Miasto, powiat i gmina stawiają na kształcenie dualne (zdjęcia, wideo)

Dodano: 5 września 2019 12:29, Autor: Miłosz Magrzyk

Porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju tego typu kształcenia podpisano z Marcinem Pawłowskim - prezesem firmy Rolstal.
Dualny system kształcenia zawodowego pozwala uczniowi szkoły zawodowej na pobieranie praktycznej nauki zawodu w odpowiednio przystosowanym do celów kształcenia przedsiębiorstwie. Jest to niemiecki model edukacji zawodowej - połączenie nauki teoretycznej z praktyczną nauką zawodu.

REKLAMAW ten sposób uczeń zdobywa doświadczenie zawodowe u potencjalnego pracodawcy, a do nauki motywowany jest finansowo - za pracę otrzymuje wynagrodzenie. Ten rodzaj kształcenia pozwala uczniom na płynne przejście z okresu nauki do czynnego życia zawodowego.

5 września w sali konferencyjnej urzędu miasta zorganizowano spotkanie, na którym porozumienie w sprawie współpracy w zakresie kształcenia dualnego podpisali: burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, starosta Zbigniew Chrupek, wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek i prezes firmy Rolstal - Marcin Pawłowski.

- To kolejny krok, zmierzający do wzmocnienia, a może nawet budowy, kształcenia zawodowego, które nazywane jest też kształceniem dualnym lub branżowym. Znany nam od dziesięcioleci system kształcenia zawodowego przeżywa kryzys i kryzys ten najpierw był zauważalny ogólnie, a dzisiaj jest zauważany przez przedsiębiorców, którzy angażują się, aby przywrócić kształcenie zawodowe. W tym wszystkim samorządy mają do wypełnienia swoją rolę - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Tak samo starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek i Marcin Pawłowski - prezes firmy Rolstal podkreślali, jak duże znaczenie ma rozwój kształcenia zawodowego. Zwracali też uwagę na to, iż budowanie tego jest pewnym procesem, dlatego potrzebny jest do tego czas. Choć, jak przyznali, zadanie nie jest proste, mają nadzieję, że zjednoczenie samorządów i pracodawców we wspólnym działaniu wypełni z czasem lukę po tym, co zostało zatracone. Najważniejsza w działaniu jest konsekwencja.

Na sali pojawili się także przedstawiciele ostrowskich przedsiębiorstw, m.in.: Ewa Brzozowska - dyrektor zarządzający, członek zarządu firmy ALPLA, zastępca dyrektora Biura Personalnego Fabryk Mebli Forte Anna Przeździecka oraz Izabela Niziołek - kierownik działu odpowiedzialnego m.in. za rekrutację. W spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy miejskich, gminnych i powiatowych jednostek oświatowych, instytucji kultury i sportu.


Zobacz również

Głosowanie na JATKI w konkursie Lider Zmian 2019

5 września 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Głosowanie zakończy się 10 października.

Social media tematem szkolenia dla NGO (zdjęcia)

5 września 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Uczestnicy szkolenia mogli rozwinąć umiejętności promocji działań społecznych z wykorzystaniem Facebooka.

Ostrovia zagra z Iskrą

4 września 2019, Miłosz Magrzyk

Ostrowscy zawodnicy z Iskrą rywalizowali całkiem niedawno. Wygrali wtedy 2:0.

Komentarze

Add comment

Dodano: 5 września 2019 21:33, (neno)

polski system edukacji od lat a nie żaden niemiecki

 

Dodano: 5 września 2019 22:08, (melion99)

Pierwsza sprawa dla młodych ludzi w Polsce nie ma w ogóle przyszłości druga sprawa oni myślą że jak ktoś ma rodzinę dzieci pójdzie robić za grosze? Może i pójdzie ale na pewno nie będzie robił w ostrowi tylko na wyjazdach

 

Dodano: 6 września 2019 07:20, (gizmo6)

Z tego co kojarzę rubinek już od jakiegoś czasu współpracuje np. z forte, Niedzielskim a ci teraz amerykę odkryli

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Emira - Skład Budowlany

ul. Stanisława Duboisa 99 B
07-300 Ostrów Mazowiecka

Stolarka i materiały budowlane, materiały wykończeniowe, narzędzia!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]