Szkoda całkowita - co to jest i na co uważać?

Dodano: 4 października 2018 16:37, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Twój samochód zderzył się z innym pojazdem? Zgłosiłeś to ubezpieczycielowi, a to zadecydował o orzeczeniu szkody całkowitej? Sprawdź, z czym to się wiąże. Dowiedz się, z jakimi kruczkami można się spotkać.
Szkoda całkowita to dla wielu ubezpieczycieli korzystna forma rozliczeń niektórych szkód powstałych na skutek kolizji drogowej. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe dość chętnie orzekają o szkodzie całkowitej i wypłacie odszkodowania odpowiadającej aktualnej wartości pojazdu. Niestety wielu kierowcom nie jest to na rękę - za uzyskane pieniądze najczęściej nie można kupić nowego, podobnego pojazdu. Na to, jak ubezpieczyciel podejdzie do sprawy nie ma wpływy wysokość składki OC. Dlatego nie warto przepłacać - wybierz najtańszą polisę, korzystając z serwisu Rankomat.pl -https://rankomat.pl.
REKLAMA


Szkoda całkowita z OC - kiedy do niej dochodzi?

Chociaż szkoda całkowita z OC (https://rankomat.pl/samochod/szkoda-calkowita-oc-ac) kojarzy się z kompletnym uszkodzeniem pojazdu - do tego stopnia, że nie nadaje się on do dalszej eksploatacji, interpretacja towarzystw ubezpieczeniowych może być nieco inna. Za szkodę całkowitą uważa się sytuację, w której koszt naprawy samochodu przekracza jego wartość sprzed wypadku.

Ile można otrzymać odszkodowania?

Nie jest tak, że wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej z OC będzie odpowiadać aktualnej wartości rynkowej pojazdu. Kwotę do wypłaty ustala się za pomocą tzw. metody dyferencyjnej - od wartości samochodu przed szkodą odejmuje się wartość wraku.

Uwaga na szacowaną wartość

W przypadku orzeknięcia szkody całkowitej, ubezpieczyciel ma obowiązek wycenić samochód - po to, aby wypłacić należne odszkodowanie. Na tym etapie współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym mogą zacząć się tzw. "schody". Częstą praktyką jest ustalanie niekorzystnej dla właściciela auta wyceny. Nie należą do rzadkości przypadki, kiedy ubezpieczyciel zaniża wartość pojazdu przed wypadkiem i jednocześnie zawyża wartość wraku.
Jeżeli podejrzewasz, że wycena została przeprowadzona w nieprawidłowy sposób - na Twoją niekorzyść, możesz zgłosić to do Rzecznika Finansowego.

Szkoda całkowita - naprawiać czy sprzedawać?
Jeżeli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą, tak naprawdę masz dwa rozwiązania:

- naprawić pojazd

- sprzedać samochód

To, która opcja będzie korzystniejsza, zależy przede wszystkim od wysokości wypłaconego odszkodowania oraz od kosztów naprawy czy kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Jeśli kwota wypłaconego odszkodowania jest wystarczająca, możesz oddać auto do serwisu. W przeciwnym razie warto rozważyć sprzedaż uszkodzonego pojazdu i zakup kolejnego samochodu.

Zobacz również

Xiaomi Redmi 5 - dobre parametry za niską cenę

4 października 2018, Tipmedia

Xiaomi to jedna z "najgorętszych" marek smartfonów na świecie ostatnich lat. To właśnie chiński koncern w I kwartale 2018 roku zaliczył największy wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wyniki Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok (zdjęcia)

4 października 2018, UM Ostrów Maz./Renata Stepnowska, red. MK

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 6 projektów, spośród których 4 zostały pozytywnie zaopiniowane przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego.

Ćwiczenia obronne w Czwórce (zdjęcia)

3 października 2018, Marek Kuziak, red. MK

W ćwiczeniach udział wzięły powiatowe służby, inspekcje, straże i jednostki samorządu terytorialnego z terenu powiatu ostrowskiego.

Komentarze

Dodano: 5 października 2018 15:47, (katarzynab)

Warto zauważyć, że jeśli ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą w OC, ma obowiązek na prośbę poszkodowanego pomóc w pozbyciu się samochodu.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

 

Dodano: 11 października 2018 10:56, (gregory65)

Mi kiedyś babka wyjechała z podporządkowanej, przód puknięty, ona bok, samochód miał kilkanaście lat, wstępnie właśnie się bałem, że całkowitą wpiszą i pozamiatane, ale nie wyszło źle. Z odszkodowania na remont na częściach delphiego wystarczyło, do tego wymiana przedniej maski i nie jest źle.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

START! Szkoła Języka Angielskiego

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z nami mówisz i myślisz po angielsku bez przerwy!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]