W Jelonkach, Jasienicy i Nagoszewie powstaną przedszkola (zdjęcia)

Dodano: 13 maja 2019 08:00, Autor: Miłosz Magrzyk

Ustalono też cenę, jaką mieszkańcy gminy będą musieli zapłacić za wywóz śmieci.
W piątek, 10 maja, na obradach spotkali się radni gminy. Sesję otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kossowska. Radni przyjęli porządek obrad i protokół z poprzedniego posiedzenia. Nie było żadnych interpelacji ani zapytań. Następnie wójt Waldemar Brzostek zapoznał radnych z informacją o swojej działalności.

REKLAMAWójt poinformował o złożeniu wniosków o dofinansowanie realizacji określonych zadań. Wnioski te dotyczą m.in. realizacji zadań oświatowych, remontu kuchni w remizie w OSP w Jasienicy, budowy siłowni zewnętrznej w Zalesiu, zakupu średniego samochodu pożarniczego dla OSP w Nagoszewce, remontu strażnicy OSP we wsi Guty-Bujno, wsparcia programu pn. "Posiłek w szkole i w domu", przebudowy ulicy w Komorowie czy też przebudowy drogi gminnej relacji Pólki - Koziki.

- We wtorek byłem na podpisaniu umów w urzędzie marszałkowskim. Nasza gmina dostała ponad 500 tysięcy złotych na przebudowę dróg w Sielcu, Ugniewie i na Podborzu. Szacowana wartość przebudowy tych 3 dróg to ponad 800 tysięcy złotych. Gmina otrzymała także 30 tysięcy złotych na organizację dożynek w Bieli - mówił na sesji wójt Waldemar Brzostek.

Wójt mówił także m.in. o umorzeniu zaciągniętej pożyczki i programie dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Poinformował także, że bieżącym utrzymaniem dróg, odbiorem odpadów i zagospodarowaniem terenów gminy będzie zajmował się PUKiR, czyli gminna spółka komunalna, która wygrała przetarg.

Niestety, złą wiadomością jest wzrost ceny za odbieranie odpadów. Dzieje się tak z powodu wzrostu ceny za składowanie śmieci na wysypisku. Rośnie też sama ilość odpadów.

- Wcześniej ceny kształtowały się na poziomie 170 złotych za tonę składowanych na wysypisku odpadów. Aktualnie cena ta wynosi 389 złotych za tonę - poinformował Tadeusz Jabłonka, prezes PUKiR-u. - Jeśli rośnie masa śmieci, to rosną też koszty, ponieważ za każdą ich tonę składowaną na wysypisku musimy zapłacić - dodał.

Prezes Tadeusz Jabłonka poinformował też o zbieraniu opon i odpadów wielkogabarytowych, których w ciągu roku zbieranych jest 36 ton. Prezes PUKiR-u mówił o bardzo wysokich kosztach, których ciążą na spółce, i o tym, że oferta, którą złożyli w przetargu, pokrywa tylko ich najważniejsze koszty. O zysku nie ma mowy.

Wysokość opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 11 złotych miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej w nieruchomości, jeśli odpady zbierane będą w sposób selektywny, a 22 złote miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej w nieruchomości, jeśli chodzi o odpady niesegregowane.

Niestety, ale okazuje się też, że ceny inwestycji po przetargu są wyższe, niż te zakładane. Dotyczy to głównie remontu dróg. Do takiej sytuacji doszło w przypadku przetargu na budowę ul. Żale - inwestycji współfinansowanej przez miasto Ostrów Mazowiecka. Szacowano, że kwota inwestycji będzie wynosić 800 tysięcy złotych. Okazało się jednak, iż będzie ona wyższa o ponad 400 tysięcy od tej planowanej.

Wójt poinformował, że w planach jest też współfinansowanie zakupu nowego wozu operacyjnego dla policji.

Wójt wspomniał też o zwiększającym się zapotrzebowaniu na przedszkola. Z tego względu w miejscowościach, takich jak: Jelonki, Jasienica i Nagoszewo, wójt zaproponował utworzenie nowych oddziałów przedszkolnych, które będą przyjmowały dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnie na cały dzień. W przedszkolach będzie zapewnione także pełne wyżywienie.

Podczas sesji radni podjęli następujące uchwały: uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2027, podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok, podjęcie uchwały w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki obowiązującej na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie współdziałania z miastem Ostrów Mazowiecka w celu realizacji zadań z zakresu oświaty, które polegają na zapewnieniu dowozu i opieki uczniom niepełnosprawnym, uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie współdziałania z miastem Ostrów Mazowiecka i gminą Zaręby Kościelne w celu realizacji zadań z zakresu oświaty, które polegają na zapewnieniu dowozu i opieki uczniom niepełnosprawnym.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie zarządzenia wyboru sołtysa w gminie Sielc. Wybory te związane są ze śmiercią sołtysa Jana Malanki.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę Ostrów Mazowiecka przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Ostrów Mazowiecka z dnia 8 marca 2019 r. nr V/34/19 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, uchwałę w sprawie uchylenia uchwały nr VI/45/19 Rady Gminy Ostrów Mazowiecka z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w gminie Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2021, podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w gminie Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2021. Na koniec zapoznali się z pismem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce z dnia 16 kwietnia 2019.

Na koniec przeznaczono czas na zapytania i wolne wnioski.

Sesja została zakończona.

Zobacz również

Spotkania autorskie z Joanną Reisch-Klose

13 maja 2019, MBP

Spotkania zatytułowane będą "Fake news - dlaczego kłamstwo wygrywa z prawdą?".

Oddaj krew, uratuj życie

13 maja 2019, MK

Wszystkie osoby zainteresowane oddaniem krwi mogą to zrobić już dziś.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

12 maja 2019, Anna Duda-Depta MBP, red. MK

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Kebab na ulicy Warszawskiej

ul. Gęsia 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Każdego dnia NOWA PROMOCJA!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]