Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury: występy zespołów (zdjęcia, wideo)

Dodano: 11 sierpnia 2019 09:33, Autor: Miłosz Magrzyk

Publiczność mogła podziwiać występy 18 zespołów. Wiele osób śpiewało razem z artystami.
Dziesiąty sierpnia w Broku to dzień, który na pewno zapamiętają wszyscy miłośnicy muzyki ludowej. Nadbużańska plaża zapełniła się bowiem tymi, którzy o tradycyjnej muzyce pamiętają i ją śpiewają. W tym właśnie dniu zorganizowano Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury "Nasze Korzenie, Nasza Tradycja". Osiemnaście zespołów ludowych i kilka godzin miłych dla ucha dźwięków - tak w skrócie można opisać to, co działo się w sobotnie popołudnie w Broku. Imprezę otworzył burmistrz Marek Młyński wraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku Ewą Młynarczuk. Na rozpoczęcie festiwalu burmistrz wykonał przyśpiewkę.

REKLAMAZespoły losowały miejsca, z których startowały. Każdy z nich miał dziesięć minut na to, aby przekonać do siebie jury. Co ciekawe, na festiwalu, który został objęty honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, wystąpiły 3 zespoły z Ostrowi Mazowieckiej. Festiwal miał formę konkursu, a wziąć w nim mogły udział zespoły ludowe działające przy instytucjach kultury oraz te działające samodzielnie.

Kto wystąpił w Broku?

Zespoły, które wystąpiły na festiwalu, to: Zespół Śpiewaczy "Sadowianki" z Sadownego, Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowa, Międzypokoleniowy Zespół Wokalny "Kwiaty Polskie" z Chmielewa, Zespół Ludowy "Zabrodzianki" z Zabrodzia, Zespół Ludowy "Wiśniewiacy" z Wiśniewa, Zespół "Jesienne Róże" z Tłuszcza, Zespół Wokalno-Taneczny "Cyganeria" z Ostrowi Mazowieckiej, Kapela "Niepokorni" z Węgrowa, Zespół "Chrostowiacy" z Chrostowa, Zespół Ludowy "Przekrój" z Chrostowa, Zespół Muzyczny "Retro Band" z Ostrowi Mazowieckiej, Klub Seniora "Pod Wierzbami" z Troszyna, Zespół Ludowy "Świtanki" z Przedświcia, Kapela Ludowa "Mazowszanie" z Wołomina, Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Śpiewaczy "Wyszkowiacy" z Wyszkowa, Zespół Ludowy "Małkinianka" z Małkini i Zespół Ludowy "Jarzębina" z Broku.

Nagrody

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i gadżety. Oprócz tego zespół, który zajął pierwsze miejsce, otrzymał 1000 złotych nagrody, zespół, który stanął na drugim stopniu podium 700 złotych nagrody, a ten na ostatnim stopniu podium 500 złotych. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności w wysokości 300 złotych.

Jury składało się z 3 osób. Byli to: Jacek Wójcik - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie" z Ostrołęki, Małgorzata Marczyk - nauczycielka muzyki i Roman Gruz - muzyk.

Pierwsze miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowa, drugie miejsce zajęła Kapela Ludowa "Mazowszanie" z Wołomina, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej. Nagroda publiczności powędrowała do Zespołu Ludowego "Jarzębina" z Broku.

Jury przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru oraz jego zgodność z założeniami festiwalu, poziom artystyczny prezentacji i ogólny poziom prezentowany przez kapelę.

Cele, które przyświecały organizatorom festiwalu, dotyczyły m.in.: ukazania wartości kulturowych wyrażonych w muzyce, pieśni i tańcu ludowym, popularyzacji kultury ludowej wśród mieszkańców, prezentacji dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych, propagowania bogactwa kultury ludowej i zintegrowania środowisk twórczych.

Podczas trwania festiwalu oczom osób, które spacerowały po plaży, ukazywały się stragany. Podczas festiwalu można było kupić wyroby garncarskie, miód, ciasta, wyroby z wikliny, domowe przetwory i rękodzieło. Osoby głodne mogły skorzystać z ogródka piwno-gastronomicznego, a dzieci mogły pobawić się na trampolinach i zjeżdżalni.

Festiwal, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, zwieńczył występ zespołu WooW.

Zobacz również

Mazowiecki Zarządu Dróg Wojewódzkich potwierdza potrzebę budowy małej obwodnicy

11 sierpnia 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Podczas spotkania ustalono, że do końca września samorządy lokalne zaproponują możliwe warianty przebiegu małej obwodnicy.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

11 sierpnia 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Ostrowska policja prosi mieszkańców, aby zgłaszali nieprawidłowości.

e-faktura i iBOK w ZGK

9 sierpnia 2019, ZGK, red. MK

Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, że uruchomiony został system faktur elektronicznych oraz internetowe Biuro Obsługi Klienta.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]