Wyrób dziecku dowód

Dodano: 22 lutego 2019 06:48, Autor: Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód osobisty już dziś. Na pewno przyda się w trakcie podróży. Druga rada - zrób to przez Internet. Trzecia - sprawdź ważność swoich dokumentów. 
Dzieci do 18. roku życia nie muszą mieć dowodu. Dokument, podobnie jak paszport, przydaje się w trakcie zagranicznych wyjazdów do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego. W sumie jest to ponad 40 miejsc na świecie!
Sprawdź, czy do danego kraju możesz wjechać na podstawie dowodu: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
REKLAMA


Włącz komputer. Załatw dowód


Dowód osobisty dla dziecka może uzyskać jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Nie musisz iść do urzędu, by to załatwić. Włącz komputer, a my wyjaśnimy co dalej zrobić.
- Przede wszystkim potrzebny jest Profil Zaufany. To on potwierdzi naszą tożsamość w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod nas podszyć - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Druga ważna sprawa - zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. Jeśli nie będzie spełniać wymagań, urzędnik poprosi o uzupełnienie wniosku - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany
Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu

Kolejny krok - wejdź na ePUAP.gov.pl i dalej na stronę e-usługi Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/dokumenty-tozsamosci/wnioskowanie-o-wydanie-dowodu-osobistego-dla-dziecka
Kliknij Załatw sprawę. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP.
- Wybierz dowolny urząd gminy, w którym złożysz wniosek i później odbierzesz gotowy dowód.
- Wypełnij formularz i dołącz zdjęcie dziecka.
- Kliknij Dalej, a potem Podpisz.
- Wyślij formularz.

Usługa jest bezpłatna.
WAŻNE! Dowód osobisty dziecka może odebrać tylko ten rodzic, który składał wniosek. Dokument musisz odebrać w urzędzie, do którego trafił wniosek. Pamiętaj, że musisz zrobić to osobiście. Przy odbiorze przedstaw swój dowód osobisty lub paszport. Zabierz też dotychczasowy dowód osobisty lub paszport dziecka, jeśli dziecko je ma.
Dowód dla dziecka jest ważny: 5 lat - jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, 10 lat -- jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.

Przy okazji - sprawdź ważność swojego dowodu


Pamiętaj, Twój dowód osobisty też traci ważność po 10 latach. A to oznacza, że po tym czasie nie potwierdza Twojej tożsamości. Tym samym nie można załatwić przy jego użyciu żadnych spraw w urzędach, czy bankach. Dlatego, sprawdź ważność swojego dokumentu. Wniosek o nowy dowód możesz złożyć online.
WAŻNA INFORMACJA dla osób, które w najbliższych dniach chcą złożyć - online lub w urzędzie - wniosek o dowód osobisty. W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną, w dniach 27 lutego - 3 marca 2019 r. zaplanowano przerwy techniczne. Jeśli szybko potrzebujesz dokumentu i chcesz uniknąć ewentualnych niedogodności PRZECZYTAJ: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/informacja-dla-osob-wnioskujacych-o-dowod-osobisty
O projekcie
Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz również

Laboratorium Filmu na Dzień Kobiet

22 lutego 2019, MDK, red. MK

MDK zaprasza do celebracji Dnia Kobiet z Ellen Ripley - bohaterką, która przetarła szlaki silnym kobietom w kinie rozrywkowym.

Dzień dziewczyn! w Jatkach

21 lutego 2019, MDK, red. MK

8 marca 2019 r. Miejski Dom Kultury zaprasza na Dzień dziewczyn! w Jatkach

Policjanci i straż poszukiwała dziewczyny, która chciała skoczyć z wiaduktu (zdjęcie)

21 lutego 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od mężczyzny przejeżdżającego wiaduktem o dziewczynie stojącej za barierką.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]