Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

Dodano: 12 maja 2019 10:56, Autor: Anna Duda-Depta MBP, red. MK

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna obchodzony corocznie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
REKLAMA


W uroczystym spotkaniu w Starej Elektrowni udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z miasta i powiatu ostrowskiego, dyrektorzy i pracownicy bibliotek gminnych, obecni i emerytowani pracownicy ostrowskiej Biblioteki, dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji kulturalno-oświatowych, czytelnicy oraz wiele innych życzliwych i oddanych Bibliotece osób.

W 2019 r. mija 10 lat od podpisania porozumienia między Zarządem Powiatu a Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka na mocy którego powierzono Miejskiej Bibliotece Publicznej realizację zadań ponadlokalnych dla powiatu ostrowskiego. Po powitaniu gości Jolanta Andruszkiewicz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podsumowała dotychczasową współpracę. W ramach porozumienia ostrowska Biblioteka sprawuje nadzór merytoryczny nad dziesięcioma bibliotekami samorządowymi w powiecie ostrowskim, podejmuje działania na rzecz integracji środowiska bibliotekarskiego oraz świadczy pomoc instrukcyjno-metodyczną. Do jej zadań należy koordynacja działalności bibliotek na terenie powiatu, promowanie książki i kultury czytelniczej w regionie oraz wspieranie bibliotek gminnych w ich rozwoju. Opracowuje również bibliografię regionalną, gromadzi literaturę i prasę fachową, a także wspiera doskonalenie zawodowe pracowników bibliotek.

W dalszej części uroczystości zaprezentowana została książka Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic pod redakcją Jadwigi Sadowskiej i Aliny Wierzbickiej. Publikacja ukazała się nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zawiera 58 wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń oraz dzieci, krewnych i sąsiadów, których te wydarzenia dotyczyły. Kilka fragmentów relacji odczytali podczas spotkania uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz czytelnicy Biblioteki.

W tym dniu wręczono również nagrody laureatom akcji Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej. Tegoroczna edycja konkursu skierowanego do mieszkańców miasta i powiatu poświęcona była Marii Dąbrowskiej z uwagi na przypadającą 130. rocznicę urodzin patronki ostrowskiej Biblioteki.

Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień i gratulacji. Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji miejskich życzyli wszystkim bibliotekarzom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, dziękowali za wypełnianie ważnej misji upowszechniania dzieł literackich, popularnonaukowych i takich, które poprawiają nastrój.

Dzień Bibliotekarza był doskonałą okazją, aby podziękować władzom samorządowym, placówkom oświaty i kultury, instytucjom samorządowym oraz stowarzyszeniom za dotychczasową owocną współpracę. Wręczono nagrody książkowe tym, dla których i dzięki którym Biblioteka istnieje - najaktywniejszym czytelnikom. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zechcieli z nami spędzić środowe popołudnie - serdecznie dziękujemy.

Święto bibliotekarzy uświetnił recital zespołu Mikstura pod kierunkiem Pawła Andruszkiewicza.


Zobacz również

Moda na Folklor, zjazd Food Trucków i zabawa z Kapelą Ciupaga

12 maja 2019, MK

Już dziś na placu przy Stawie Miejskim odbędzie się druga edycja Festiwalu ludowego Moda na Folklor.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: lista kandydatów

10 maja 2019, MK

Wybory europejskie zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdź, na kogo możesz zagłosować.

Konkurs pt. "Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym" został rozstrzygnięty (zdjęcia)

9 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Po raz kolejny jury doceniło miłość uczestników konkursu do przyrody i fotografii.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Art. zaopatrzenia ogrodniczego Edward Zalewski

ul. Sikorskiego 28, Różańska 121
07-300 Ostrów Mazowiecka

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]