Irena Jarocka - kobieta niezwykła (zdjęcia)

Dodano: 17 maja 2019 11:08, Autor: Miłosz Magrzyk

Irena Jarocka była jedną z najbardziej lubianych polskich piosenkarek.
We wtorek, 14 maja, studenci UTW wysłuchali wykładu o Irenie Jarockiej. Wygłosiła go Mariola Pryzwan - polonistka, biografistka, a także bibliotekarka. Mariola Pryzwan jest autorką biografii postaci, tj.: Halina Poświatowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria Dąbrowska, Anna German, Władysław Broniewski, Anna Jantar i Zbigniew Cybulski.

REKLAMAIrena Jarocka to postać bardzo barwna. Uczyła się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku; pobierała nauki śpiewu u profesor Haliny Mickiewiczówny. Ukończyła Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii w Gdańsku.

- Irena zaczęła zdawać na studia. Chciała spełnić jedno ze swoich marzeń. Myślała o architekturze. Zdawała na Politechnikę Gdańską, jednak się nie dostała. Poszła do Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego i Biologii w Gdańsku - mówiła Mariola Pryzwan.- Skończyła to studium. Specjalizowała się w narciarstwie. Bardzo lubiła sport. Była aktywna fizycznie niemal do końca życia - dodała.

Będąc studentką, Irena Jarocka uczestniczyła w wielu amatorskich konkursach piosenki, zwracając uwagę publiczności na to, jaki ma talent. Współpracowała m.in. z Czerwonymi Gitarami i Budką Suflera.

Irena Jarocka w latach 1969-1973 przebywała na stypendium w Paryżu. Doskonaliła tam swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Nagrywała płyty i koncertowała u boku gwiazd, tj.: Charles Aznavour i Enrico Macias.

Pierwszym mężem artystki był Marian Zacharewicz, z którym rozstała się po 4 latach małżeństwa. W Leningradzie, podczas jej trasy koncertowej w Rosji, poznała Michała Sobolewskiego, który później został jej 2. mężem. Zamieszkała z nim po wypadku samochodowym. W roku 1982 przyszła na świat ich córka Monika.

Irena Jarocka zmarła z powodu złośliwego nowotworu mózgu. Pogrzeb piosenkarki odbył się 27 stycznia 2012 roku. Została pochowana na Powązkach.


Zobacz również

Andrzej Wojakiewicz opowiadał o budowie mostów (zdjęcia)

17 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Młodzież dowiedziała się, jak odpowiedzialną pracę ma inżynier mostowy.

W Ostrowi powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych (zdjęcia, wideo)

17 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Wczoraj, 16 maja, podpisano list intencyjny.

"Pasja. Kultura. Dziedzictwo" - konferencja regionalistyczna (zdjęcia, wideo)

16 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Podczas konferencji zaprezentowano 4. numer "Rocznika Ostrowskiego".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Klinika Dentystyczna BODENT

ul. Sybiraków 5 lok. 6
18-400 Łomża

IMPLANTY ZĘBÓW !

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

GETIN Bank

ul. Okrzei 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]