Ile kosztuje przegląd samochodu? Kiedy trzeba go wykonać?

Dodano: 24 czerwca 2020 09:00, Autor: Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Polscy kierowcy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie - jest to udowodnione statystycznie. W związku z tym stan techniczny aut często odbiega od idealnego, a czasem nawet umożliwiającego bezpieczne użytkowanie. Jak zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów? Odpowiedzią jest badanie techniczne, które pozwala sprawdzić stan pojazdu. Sprawdź, ile kosztuje przegląd auta w 2020 roku i kiedy trzeba go wykonać.
Przegląd samochodu i badanie techniczne

W kontekście sprawdzania stanu pojazdu, Polacy często używają zamiennie terminów "przegląd samochodu" oraz "badanie techniczne". Jest to znaczne uproszczenie, ponieważ są to zupełnie dwie różne kwestie. Badanie techniczne odnosi się do obowiązkowego badania technicznego samochodu, które każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju musi przejść raz do roku. Z definicji przegląd samochodu to po prostu sprawdzenie stanu samochodu - jest dobrowolne. W efekcie często mówi się o obowiązkowym badaniu technicznym używają terminu przeglądu samochodu.

REKLAMAKoszt przeglądu w 2020 roku - zobacz, ile zapłacisz

W swoim kalendarzu kierowcy z pewnością zaznaczają dwie ważne daty dla swojego pojazdu. Pierwszą datą jest dzień zapłacenia składki za polisę OC samochodu https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, czyli obligatoryjnego ubezpieczenia, które koniecznie musi być opłacone, nawet gdy pojazd nie jest użytkowany. Drugą jest termin obowiązkowego badania technicznego. Co do zasady, większość pojazdów musi przejść taki przegląd raz do roku, z uwagi na rocznik oraz liczbę przejechanych kilometrów. Po wykonaniu przeglądu stosowna informacja z datą kolejnego jest umieszczana w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu kierowcy mogą przypomnieć sobie w dowolnym momencie, kiedy czeka ich kolejne badanie.

Niestety, zarówno OC, jak i przegląd techniczny to dodatkowy koszt dla posiadaczy samochodu. Na szczęście badanie techniczne jest znacznie tańsze od składki ubezpieczenia komunikacyjnego, którego średnia cena w 2020 roku wynosiła ponad 600 złotych. Obecnie koszt przeglądu samochodu jest uzależniony od tego, czy posiada on instalację LPG/CNG.

Pojazdy nieposiadające takiej instalacji zostaną poddane badaniu technicznemu za 99 złotych. Przegląd samochodu z instalacją gazową kosztuje już 162 zł - 98 zł za podstawowe badanie, 1 zł opłaty CEPiK oraz 62 zł za specjalistyczne badanie instalacji gazowej. Powyższe ceny oczywiście dotyczą samochodów osobowych, czyli tych o masie do 3,5 t. Opłatę uiszcza się z góry, przed rozpoczęciem przeglądu technicznego.

Przegląd auta po terminie a jego cena. Co się zmieni?

Nie bez powodu data jest umieszczana w dowodzie rejestracyjnym i warto o niej pamiętać. Nie chodzi tylko o prawo oraz bezpieczeństwo - wykonanie badania po terminie może kosztować więcej. Jeśli przegląd samochodu wykonamy z opóźnieniem większym niż 45 dni, koszt wzrośnie aż o 50%. Łagodniejszy wymiar kary jest stosowany dla kierowców spóźniających się z badaniem technicznym do 30 dni - wówczas opłata wynosi 126 zł.

Co zrobić, jeśli auto jednak nie przeszło pomyślnie badania technicznego? Cóż, na naprawę usterek mamy 14 dni - warto wrócić potem do tej samej stacji diagnostycznej. Zapłacimy tylko 20 zł za badanie jednego elementu, a nie cały przegląd.


Zobacz również

Rozbój na mieszkańcu powiatu ostrowskiego

24 czerwca 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Mężczyzna siedział w aucie zaparkowanym w lesie. W pewnym momencie podeszli do niego sprawcy i przez uchylone okno rozpylili na jego twarz gaz pieprzowy.

W Ostrowi wszyscy ósmoklasiści przystąpili do egzaminu

24 czerwca 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Uczniowie wykazywali się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

W MP nr 1 pożegnano 6-latków (zdjęcia)

24 czerwca 2020, MP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Dzieciom wręczono dyplomy, książki i upominki.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOMITOM Tułowiecki

ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Podnośniki koszowe, koparki, koparko-ładowarka, automatyka przemysłowa, generatory prądotwórcze, naprawa maszyn.

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]