Święto 3 Maja w Zarębach Kościelnych (zdjęcia)

Dodano: 9 maja 2019 07:50, Autor: UG Zaręby Kościelne, red. MK

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi i odśpiewania hymnu narodowego.
Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zarębach Kościelnych po raz kolejny obchodzono bardzo uroczyście w asyście sześciu księży, oraz Ochotniczego Szwadronu Kawalerii w barwach X Pułku Ułanów Litewskich. Organizatorem uroczystości był ksiądz proboszcz dr Andrzej Dmochowski, dowódca szwadronu.
REKLAMA


Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Po mszy świętej odprawionej za Ojczyznę i poległych w Jej obronie z pięknym programem artystycznym przypominającym historię powstania Konstytucji 3 Maja wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły w Zarębach Kościelnych.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz wójt gminy. Następnie przyszedł czas na inscenizację ukazującą dzieje Konfederacji Barskiej poprzez pryzmat dziejów klasztoru w Zarębach Kościelnych i roli w tych wydarzeniach, jaką odegrali Szymon Zaremba fundator zespołu klasztorno - kościelnego w Zarębach Kościelnych oraz jego bratanek sławny dowódca wojsk Konfederackich, Marszałek Koronny i Poseł sieradzki na Sejm Rozbiorowy Polski, Generał - Major Wojsk Koronnych Józef Zaremba.

W czasach Konfederacji Barskiej rodzina Zarembów mieszkała w ziemi piotrkowskiej, gdzie posiadała kilka majątków, a Szymon Zaremba ufundował również istniejący do dzisiaj kościół w Rozpszy. W inscenizacji brało udział ponad 30 osób, głównie miejscowych ułanów. Po inscenizacji odbyła się defilada, a następnie modlono się przy trumnie Szymona Zaremby, którego zwłoki odziane w kontusz i pas polski zostały zabalsamowane i złożone w podziemiach klasztoru. Ta przepiękna uroczystość na długo pozostanie w pamięci.Zdjęcia: dr Joanna Omieciuch

Zobacz również

Gminny Dzień Strażaka w Nagoszewce (zdjęcia)

9 maja 2019, UG Ostrów Maz., red. MK

Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w ostrowskiej gminie połączone były z Jubileuszem 90 - lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewce.

Kolejne środki unijne na gminne inwestycje (zdjęcia)

9 maja 2019, UG Ostrów Maz., red. MK

Dzięki środkom z UE gminna infrastruktura drogowa zostanie wzbogacona o trzy nowe drogi lokalne.

Pożar hali w Dąbrowie (zdjęcia)

8 maja 2019, OSP Zaręby Kościelne, red. MK

Wczoraj OSP Zaręby Kościelne wezwano do pożaru hali w miejscowości Dąbrowa.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŻALMAL

ul. Duboisa 82
07-300 Ostrów Mazowiecka

Żaluzje, rolety, moskitiery, markizy, karnisze, plisy!

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]