Jan Natkański opowiedział studentom o islamie (zdjęcia)

Dodano: 7 listopada 2019 07:37, Autor: Miłosz Magrzyk

Jan Natkański, były ambasador RP w Kuwejcie, opowiedział studentom UTW o jednej z głównych religii monoteistycznych.
Studenci UTW, tradycyjnie, we wtorek, spotkali się w sali widowiskowo-kinowej MDK. Tym razem na uniwersytet został zaproszony Jan Natkański. Jan Natkański pracował m.in. w Trypolisie jako radca i w ambasadzie RP w Kairze jako I sekretarz.

REKLAMAW latach 1994-2000 Natkański był ambasadorem RP w Kuwejcie (dodatkowo akredytowanym w Bahrajnie i Omanie), a w latach 2004-2008 ambasadorem RP w Egipcie (akredytacja w Sudanie). Zaproszony gość opowiedział studentom UTW o islamie, jednej z głównych religii monoteistycznych.

Prorokiem i twórcą islamu jest Mahomet. Po śmierci rodziców Mahometa wychowywał dziadek, a następnie stryjek. Mahomet zajmował się handlem do czasu, gdy zaczął twierdzić, że podczas kontemplacji doznał wizji i wtedy zaczął głosić zasady nowej religii.

Głosił on wiarę w jednego Boga, Allaha, a siebie ogłosił największym z proroków, który otrzymał od Boga objawienie dotyczące zasad życia religijnego. Idee religijne twórcy islamu zostały spisane w Koranie.

- Islam to trzecia i najmłodsza religia monoteistyczna. Skąd się wziął i dlaczego się wziął? Czy 2 religie monoteistyczne nie wystarczały? - pytał Jan Natkański - Wszystkie 3 religie mają zestaw wspólnych dogmatów, m.in.: wiarę w jednego Boga, wiarę w aniołów, wiarę w nieśmiertelność duszy i wiarę w życie pozagrobowe - kontynuował wykładowca.

Podstawę islamu tworzy 5 zasad i obowiązków muzułmanina: wyznanie wiary w jedynego Boga, pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, post w miesiącu ramadan, jałmużna na rzecz ubogich oraz pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu.

Wykładowca mówił o tym, jak kształtowała się nowa religia. Zwracał jednak uwagę nie tylko na historię, ale także na współczesność. Mówił o tym, czego muszą przestrzegać wyznawcy islamu, oraz o tym, jakie elementy wspólne islam ma z innymi religiami monoteistycznymi.Zobacz również

W Ostrowi będzie 28. Finał WOŚP

7 listopada 2019, Fundacja Dzień Dobry

Do sztabu mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać wolontariuszami.

Msza św. w intencji zmarłych strażaków

7 listopada 2019, UG Andrzejewo, red. MK

Msza święta odbyła się w Andrzejewie.

Radni przyjęli Program Ochrony Środowiska dla Miasta

7 listopada 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Program zawiera cele ekologiczne, rodzaj i harmonogram działań proekologicznych oraz środki i mechanizmy niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Art. zaopatrzenia ogrodniczego Edward Zalewski

ul. Sikorskiego 28, Różańska 121
07-300 Ostrów Mazowiecka

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

ul. Sikorskiego 6 (wejście od Inwalidów)
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]