Dożynki inne niż zwykle (zdjęcia)

Dodano: 10 września 2020 07:55, Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uroczystości dożynkowe zostały ograniczone do mszy świętej dziękczynnej.
W niedzielę 6 września 2020 roku odbyły się Parafialno-Gminne Dożynki w Małkini Górnej. Msza święta odbyła się w kościele Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, a celebrowali ją: proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła ksiądz kanonik Jan Marek Wróblewski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego ksiądz kanonik Piotr Legacki, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni oraz ksiądz kanonik Józef Poskrobko.

REKLAMAW uroczystościach wzięli udział zarówno przedstawiciele władz gminy (wójt gminy Bożena Kordek, sekretarz gminy Józef Bogucki, przewodniczący Rady Gminy w Małkini Górnej Jacek Bogdan), jak również radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia wieńca dożynkowego będącego uosobieniem urodzaju i dostatku. W tym roku wieniec reprezentował wszystkie sołectwa z terenu gminy Małkinia Górna. Wieniec wnieśli: Grażyna Laska - sołtys sołectwa Małkinia Górna I, Danuta Papuga - sołtys sołectwa Niegowiec, Mariusz Rytel-Andrianik - radny z Prostyni i Wacław Sobieski - sołtys sołectwa Orło. Oprócz wieńca dożynkowego kosz z darami ziemi przygotowali parafianie z Prostyni, który w podziękowaniu za tegoroczne plony złożyli na ołtarzu. Kosz złożyli: sołtys sołectwa Prostyń Violetta Sikora oraz druh Łukasz Szymańczyk z jednostki OSP w Prostyni.

Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Małgorzata i Andrzej Rytelowie - rolnicy ze wsi Podgórze-Gazdy. Państwo Rytelowie pracują na około 60 hektarach. Są przykładem rodziny o wielopokoleniowej tradycji rolniczej, ponieważ przejęli gospodarstwo od rodziców pana Andrzeja. Hodują głównie bydło mleczne oraz uprawiają zboża i kukurydzę.

Kazanie wygłosił ksiądz kanonik Piotr Legacki, który powiedział miedzy innymi "...Dziś, tak jak co roku, u schyłku lata i początku jesieni, kiedy pola stały się puste, obchodzimy uroczystość dziękczynienia Panu Bogu za wszelkie dobro nam wyświadczone, a zwłaszcza za plony naszej ziemi. Za to wszystko, co otrzymaliśmy z ziemi, dzięki Bożemu błogosławieństwu, a także trosce i pracy ludzi roli...".

W podziękowaniu za tegoroczne plony na ołtarzu dary złożyli starostowie tegorocznych dożynek oraz przedstawiciele władz gminy.

Na zakończenie mszy świętej wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek przekazała rolnikom serdeczne podziękowania za trud ich ciężkiej pracy. Podkreśliła, że bez chleba, tego zwykłego, powszedniego, nie jesteśmy w stanie egzystować, a praca rolnika jest zawodem bardzo trudnym, który nadal wymaga wielu poświęceń i jak żaden inny zawód jest zależny od warunków atmosferycznych.

Pani wójt podziękowała wszystkim rolnikom za ich pracę i życzyła obfitych plonów, a wszystkim mieszkańcom gminy Małkinia Górna życzyła tego, aby nigdy nie zabrakło im chleba na stołach.Zobacz również

Zaproszenie na wernisaż

9 września 2020, Galeria Jatki, red. Miłosz Magrzyk

W ostrowskiej galerii sztuki będzie można zobaczyć prace Pawła Kwiatkowskiego.

Podziękowania dla rolników

9 września 2020, Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek podziękował rolnikom za ich ciężką pracę.

W Małkini Górnej czytano dzieło Juliusza Słowackiego (zdjęcia)

9 września 2020, GBP w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy gminy Małkinia Górna wzięli udział w akcji organizowanej od 2012 roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]