Spotkanie z Janiną Rybak

Dodano: 2 kwietnia 2020 09:29, Autor: GOKiS w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

28 lutego Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach gościł Janinę Rybak z domu Wojtkowską - mieszkankę gminy Nur.

10 lutego 2020 r. przypadła 80. rocznica deportacji ludności polskiej do ZSRR. Związek Sybiraków szacuje, że w ramach 4 zsyłek na wywieziono tam 1 milion 300 tysięcy Polaków, a na nieludzkiej ziemi życie stracił co trzeci deportowany.

REKLAMAPierwsza wywózka była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Wywożono głównie rodziny osadników wojskowych, uczestników wojny polsko-bolszewickiej, ale także kolejarzy i leśników. Wywieziono ich na nieludzką ziemię, gdzie czekały ich głód i walka o życie.

28 lutego Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach gościł Janinę Rybak z domu Wojtkowską - mieszkankę gminy Nur.

Janina Rybak jest jedną z wielu osób, których rodziny zostały wywiezione w głąb dalekiej Syberii w trakcie deportacji w latach 1939-1941. Rodzina Wojtkowskich spędziła na zesłaniu 5 lat. Spośród 7 członków rodziny 3 zmarło na Syberii. Pani Janina urodziła się w drodze powrotnej do Polski w lutym 1946 roku.

Historia rodziny Wojtkowskich zrelacjonowana przez panią Janinę zapadnie z pewnością w pamięć obecnej na spotkaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Bogutach-Piankach. Spotkanie odbywało się w atmosferze zadumy i wzruszenia. Zaciekawiona historią Janiny Rybak młodzież zadawała pytania, chcąc poznać wszystkie szczegóły ciekawego życiorysu naszego gościa. Uczniowie złożyli na ręce Janiny Rybak podziękowania, po czym obejrzeli z zainteresowaniem wystawę pt. "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939 - 1941".

Naszym obowiązkiem jest utrzymywanie pamięci o ofiarach deportacji bez względu na światopogląd, wyznanie czy urząd. Jesteśmy winni to zesłańcom - wszystkim tym, którzy trafili na nieludzką ziemię.

Zdjęcia ze spotkania są dostępne pod linkiem: http://www.gokisboguty.pl/gokis/aktualnosci/238-spotkanie-z-pania-janina-rybak.html.

Źródło zdjęcia: GOKiS w Bogutach-Piankach

Zobacz również

Otwarcie ulicy Przedszkolnej (zdjęcia)

2 kwietnia 2020, Urząd Gminy w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Ulica Przedszkolna zmodernizowana w ramach etapu I to ważny ciąg komunikacyjny dla mieszkańców Małkini Górnej. Wartość całej inwestycji to 3 386 126,52 złotych.

W MP nr 3 świętowano Dzień Kobiet (zdjęcia)

2 kwietnia 2020, MP nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Nie zabrakło cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień.

Młodzi radni odwiedzili Urząd Gminy w Zarębach Kościelnych

2 kwietnia 2020, PSP w Zarębach Kościelnych, red. Miłosz Magrzyk

Głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży zasad funkcjonowania samorządu gminnego.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]