Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

Dodano: 1 czerwca 2020 08:15, Autor: www.gov.pl, red. Miłosz Magrzyk

Zatrudniasz pracownika? Kończą ci się badania okresowe? W związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono specjalne przepisy.
Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.

REKLAMA1. Badania wstępne i kontrolne

W przypadku braku dostępu do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego (lekarza medycyny pracy) badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Badanie to może być przeprowadzone za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

2. Badania okresowe

Zawiesza się obowiązek przeprowadzania badań okresowych.

W sytuacji, gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 60 dni od dnia jego odwołania.

3. Szkolenia wstępne w dziedzinie BHP

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie BHP w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego):

- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
- pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

4. Szkolenia okresowe w dziedzinie BHP

W przypadku, gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie BHP przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii to termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2020, PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechny problem uzależnienia od tytoniu.

Wsparto uczniów z terenu gminy Boguty-Pianki (zdjęcia)

28 maja 2020, Urząd Gminy w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

Spółka Gaz-System przekazała 30 000,00 zł na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla dzieci z gminy Boguty-Pianki.

Kierowco, nie przekraczaj dozwolonej prędkości!

27 maja 2020, KWP, red. Miłosz Magrzyk

W przypadku, gdy przekroczysz prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, twoje prawo jazdy, decyzją administracyjną wydaną przez właściwego starostę, zostanie zatrzymane na 3 miesiące.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Bar Imbiss

ul. 3 Maja 43
07-300 Ostrów Mazowiecka

Co dzień inne danie obiadowe!

Góralczyk Nieruchomości

ul. Sikorskiego 166/2.15
18-400 Łomża

Znajdź idealną nieruchomość dla siebie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]