Przełom w sprawie terenów po byłej nasycalni (zdjęcia)

Dodano: 5 października 2018 12:31, Autor: UM Ostrów Maz., red. MK

Długo wyczekiwane spotkanie tej sprawie odbyło się 2 października w obiekcie Jatki.
Sprawa zagrożeń środowiskowych w Ostrowi Mazowieckiej, wynikających z historycznych zanieczyszczeń pochodzących z nieistniejącego już Zakładu Regeneracji Podkładów Kolejowych znalazła się na szczeblu państwowym. Spotkanie było wynikiem uzgodnień dokonanych w Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej 28 sierpnia br.
REKLAMA


W spotkaniu informacyjnym, otwartym dla mieszkańców i mediów, wzięli udział: Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek, Prezes PKP Krzysztof Mamiński, Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego dr Tomasz Nowacki, Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Surmacz, Zastępca Prezesa nowej instytucji Wody Polskie Joanna Kopczyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Małgorzata Bogucka-Szymalska oraz Romuald Bieleń z PIG.

Jako pierwszy głos zabrał Prezes PKP S. A. Krzysztof Mamiński. Przyznał zebranym, że prace nad usuwaniem zanieczyszczeń przebiegały zbyt wolno. Natomiast od kwietnia 2017 roku PKP S.A. zintensyfikowała działania w tym zakresie. Aktualnie ws. usuwania zanieczyszczeń przy ul. Torowej została zawarta umowa z firmą, która wykona prace remediacyjne. Na obecnym etapie PKP S. A. przeznaczyła 2 mln złotych. Jeśli wybrana metoda remediacji przyniesie efekty wówczas ruszy procedura całkowitego oczyszczania terenu. W sprawie ul. Fabrycznej, czyli terenu byłego zakładu, także została zawarta umowa z wykonawcą. Usunięte zostaną zbiorniki po substancjach, wykorzystywanych w procesie impregnowania podkładów kolejowych. Koniec robót zaplanowany jest na 5 kwietnia 2019 roku. - Przedstawiam Państwu konkretne działania i ich wyniki. Nie są to już deklaracje - powiedział Prezes K. Mamiński. Zapewnił zebranych, że zawarte umowy zostaną zrealizowane.

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego dr Tomasz Nowacki przedstawił zakres prac Państwowej Służby Hydrologicznej, które zostały wykonane w związku z rozpoznaniem zanieczyszczeń wód podziemnych. Planowany jest szereg wierceń do poboru próbek wody. Wyniki badań będą podstawą do dalszych decyzji. Obecna na spotkaniu Zastępca Prezesa Wód Polskich Joanna Kopczyńska podkreśliła, że interesy ochrony wód na terenie Ostrowi Mazowieckiej są zbieżne z interesami ich ochrony w Polsce.

Głos zabrał również Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek. Pogratulował burmistrzowi Jerzemu Bauerowi skuteczności w działaniu i dążeniu do tego, aby sprawa zanieczyszczeń terenu po byłej nasycalni została rozwiązana. To dzięki staraniom burmistrza włączono sprawę Ostrowi Mazowieckiej do tematyki prac specjalnego zespołu w Ministerstwie Środowiska, który zajmuje się problematyką zagrożeń środowiskowych w Polsce.

W toku dyskusji Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Paweł Mieczkowski poinformował, że woda w naszym mieście jest regularnie badana. Wyniki badań wskazują, że jest czysta i bezpieczna dla zdrowia. Potwierdził to także przedstawiciel ostrowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Andrzej Kaczyński.

Po wystąpieniach odbyła się dyskusja, w której mieszkańcy zadawali pytania. Udzielane odpowiedzi były bardzo szczegółowe i merytoryczne. Na koniec Burmistrz podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i podsumował dyskusję.

- Po raz pierwszy sprawa zanieczyszczeń w Ostrowi stanęła na najwyższych szczeblach. Zainteresowali się nią trzej ministrowie konstytucyjni (Minister Środowiska, Minister Infrastruktury i Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - red.), co jest krokiem milowym w rozwiązaniu naszego problemu - powiedział na zakończenie burmistrz Jerzy Bauer.


Zobacz również

Policja poszukuje świadków wypadku w Kozikach (zdjęcie)

5 października 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby, które były bezpośrednimi świadkami wypadku proszone są o kontakt z dyżurnym ostrowskiej komendy.

Wernisaż wystawy Moda na folklor

5 października 2018, MDK, red. MK

Miejski Dom Kultury zaprasza na kolejną wystawę w Jatkach.

LVI sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka

5 października 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Podczas sesji zostaną poruszone ważne dla mieszkańców tematy, m.in. przebieg budowy ul. Podstoczysko oraz koszty budowy i funkcjonowania Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.

Komentarze

Dodano: 6 października 2018 14:32, (kompek)

Zbliżają się wybory, przypadek?

 

Dodano: 7 października 2018 10:34, (leon53leon)

To dzięki staraniom burmistrza włączono sprawę Ostrowi Mazowieckiej do tematyki prac specjalnego zespołu w Ministerstwie Środowiska, który zajmuje się problematyką zagrożeń środowiskowych w Polsce. Temat poruszył A Morawski a profity chce zbierać Bauer

 

Dodano: 7 października 2018 20:52, (obywatel15)

Najbardziej adekwatnym komentarzem do tej szopki, są słowa refrenu piosenki - Keszitsen kepet onmagarol / "Készítsen képet önmagáról" - zespołu KULT":
"Czy wierzysz w słowa te?
Ja nie wierzę w nie
Czyż one prawdziwe są?
Nie wierzę im kur...m jak psom."

 

Dodano: 7 października 2018 21:15, (kordian44)

A ten "grubszy w jatkach" to chyba najciekawszy zawodnik!

 

Dodano: 8 października 2018 11:29, (andrzejmorawski)

Relacja na www.ostrowniezalezna.pl
A swoja drogą przykro na to patrzeć i słuchać. Za kogo oni nas mają/

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pierogownia. Catering Zdrojkowscy.

ul. Plac Waryńskiego 2D
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kacper Napiórkowski - Hydraulika

ul. Leona Wyczółkowskiego 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kompleksowe usługi hydrauliczne.

Salon Fryzjersko - Kosmetyczny BARBARA

ul. Lubiejewska 21F/11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Odmień się wiosną! Salon BARBARA zaprasza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]