Wyprzedź czerniaka - wpadnij do RakTRACKA w Ostrowi

Dodano: 3 lipca 2018 07:08, Autor: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria, red. MK

Już 6 lipca RakTRACK, w którym będzie można wykonać bezpłatne badanie znamion, zajedzie do Ostrowi Mazowieckiej.
Od 29 czerwca Polskę przemierza RakTRACK - mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. To nowa akcja profilaktyczna "UVaga - wyprzedź czerniaka!" organizowana przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus odwiedzi każde województwo, od morza aż po góry, a już 6 lipca zajedzie do Ostrowi Mazowieckiej. Z konsultacji z dermatologami może skorzystać każdy - za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.
REKLAMA


W ciepłe letnie dni chętnie wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, marząc o pięknej, brązowej opaleniźnie. Zwykle nie myślimy wtedy o tym, że słońce to nie tylko przyjaciel pomagający w produkcji witaminy D, ale równocześnie źródło promieniowania UV mogącego stać się przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka, na którego rocznie zapada około 2,5 tys. Polaków.

By edukować społeczeństwo oraz umożliwiać skorzystanie z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych pod kątem czerniaka, Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria od czterech lat - w ramach kampanii Rakoobrona - prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Podczas czterech edycji Letniej Akcji Edukacyjnej - w charakterystycznym czarnym namiocie RKBN - oraz przez cały rok - w trzech gabinetach Rakoobrony w Gdyni, Łodzi i we Wrocławiu - przebadało się już ponad 10 tysięcy osób. Teraz organizacje ruszają z nową inicjatywą - projektem UVaga - wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RakTRACKA!, w ramach którego podejrzane znamiona będą mogli skontrolować Polacy z całego kraju, przede wszystkim z mniejszych miejscowości.

- Lato jest najlepszym momentem, by przypominać, że nadmierna ekspozycja na słońce stanowi główną przyczynę powstawania czerniaka. Do tej pory przeprowadzaliśmy wakacyjne akcje profilaktyczne na nadbałtyckich plażach i w dużych miastach. W tym roku, po wielu pytaniach dotyczących bezpłatnych badań, postanowiliśmy rozszerzyć działania - nasz RakTRACK będzie w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Polacy chcą się badać, a my chcemy im to ułatwiać - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

Nazwa mobilnego punktu badania znamion stanowi wynik gry słów: w j. angielskim "truck" jest określeniem busa,
a "track" oznacza śledzić. RakTRACK ma więc podwójne znaczenie: to bus, który śledzi raka, a przede wszystkim go wyprzedza!

Już 6 lipca RakTRACK zawita do Ostrowi Mazowieckiej i stanie na parkingu za Ratuszem Miejskim. Lekarz dermatolog przyjmie zainteresowane badaniem osoby w godzinach 11.00 - 16.00. Uczestnicy wydarzeń będą mogli także wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej. Łącznie RakTRACK odwiedzi 20 miejscowości w całym kraju - przynajmniej jedną w każdym województwie.

- Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie, a niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć. Korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji, by się zbadać i porozmawiać ze specjalistą, także podczas wakacji. Nierzadko w ten sposób uratujemy zdrowie i życie swoje lub bliskiej osoby - podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji.

Akcja "UVaga - wyprzedź czerniaka!" rozpoczęła się 29 czerwca br. od bezpłatnych badań w Gdyni. Do tej pory RakTRACK pojawił się w 1 miejscowości, a z możliwości bezpłatnego przebadania znamion i konsultacji ze specjalistami skorzystało już 426 osób. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz trasę mobilnego punktu można znaleźć na stronie akcji:http://www.wyprzedzczerniaka.pl.

Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.


"UVaga - wyprzedź czerniaka!" - badanie w Ostrowi Mazowieckiej

Termin badania: 6.07.2018 r.

Miejsce postoju RakTRACKA: parking za Ratuszem Miejskim

Godziny darmowych badań: od 11.00 do 16.00


Więcej na www.wyprzedzczerniaka.pl
Facebook: UVaga - wyprzedź czerniaka
Instagram: wyprzedzczerniaka.pl


Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu profilaktyki raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim - podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok - w stacjonarnych gabinetach Rakoobrony we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.

Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl

Źródło zdj. Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria

Zobacz również

Sprawdź, czym nie można palić w piecu

2 lipca 2018, MUW, red, MK

Od 1 lipca obowiązuje zakaz stosowania wskazanych w uchwale antysmogowej paliw.

Dzieje się w Ostrowi Mazowieckiej: lipiec 2018

2 lipca 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Na lipiec zaplanowano dużo ciekawych wydarzeń.

Burza? Nawałnica? Dostaniesz SMS z ostrzeżeniem!

2 lipca 2018, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Startuje pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]