Radni rozmawiali o podatkach. Czy mieszkańcy gminy zapłacą więcej? (zdjęcia, wideo)

Dodano: 30 listopada 2019 08:03, Autor: Miłosz Magrzyk

Wójt Waldemar Brzostek oznajmił, że stawki podatku od nieruchomości w gminie Ostrów Mazowiecka ostatni raz były regulowane w 2016 roku.
W piątek, 29 listopada, obradowała Rada Gminy. Na sesji spotkało się 15 radnych. Na początku radni zapoznali się z porządkiem obrad i przyjęli protokół z sesji, która odbyła się 31 października. Później przeszli do zapoznania się z informacją o działalności wójta.

REKLAMAWójt mówił o dużym zainteresowaniu mieszkańców gminy Ostrów Mazowiecka korzystaniem z odnawialnych źródeł energii oraz działaniach, które podjęła gmina, jeśli chodzi o inwestycję w OZE.

- Ponadto zakończyliśmy kolejne gminne inwestycje. W miejscowości Sielc 2 kolejne odcinki dróg zostały zrealizowane. Jeden z nich ma długość 356 metrów, drugi prawie 500 metrów (wykonywany był w 2 etapach) - mówił włodarz gminy Ostrów Mazowiecka.

Wójt poinformował także o zakończeniu inwestycji drogowych na terenie Podborza i Ugniewa. Ponadto wspomniał o złożeniu wniosku o dodatkowe środki unijne na program, dotyczący gospodarki wodno-ściekowej, w ramach którego gmina planuje wybudować sieć wodociągową między Podborzem a Ugniewem. Mówił także o planach wybudowania oczyszczalni ścieków przy kolejnych gminnych szkołach, o inwestycji związanej z przebudową ulicy Sarniej w Komorowie, przebudowie drogi Pólki - Koziki, rozstrzygnięciu przetargu na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Nagoszewce, wyłonieniu firmy, która przebuduje drogę wewnętrzną w miejscowości Dybki, realizacji programu związanego z odbieraniem folii rolniczej i współpracy gminy Ostrów Mazowiecka z zagranicą.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2027, a później uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok.

Czy mieszkańcy gminy zapłacą więcej?

Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

- Stawki podatku od nieruchomości w naszej gminie ostatni raz były regulowane w 2016 roku - mówił wójt Waldemar Brzostek. - Przez ten czas, mimo że dzisiaj wszystkie składniki naszego życia związane z finansami idą w górę, w naszej gminie nie było żadnych regulacji w tym zakresie - kontynuował.

Podatek od budynków mieszkalnych nie zostanie zmieniony. Dalej będzie wynosił 65 groszy za metr kwadratowy. Tak samo nie zmieni się stawka podatku, jeśli chodzi o budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stawka będzie wynosić 19,80 za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, to w tym przypadku stawka podatku ulegnie zmianie. Będzie wynosiła 0,79 złotych za metr kwadratowy. Stawka obowiązująca w tym roku wynosi 75 groszy.

Zmieni się też wysokość stawki, jeśli chodzi o grunty pozostałe, w tym grunty zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. W tym roku stawka wynosi 23 grosze za metr kwadratowy. W przyszłym roku będzie wynosić 25 groszy.

Zmiany zaczną obowiązywać od początku 2020 roku.

O jeszcze innych zmianach podatkowych można wysłuchać w poniższym materiale. Początek od 42,40 minuty nagrania.

Kolejne uchwały

Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia mienia na własność gminy Ostrów Mazowiecka w obrębie miejscowości Komorowo (część ulicy Szkolnej), a także podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, zlokalizowanych na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, których właścicielem lub zarządcą jest gmina Ostrów Mazowiecka, oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Na koniec radni podjęli jeszcze uchwałę w sprawie zmiany uchwały nr X/79/19 z 27 września 2019 r. zmieniającej uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi finansowo-księgowej i organizacyjnej dla jednostek organizacyjnych gminy Ostrów Mazowiecka.

Na koniec sesji zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych gminy Ostrów Mazowiecka w roku szkolnym 2018/2019.


Zobacz również

Warsztaty historyczne dla uczniów (zdjęcia)

29 listopada 2019, Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, red. MK

W Starej Elektrowni odbyły się kolejne w tym roku warsztaty historyczne dla uczniów.

Dzień Kolejarza w Staszicu (zdjęcia)

29 listopada 2019, ZS im. St. Staszica w Małkini Górnej, red. MK

Obchody odbyły się w miniony piątek w małkińskim Staszicu.

Zdarzenie drogowe w miejscowości Drewnowo-Lipskie

29 listopada 2019, OSP Boguty-Pianki, red. MK

Po dojechaniu zastępu straży na miejscu zdarzenia nie było już pojazdu ani żadnych osób.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOMITOM Tułowiecki

ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Podnośniki koszowe, koparki, koparko-ładowarka, automatyka przemysłowa, generatory prądotwórcze, naprawa maszyn.

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]