Czytelnicy pytają: czy ujęcie wody w Ostrowi jest bezpieczne?

Dodano: 15 grudnia 2018 06:56, Autor: MK

Jeden z naszych czytelników chce wiedzieć, w jaki sposób ZGK czuwa nad bezpieczeństwem wody pitnej w naszym mieście.
- Dowiedziałem się od znajomego pracownika wodociągów Ostrów Mazowiecka, że ujecie wody zostało wyposażone w naturalny, automatyczny system badania jakości wody. Co ciekawe system ten oparty jest o czułość organizmów żywych tj. małży słodkowodnych. Temat bardzo mnie interesuje, a podobno na dzień dzisiejszy jest to tajemnica. Czy posiadacie Państwo dojścia do większego zakresu informacji w tym zakresie, który zapewne interesuje wielu mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej - takie pytanie zadał nam jeden z czytelników.
REKLAMA


O odpowiedź poprosiliśmy Prezesa Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Pawła Mieczkowskiego:
Mało kto wie, że w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej Sp. z o.o. do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody pitnej zatrudnione zostały małże słodkowodne z gatunku Skójka zaostrzona z łac. Unio tumidus. Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej dostarczanej codziennie w ilości około 4000 m3/dobę, dla ponad 23 tysięcy mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

W trosce o wysoką, jakość świadczonych usług w zakresie dostaw wody pitnej, w zakładzie uzdatniania wody ZGK Sp. z o. zatrudniło małże słodkowodne. Są to wyjątkowi, i wyczuleni pracownicy, bo przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców aglomeracji Ostrowi Mazowieckiej.

Małże, o których mowa są częścią Systemu Biomonitoringu, a jego funkcjonowanie oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując Nasz Zakład on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

Na obiekcie Stacji Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku Skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został "przytwierdzony" elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli, i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG.

Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało ZGK Sp. z o.o. o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie firma PROTE z Poznania obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące są odtransportowane do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.

Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, co zostało potwierdzone wieloletnimi doświadczeniami firmy PROTE obsługującej ponad 50 takich systemów na terenie naszego kraju. Warto zaznaczyć, że obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej już dla 10 milionów ludzi. System SYMBIO jest połączeniem sprawdzonej naturalnej metody, która daje nowe standardy bezpieczeństwa także dla odbiorców wody pitnej, której jakość spełnia wszelkie wymogi prawne w tym zakresie.


Jeśli chcielibyście otrzymać odpowiedź na nurtujące was pytania, piszcie do nas na [email protected], a my postaramy się uzyskać na nie odpowiedź.

źródło zdj. UM Ostrów Maz.

Zobacz również

Ostrowska policja poszukuje Krzysztofa Mikołajczyka

13 grudnia 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Mężczyzna ścigany jest za seksualne wykorzystanie małoletniej.

Ostrowscy artyści mają szansę na wygranie kontraktu płytowego

13 grudnia 2018, MK

Zespół Pragma walczy o udział w finale konkursu Start Na Granie.

Bijatyka przed bursą szkolną

13 grudnia 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Pomiędzy 16-latką i 17-latką doszło do sprzeczki słownej, a następnie szarpaniny.

Komentarze

Dodano: 15 grudnia 2018 21:30, Nidas (nidas)

Interesująca sprawa. Ale chyba mają tam jakieś czujniki oprócz tych małży? :)

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]