Jarosław Kalinowski z wizytą w Ostrowi (zdjęcia, wideo)

Dodano: 8 maja 2019 07:55, Autor: Miłosz Magrzyk

Polityk jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego.
Jarosław Kalinowski urodził się w Wyszkowie. Jest absolwentem zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Wspólnotowego Prawa Rolnego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od 1981 roku był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej. W 1989 przystąpił do PSL "Odrodzenie", a w 1990 wraz z całym ugrupowaniem znalazł się w szeregach PSL. Od 1993 roku wybierany w wyborach na posła na Sejm. W 2000 i 2005 roku kandydował w wyborach prezydenckich.

REKLAMAW wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskał mandat europosła, kandydując z ramienia PSL w okręgu mazowieckim. Zdobył wtedy 51 014 głosów. W 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

Na początku spotkania wszyscy zgromadzeni obejrzeli film, w którym pokazane było to, jak wyglądały prace remontowe przy odnawianiu zabytkowego budynku Jatek.

Spotkanie "15 lat Polski w Unii Europejskiej" było swojego rodzaju podsumowaniem. Europoseł Kalinowski mówił, jakie korzyści płyną dla Polski z racji tego, że należy ona do UE.

- Nasze pokolenie to jest pokolenie szczęściarzy. To pierwsze pokolenie w historii Polski, które nie doświadczyło wojny. Warto sobie uświadomić, że Unia Europejska powstała właśnie po to, żeby te okropieństwa II wojny światowej się nie powtórzyły. Żeby zamiast wojen, była współpraca - mówił europoseł Jarosław Kalinowski.

Szczegółowo wyliczał środki, które przeznaczane są na inwestycje.

- Do dzisiaj do Polski wpłynęło już trochę ponad 160 miliardów euro z budżetu unijnego. Oczywiście płacimy składkę. Ta składka to do dzisiaj 50 mld euro, czyli widać, że mamy 110 mld euro na czysto. Na wszelkiego rodzaju inwestycje; wszystkie dziedziny - od największej infrastruktury autostradowej (drogi ekspresowe i kolejowe) poprzez drogi gminne, wodociągi, kanalizacje, środki na wsparcie przedsiębiorców, inwestycji, innowacyjności i nowych technologii bezpośrednio w firmach. Środki na rolnictwo - na inwestycje, ale też i wsparcie dochodów. Otrzymujemy pieniądze także na kulturę. Jesteśmy tego świadkami - mówił zaproszony gość.

Europoseł tłumaczył, jakie w niektórych ludziach tkwi przeświadczenie.

- Mówi się, że Polska zatraci się w Unii - odbiorą nam kulturę, tożsamość i wiarę. A okazuje się, że fundamentem naszej kultury są odtwarzane za pieniądze unijne zabytki. Zobaczcie, jak to pięknie wygląda. Ostrów Mazowiecka może być dumna z takich obiektów, które dzisiaj służą kulturze.

Wspomniał też o tym, jak UE wspomaga rolników.

- Dzisiaj średnio na każdy hektar w Polsce przypada 250 euro - oznajmił europoseł.

Aby mieć dostęp do budżetu UE, trzeba liczyć się jednak pewnymi warunkami. Jednym z nich jest dyscyplina finansowa, drugim przestrzeganie praworządności. Przedstawiciel Mazowsza w Brukseli tłumaczył zawiłości unijnego budżetu i to, że obecnie pozycja Polski w UE słabnie, ponieważ różne instytucje stwierdzają, że Polska nie tylko narusza, ale nawet łamie zasady państwa prawa. W związku z tym może być w stosunku do Polski stosowana pewna klauzula, która stosowana może być też wobec np. Węgier i Rumunii.

- Składkę zapłacimy, ale finansowania nie będzie. W pierwszej kolejności odczują to rolnicy, a w drugiej samorządy - mówił polityk. - Dzisiaj w tej kampanii wyborczej muszę się na nowo przedstawić. Mam szczęśliwą rodzinę, prowadzimy razem z synem prawie 80 hektarowe gospodarstwo, żona uczy w szkole i prowadzi zespół ludowy, jest bardzo zaangażowana w parafialnym chórze. Syn jest szafarzem. Synowa i wnuk albo kantorem, albo lektorem w kościele parafialnym. Pięcioro dzieci, ośmioro wnucząt - szczęśliwa rodzina. Z całym szacunkiem, jeśli ktoś wybrał kawalerski tryb życia, ale żaden kawaler, zwłaszcza ten z Żoliborza, nie będzie mnie uczył, co to jest rodzina.

Polityk mówił o wyborach, o frekwencji oraz o potrzebie tworzenia koalicji z różnych względów. Mówił o opozycji, programach wyborczych PiS-u i wychowywaniu dzieci w tradycyjnych wartościach; dzieci otwartych na świat. Podawał również działania opozycji wymierzone w PSL. Mówił, że często podawane informacje są niezgodne z prawdą, a jego samego oskarża się o coś, czego nie zrobił, a nawet przeciwko czemu walczył. Odnosił się też do słów, które wypowiedział premier Mateusz Morawiecki, kiedy w rolnictwie i sadownictwie były duże problemy. Opowiadał także o prywatyzacji zakładów.

Na koniec istniała możliwość zadawania pytań.

Spotkanie prowadził wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk i wicestarosta Józef Rostkowski.

Zobacz również

Zagrają dla Natalki

8 maja 2019, MOSiR, red. MK

Natalka choruje na mukowiscydozę - nieuleczalną chorobę, która zaburza pracę układu oddechowego i pokarmowego.

Działania NURD już dziś

8 maja 2019, KWP Radom, red. MK

Policjanci przeprowadzą działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Ostrów Mazowiecka. Ratownicy medyczni mają nową siedzibę (zdjęcia, wideo)

7 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Inwestycja kosztowała prawie 2 miliony złotych.

Komentarze

Dodano: 8 maja 2019 17:03, (poldek10)

A kto go słuchał? Występ dla 24 osób, ale kto bogatemu zabroni ?

 

Dodano: 9 maja 2019 20:29, (laguna)

onegdaj przed dworcem pks TEŻ więcej osób nie było

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Partner AGD-RTV

ul. Lubiejewska 17A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Przebijamy ceny konkurencji!

Emira - Skład Budowlany

ul. Stanisława Duboisa 99 B
07-300 Ostrów Mazowiecka

Stolarka i materiały budowlane, materiały wykończeniowe, narzędzia!

Personal Beauty Expert

ul. Słowackiego 1 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Twój osobisty doradca do spraw urody !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]