Zakończono inwestycję wartą prawie 3,5 mln zł (zdjęcia)

Dodano: 4 września 2020 09:30, Autor: Urząd Gminy w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

W Królach Małych przebudowano i rozbudowano stację uzdatniania wody. Całkowity koszt robót wraz z gwarancją na 6 lat wyniósł 3 439 786,00 zł.
Stacja uzdatniania wody zlokalizowana w Królach Małych w konsekwencji długookresowej eksploatacji i postępującego zużycia maszyn technologicznych, wytwarzaniu niskiego ciśnienia wody w sieci wodociągowej i produkcji wody niespełniającej wymagań sanitarnych wymagała pilnej potrzeby naprawy. W związku z tym gmina Andrzejewo postanowiła przebudować i rozbudować stację. Złożono wniosek w ramach programu dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich na wykonanie przebudowy i rozbudowy SUW w Królach Małych. Wniosek uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i otrzymał dofinansowanie na kwotę 1 511 096,00 zł.

REKLAMAW wyniku rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Królach Małych wyłoniono firmę Bartosz sp. J. Bujwicki, Sobiech z Białegostoku. Całkowity koszt modernizacji wraz z gwarancją na 6 lat wyniósł 3 439 786,00 zł. Odbiór robót już nastąpił Stacja pracuje zgodnie z założeniami projektowymi.

Modernizacja największej na terenie gminy Andrzejewo hydroforni została podzielona na 2 etapy. Wszystko za sprawą bardzo szerokiego zakresu robót budowlanych, jakie zostały przewidziane do wykonania w ramach prac.

Realizacja I etapu została zakończona 14 września 2019 r., natomiast II etap zrealizowano w 2020 r. W ramach 2 etapów wykonano:

- remont, termomodernizację, przebudowę funkcjonalności pomieszczeń wraz z rozbudową polegającą na nadbudowie dachu dwuspadowego,

- wymianę ogrodzenia działki na systemowe stalowe z cokołem betonowym prefabrykowanym,

- zagospodarowanie terenu ujęcia,

- budowę wjazdu wraz z drogami wewnętrznymi oraz oświetlenie terenu,

- rozbudowę ujęcia o dostosowanie 2 zbiorników retencyjnych wody o pojemności 2x150m3,

- remont ujęć głębinowych polegających na wymianie obudów, pomp wraz z osprzętem,

- wymianę sieci i instalacji sanitarnych na ujęciu, tj. instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i technologicznej,

- przebudowę kanalizacji sanitarnej wraz z wymianą szamba na nowe oraz kanalizacji technologicznej wraz z wymianą odstojnika na nowy z odprowadzeniem do rowu,

- wymianę sieci i instalacji elektrycznych na terenie działek oraz wewnątrz budynku SUW,

- wyposażenie stacji w nowoczesny system zdalnej kontroli i zarządzania

- budowę agregatu prądotwórczego, który załącza się automatycznie w przypadku braku energii elektrycznej.

Hydrofornia w Królach Małych zaopatruje w wodę ponad połowę obszaru gminy. Inwestycja przyczyniła się do poprawy życia mieszkańców 15 miejscowości: Dąbrowa, Godlewo-Gorzejewo, Gołębie-Leśniewo, Jasienica-Parcele, Kowalówka, Króle Duże, króle Małe, Kuleszki-Nienałty, Mianowo, Nowa Ruskołęka, Olszewo-Cechny, Pęchratka Mała, Ruskołęka-Parcele, Stara Ruskołęka i Janowo.

Stacja ta zaopatruje w wodę około 2 000 odbiorców. SUW w Królach Małych przed modernizacją pracowała ze średnią dobową wydajnością do Qśr~750m3/d. Obecnie, po modernizacji, stacja pracuje ze średnią dobową wydajnością do Qmaxd~1200m3/d. Urządzenia uzdatniające wodę pracują z wydajnością Qh ~ 60m3/h, natomiast wydajność pompowni podającej wody na sieć to Qmaxh ~100m3/h.

Wszystkie wyniki badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody produkowanej w SUW w Królach Małych przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowi Mazowieckiej wykazały, że woda wykazuje bardzo dobre parametry i nadaje się do spożycia bez żadnych zastrzeżeń. Dzięki zastosowaniu bardzo dobrej technologii tłoczenia wody (tzw. falowniki) uzyskano ciśnienie wody zapewniające dostarczenie wody o odpowiednim ciśnieniu do wszystkich odbiorców (nawet na końcu linii).

O działaniach podejmowanych przez władze gminy Andrzejewo w zakresie gospodarki wodno-ściekowej wypowiedziała się Beata Ponichtera - wójt gminy Andrzejewo.

- Jednym z najważniejszych moich priorytetów w tej kadencji jest podjęcie działań mających na celu poprawę jakości wody pitnej dostarczanej przez 3 stacje uzdatniania wody mieszkańcom gminy Andrzejewo. Cieszę się bardzo, że dzięki przebudowie stacji uzdatniania wody w Królach Małych znaczna część mieszkańców gminy Andrzejewo może otrzymywać wodę w bardzo dobrych parametrach fizykochemicznych i mikrobiologicznych oraz w odpowiednim ciśnieniu. To nie koniec inwestycji obejmujących zakres gospodarki wodno-ściekowej. W dniu 7 maja 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie została podpisana umowa na dofinansowanie projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Andrzejewo". W ramach przyznanych środków finansowych z Unii Europejskiej w kwocie 488 805 zł zostanie zbudowany nowy zbiornik retencyjny na wodę na Stacji Uzdatniania Wody w Zarębach-Bolędach, który w znaczny sposób poprawi w okresie dużego rozbioru, szczególnie w okresie suszy, zaopatrzenie w wodę. Ponadto środki finansowe zostaną przeznaczone na budowę 32 przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców gminy Andrzejewo - mówi wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera.Zobacz również

Via Baltica tematem konferencji GDDKiA

4 września 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Tematem posiedzenia była ocena przedsięwzięć inwestycyjnych projektu i budowy drogi ekspresowej S61 (Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn).

Wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek otrzymał absolutorium (zdjęcia)

3 września 2020, Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sesja Rady Gminy w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się 28 sierpnia 2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Komorowie.

Sytuacja na rynku pracy w powiecie ostrowskim

3 września 2020, Raport o stanie powiatu ostrowskiego za rok 2019, red. Miłosz Magrzyk

Największą grupę stanowią osoby bezrobotne ze stażem pracy od roku do 5 lat.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Salon Fryzjersko - Kosmetyczny BARBARA

ul. Lubiejewska 21F/11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Odmień się wiosną! Salon BARBARA zaprasza!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]