyruszyły konwoje do obozu zagłady w Treblince. Podróż trwała 6 dni. 3 kwietnia 1943 r. do Treblinki przybyła ostatnia grupa macedońskich Żydów. Do obozu zagłady w Treblince przywieziono 7 144 Żydów z Macedonii. Niemal połowę tej grupy stanowiły dzieci. Nikt nie ocalał. W obozie w Treblince zabito 98% ludności żydowskiej Macedonii. To najwyższy odsetek w historii Holocaustu. 11 marca w Macedonii upamiętnia się dzień deportacji. 3 kwietnia w Treblince opowiadamy o przeszłości i modlimy się za tych, którzy odeszli".

Po otwarciu wystawy złożono wieńce pod pomnikiem i kamieniem upamiętniającym zagładę Żydów z Macedonii. Wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" można oglądać w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince do połowy czerwca.


Zobacz również

Krajowa ósemka nadal zablokowana. Policja apeluje o rozwagę i cierpliwość (zdjęcia) AKTUALIZACJA

5 kwietnia 2016, MK

Nadal trwa usuwanie skutków porannego wypadku w Dybkach. Policja kieruje ruch objazdem. Trasa będzie zablokowana jeszcze co najmniej trzy godziny.

Koncertem uczcili pamięć Jana Pawła II (zdjęcia, wideo)

5 kwietnia 2016, Anna Augustyniak

W poniedziałkowy wieczór w Ostrowi odbył się koncert ku pamięci Papieża Polaka.

Zderzenie z udziałem motocyklisty (zdjęcia)

5 kwietnia 2016, OSP Małkinia Górna, red. MK

W miejscowości Rostki Wielkie samochód osobowy zderzył się z motocyklem.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]