Wystawa "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" (zdjęcia)

Dodano: 6 kwietnia 2016 07:13, Autor: Hanna Chromińska

W 73. rocznicę zagłady Żydów macedońskich w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince otwarto wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943".
Wystawa jest wspólną inicjatywą Centrum Holocaustu Żydów w Macedonii, Ambasady Republiki Macedonii w Warszawie oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
REKLAMA


Zaproszenie na otwarcie wystawy przyjęli: Duško Kovačević - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny w Rzeczypospolitej Polskiej, Ivan Kitov - Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie, Mikołaj Jarmoluk - Radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Rabbi Yehoshua Ellis i Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna.

Witając gości Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - wskazał na nierozerwalne związki przeszłości z teraźniejszością. "Zmiany na mapie współczesnej Europy sprawiają, że na terenie Muzeum pojawiają się nowe kamienie z nazwami państw, których obywatele zginęli w obozie w Treblince. W roku 2008 przybył kamień z napisem MACEDONIA, a dziś poznajemy wyjątkowo tragiczną historię zagłady macedońskich Żydów".

Gorica Atanasova-Gjorevska - Chargé d'Affaires Ambasady Republiki Macedonii w Warszawie - dziękując gościom za przybycie podkreśliła, że wystawa jest potwierdzeniem doskonałych stosunków i współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Macedonii. "Wymiana kulturalna pomiędzy naszymi krajami pozwala nam na wzajemne poznanie i pogłębienie wiedzy o historii naszych państw, w tym także o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, które na zawsze wpisały nazwę "Treblinka" w historię Macedonii. Oglądając wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" Polacy będą mogli poznać jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Macedonii. Macedończycy także mogą dowiedzieć się więcej o historii Polski. 17 marca 2016 r. w Centrum Pamięci Holocaustu w Skopje została otwarta wystawa "Dobrzy Samarytanie z Markova", która upamiętnia rodzinę Ulmów zabitą za ukrywanie i wspieranie żydowskich rodzin. Wystawa w Skopje jest efektem współpracy dwóch szkół średnich z Macedonii i Polski, które przygotowały ją w ramach projektu "Holocaust" z programu Erasmus+".

Historię zagłady macedońskich Żydów przybliżyła gościom Martina Antik - Wiceprezes Fundacji Holocaustu Żydów z Macedonii. "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w przyłączonej do Królestwa Bułgarii Macedoni Vardarskiej trwało niecały miesiąc. 11 marca 1943 r. macedońscy Żydzi zostali eksmitowani ze swoich domów i przewiezieni do obozu przejściowego w Skopje. 22, 25 i 29 marca 1943 r. wyruszyły konwoje do obozu zagłady w Treblince. Podróż trwała 6 dni. 3 kwietnia 1943 r. do Treblinki przybyła ostatnia grupa macedońskich Żydów. Do obozu zagłady w Treblince przywieziono 7 144 Żydów z Macedonii. Niemal połowę tej grupy stanowiły dzieci. Nikt nie ocalał. W obozie w Treblince zabito 98% ludności żydowskiej Macedonii. To najwyższy odsetek w historii Holocaustu. 11 marca w Macedonii upamiętnia się dzień deportacji. 3 kwietnia w Treblince opowiadamy o przeszłości i modlimy się za tych, którzy odeszli".

Po otwarciu wystawy złożono wieńce pod pomnikiem i kamieniem upamiętniającym zagładę Żydów z Macedonii. Wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" można oglądać w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince do połowy czerwca.


Zobacz również

Krajowa ósemka nadal zablokowana. Policja apeluje o rozwagę i cierpliwość (zdjęcia) AKTUALIZACJA

5 kwietnia 2016, MK

Nadal trwa usuwanie skutków porannego wypadku w Dybkach. Policja kieruje ruch objazdem. Trasa będzie zablokowana jeszcze co najmniej trzy godziny.

Koncertem uczcili pamięć Jana Pawła II (zdjęcia, wideo)

5 kwietnia 2016, Anna Augustyniak

W poniedziałkowy wieczór w Ostrowi odbył się koncert ku pamięci Papieża Polaka.

Zderzenie z udziałem motocyklisty (zdjęcia)

5 kwietnia 2016, OSP Małkinia Górna, red. MK

W miejscowości Rostki Wielkie samochód osobowy zderzył się z motocyklem.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]