Policja zadba o bezpieczne święta na drogach Mazowsza

Dodano: 21 grudnia 2018 13:34, Autor: KWP Radom, red. MK

W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich.
Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku to czas, w którym częściej wyjeżdżamy, by spotkać się z rodzinami, czy też uczestniczymy w uroczystościach religijnych i imprezach o charakterze masowym. Na drogach pojawia się znacznie więcej pojazdów niż zwykle, więcej też jest pieszych często zaaferowanych zakupami. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi, często bardzo niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
REKLAMA


W okresie poprzedzającym Święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym, by zadbać o płynność ruchu na drogach Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu przeprowadzi w okresie od 21 grudnia 2018 roku do 6 stycznia 2019 roku wzmożone działania prewencyjno-kontrolne mające na celu zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń pod nazwą "BEZPIECZNE ŚWIĘTA".

Do podstawowych zadań pracujących w tym czasie na drogach policjantów drogówki, jak zawsze przy tego typu działaniach będą należeć: zapewnienie bezpieczeństwa pieszym; egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, szczególnie w obszarach zabudowanych; kontrola trzeźwości kierujących; egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci; utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych; prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych; prowadzenie kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu tj.:

w dniu 25.12 w godz. 8.00- 22.00,

w dniu 26.12 w godz. 8.00- 22.00,

w dniu 01.01 w godz. 8.00- 22.00.

Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne, opony oraz wyposażenie.

W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Warto więc, aby piesi nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe również na obszarze zabudowanym.

Grudzień to miesiąc szczególny. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie: "Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni!?".

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając, sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.

Jak sobie z tym radzić?

Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

Uważajmy przy bankomatach.

Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki -- najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich nie ma.

W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych. Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem. Nie zadziała także immobiliser, gdyż kluczyk był także oryginalny.

Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie BEZPIECZNE:

- przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;

- nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć;

- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;

- przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;

- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest BEZPIECZNE i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;

- gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;

- otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków -- na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;

- zamawiając sprzęt, zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;

- kupując telefon komórkowy, zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;

- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Włamywacze nie świętują!

Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej funkcji, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.


Co zrobić, by podróż była bezpieczna, a Święta Bożego Narodzenia radosne i miłe?!

Zanim wsiądziesz za kierownice, odpowiedz sobie na kilka pytań dotyczących stanu fizycznego oraz emocjonalnego: czy jesteś wyspany, czy nie jesteś zmęczony, czy nic Cię nie boli, czy nie jesteś pod wypływem alkoholu, czy nie przyjmowałeś leków, które mogą wpłynąć na prowadzenie pojazdu.

W trakcie podróży dostosuj styl jazdy do warunków panujących na drodze, unikaj sytuacji ryzykownych oraz agresji na drodze. Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam -- wszyscy mamy równe prawa i takie same obowiązki.

Zachowaj taki odstęp od pojazdu poprzedzającego, abyś w odpowiednim momencie mógł zahamować.

Jeżeli czujesz zmęczenie i lekkie znudzenie zatrzymaj się i odpocznij. Parkując, pamiętaj o zatrzymaniu pojazdu w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. W miarę możliwości powinien znajdować się poza jezdnią. Podczas przerwy warto pooddychać świeżym powietrzem, wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych, które są doskonałym sposobem na zniwelowanie skutków długotrwałego pozostawiania w jednej pozycji. Pamiętaj, że zmęczenie to nie tylko większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą, ale też zmniejszona koncentracja i zdecydowanie niższa umiejętność właściwego analizowania sytuacji drogowej.

Kiedy już bezpiecznie dojechałeś do celu, nadszedł czas na radosne spotkania w gronie najbliższych.

Pamiętajmy, że w tym czasie na ulicach i drogach będzie większa niż zwykle ilość policjantów, do których zawsze można się zwrócić o pomoc.


- Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych osób, w radości, miłości, i ciepłej atmosferze. Sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów. Nowy Rok niech przyniesie pełno radosnych chwil i spełni najskrytsze marzenia - życzą mazowieccy policjanci.

Źródło zdj. KWP Radom

Zobacz również

Świąteczne dekoracje rozświetliły Ostrów (zdjęcia, wideo)

20 grudnia 2018, Miłosz Magrzyk

Piękny krajobraz tworzy się zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, kiedy wszystkie światełka są zapalone, a zimowy puch leży na ulicach.

Życzenia świąteczne od Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy

20 grudnia 2018, UG Ostrów Maz., red. MK

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek oraz Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kossowska składają najserdeczniejsze życzenia.

Życzenia świąteczne od Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta

20 grudnia 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Burmistrz Miasta Jerzy Bauer i Przewodniczący Rady Miasta Robert Krajewski składają najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]