Pierwszy dzień ferii spędzili na poligonie

Dodano: 12 lutego 2020 09:26, Autor: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

8 lutego w Ciechanowie ruszyła kolejna edycja projektu "Ferie w WOT".
Projekt "Ferie w WOT" to nie propozycja wypoczynku dla uczniów i studentów, ale propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu na poligonie, zasmakowania żołnierskiego życia i zdobycia wiedzy i umiejętności, które posiada niewielu młodych ludzi.

REKLAMASzkolenie podstawowe organizowane w trakcie ferii nie różni się niczym od szkoleń, które odbywają się w innych terminach. Tradycyjnie rozpoczęło się powołaniem do służby, które przyciągnęło w minioną sobotę ponad 80 ochotników z różnych rejonów północnego Mazowsza. Wśród nowowcielonych jest 20 uczniów i studentów oraz 3 nauczycieli, którzy korzystając z feryjnej przerwy postanowili zdobyć żołnierskie szlify.

Tego dnia kandydaci zostali wyposażeni w ekwipunek przysługujący każdemu żołnierzowi oraz musieli zaliczyć test sprawności fizycznej złożony z 3 dyscyplin sportowych - bieg na 3000 m, skłony tułowia w przód, czyli tzw. brzuszki, oraz pompki.

Rozpoczęli faktyczne szkolenie, czyli pierwsze zajęcia na poligonie, w najbliższych dniach również czeka ich szkolenie strzeleckie na Czarnotach i nauka efektywnego i bezpiecznego posługiwania się bronią. Każdy kolejny dzień to intensywny kilkunastogodzinny trening nie tylko strzelecki, ale także nauka zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy, ewakuacji rannego z pola walki czy posługiwania się mapą. "Szesnastka" jest początkiem przygody z wojskiem, jest zaledwie namiastką tego, co przeżyją i czego nauczą się w ciągu kolejnych 3 lat szkolenia.

Szkolenie młodych rekrutów zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, która tym razem będzie miała szczególny charakter, ponieważ tego samego dnia absolwenci kursu podoficerskiego Sonda otrzymają promocję na pierwszy stopień podoficerski. Będzie to pierwsza tego typu uroczystość w koszarach 5 MBOT.

Obecnie w WOT służy blisko 25 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również

Warsztaty rodzinne w MBP (zdjęcia)

12 lutego 2020, Miłosz Magrzyk

28 stycznia odbyły się warsztaty rodzinne, w ramach których dzieci grały m.in. w gry planszowe.

Sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka

12 lutego 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Radni będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkałych oraz ustalenia stawki tej opłaty.

Dyskoteka na lodowisku

12 lutego 2020, Miłosz Magrzyk

Wydarzenie odbędzie się 14 lutego w godz. 17.00-20.00.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]