W Ostrowi powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych (zdjęcia, wideo)

Dodano: 17 maja 2019 08:24, Autor: Miłosz Magrzyk

Wczoraj, 16 maja, podpisano list intencyjny.
W czwartek, 16 maja, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, podpisano list intencyjny. Przy podpisaniu listu obecni byli: Maria Koc - wicemarszałek Senatu RP, Sylwester Dąbrowski - I wicewojewoda mazowiecki, Jerzy Bauer - burmistrz miasta, Paweł Śliwa - wiceprezes GK PGE, członek zarządu PGE Nowa Energia Kazimierz Więcek, skarbnik miasta Anna Wilczyńska oraz zaproszeni goście.

REKLAMAPodpisując list intencyjny, strony zobowiązały się do prowadzenia rozmów w zakresie ustalenia możliwości i warunków budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Miasto zaproponuje najlepsze lokalizacje i będzie wspierało całość przedsięwzięcia od strony formalno-prawnej. PGE Nowa Energia zobowiązała się natomiast sfinansować całą inwestycję. Powołany zostanie też wspólny zespół roboczy, który uzgodni zakres planowanych prac oraz podział obowiązków.

Jak na razie, GK PGE jest aktywna na rynku ładowania samochodów elektrycznych w 10 miastach w Polsce. Łącznie posiada 16 stacji do ładowania tego typu pojazdów. Spółka podpisała także kilkanaście umów dzierżawy pod stacje ładowania w nowych lokalizacjach. Jest to bardzo ważne, ponieważ jednym z kluczowych obszarów, na których koncentruje się obecnie PGE, jest właśnie elektromobliność. PGE coraz prężniej działa też, jeśli chodzi o carsharing samochodów elektrycznych. Mieszkańcy Siedlec już mogą korzystać z tego typu usługi.

- W Ostrowi prowadzimy pilotażowy program elektromobilności. Jest on związany ze skuterami. W ten sposób staramy się wyprzedzić to, co niedługo w samorządach będzie konieczne. Konieczny będzie bowiem namysł i poszukiwanie rozwiązań związanych z promocją elektromobilności - mówił Jerzy Bauer, burmistrz miasta.

Burmistrz zwrócił uwagę także na szanse, jakie daje dobra współpraca Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej ze starostwem.

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc wspomniała o tym, jakie działania rząd podjął w celu rozwoju elektromobilności w kraju.

- Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że na ten moment, jeśli chodzi o samochody całkowicie elektryczne, to w całej Europie jest ich tylko 2%. Wynika z tego, że co 50 pojazd jest całkowicie elektryczny. Ten stan rzeczy zmienia się jednak bardzo szybko. Dotyczy to także Polski. Przewiduje się, że w 2025 roku w Polsce będzie już milion takich pojazdów. Oczywiście, aby można było z tych pojazdów korzystać, potrzebne są też stacje, na których będzie można taki samochód naładować - mówiła wicemarszałek Senatu.

Wystąpił też Marcin Maliszewski, jeden z założycieli firmy blinkee.city, który opowiedział o działalności przedsiębiorstwa. Firma ta zajmuje się m.in. wypożyczaniem skuterów elektrycznych.

Podczas spotkania mówiono o wielu zaletach, które płyną ze stosowania elektromobilności, oraz o chęci dalszego rozwoju w tym kierunku. Szczegółowo wyjaśniono, jak wygląda obecnie elektromobilność w Polsce i za granicą.

Okazuje się, że elektromobilność rozwija się także na terenie Ostrowi Mazowieckiej oraz powiatu ostrowskiego. Na drogach pojawia się bowiem coraz więcej samochodów elektrycznych.

Na koniec istniała możliwość zadawania pytań. Jeden z zaproszonych gości oznajmił, że bardzo cieszy się z rozwoju elektromobilności, jednak niektóre z wprowadzanych regulacji prawnych z nią związanych są według niego zbyt restrykcyjne.

Władze miasta wyraziły nadzieję, że działania wprowadzone w Ostrowi Mazowieckiej staną się inspiracją dla włodarzy innych miejscowości.


Zobacz również

4 dowody rejestracyjne zatrzymane podczas działań "Truck-Bus"

17 maja 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Ostrowscy policjanci sprawdzali m.in. stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny aut.

Piotr Skłodowski prezesem TBS

17 maja 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Nastąpiła zmiana na stanowisku prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Policjanci spotkali się z dziećmi (zdjęcia, wideo)

17 maja 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Policjanci z drogówki wraz z ostrowskim Liskiem odwiedzili dzieci z przedszkola Żółty Słonik.

Komentarze

Add comment

Dodano: 17 maja 2019 20:24, (danaka57)

a kiedy lotnisko na miarę naszych aspiracji. co-za mało?

 

Dodano: 18 maja 2019 12:52, (polinka)

Mamy w tej chwili jedną sprawną greenway'a. Przydałoby sie jak najbardziej wiecej. Bo moze i na ten moment ta jedna jest wystarczajaca, ale skoro elektromobilnosc idzie bardzo do przodu i jest w niej spory potencjal. Powinnismy podążac za technologia a nie stac jak zwykle na tyłach

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]