Czujnik gazu i czadu: jak poprawnie zabezpieczyć dom?

Dodano: 10 września 2020 09:39, Autor: Tipmedia, artykuł sponsorowany

Korzystanie z kuchenek, pieców gazowych i urządzeń grzewczych spalających paliwa stałe wiąże się z pewnym stopniem zagrożenia. Skuteczną ochronę stanowią czujniki gazu i czadu - dowiedzmy się, dlaczego warto wyposażyć się w takie rozwiązanie.
Czad - cichy zabójca w domu

W wielu domach musimy wziąć pod uwagę dwa ważne źródła zagrożenia dla zdrowia i życia - tlenek węgla (czad) oraz gaz ziemny. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, co może wystąpić podczas użytkowania praktycznie każdego urządzenia korzystającego z paliw stałych. Gaz ziemny jest z kolei używany w licznych systemach ogrzewania, a także w kuchenkach gazowych.

REKLAMAMusimy pamiętać, że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny - wykrycie go przy użyciu ludzkich zmysłów nie jest możliwe. Awarii mogą towarzyszyć inne zapachy, które powinny nas zaalarmować, jednak w żadnym stopniu nie jest to skuteczna ochrona. Obecność tlenku węgla w powietrzu jest w stanie wykryć jedynie odpowiedni czujnik. Nawet stosunkowo niskie stężenie czadu może być silnie trujące dla człowieka i w skrajnych przypadkach prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zdrowia, a nawet śmierci.

W przeciwieństwie do tlenku węgla gaz ziemny wykorzystywany w domach jest w umiarkowanym stopniu wyczuwalny. Źródłem jego zapachu jest dodatek tetrahydrotiofenu (THT). Jesteśmy w stanie go zauważyć w wysokim stężeniu - niestety w tym momencie może być już za późno. Gaz ziemny jest silnie wybuchowy, wobec czego wykrycie go powinno być dla nas natychmiastowym sygnałem do ucieczki.

Instalacja i przeglądy to nie wszystko - warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia

Okresowe kontrole działania instalacji gazowej i wizyty kominiarzy mogą nie wystarczyć. Problemy z kotłem lub kuchenką mogą pojawić się w zupełnie niespodziewanym momencie - może minąć sporo czasu, zanim zorientujemy się, że coś jest nie tak. W najlepszym przypadku usterkę odkryjemy szybko i wezwiemy odpowiednie służby. Może jednak zdarzyć się na przykład tak, że będziemy spać i nie będziemy w stanie zauważyć zagrożenia. Dlatego czujniki to pozycja obowiązkowa na liście wyposażenia współczesnego domu. To gwarancja bezpieczeństwa - poinformowanie nas o zaistniałej sytuacji to już połowa sukcesu.

Co powinien oferować dobry czujnik gazu?

Podstawową funkcjonalnością czujnika gazu jest informowanie nas o aktualnym stężeniu gazu i czadu w powietrzu. Najlepiej wybierać wielozadaniowe produkty, które pozwolą określić zawartość tlenku węgla, gazu ziemnego oraz gazu propan-butan. Warto stawiać na rozwiązania z ekranem LCD - wizualny komunikat pomoże nam dokładnie określić poziom zagrożenia.

Kluczowym parametrem w trakcie wyboru czujnika będzie jego bezawaryjność. Istnieją także odpowiednie certyfikaty, które pozwalają na określenie skuteczności danego produktu, takie jak norma PN-EN 50291-1:2010.

Idealnym wyborem może okazać się czujnik CTG-01 oferujący wykrywanie stężenia na poziomie 50 ppm w czasie do 90 minut. Zagrożenie dla zdrowia zaczyna się od 300 ppm - to wartość, którą czujnik jest w stanie wykryć w maksymalnie 3 minuty. Zasilanie odbywa się poprzez standardowe gniazdo 230 V, a natężenie dźwięku wynosi 85 dB. Możemy także skorzystać z zapasowego zasilania - często awarie idą ze sobą w parze, a bez dopływu prądu do czujnika bylibyśmy skazani na tragedię. Produkt jest dostępny na stronie Zamel.com https://www.zamel.com/pl-PL/produkty/gardi-systemy-bezpieczenstwa/czujniki-tlenku-wegla-gazu-i-dymu/ctg-01.

Zapraszamy także do lektury poradnika "Dlaczego czujnik gazu powinien być w każdym domu?" https://drawskopomorskie.com/pl/651_materialy_partnera/3838_dlaczego-czujnik-gazu-powinien-byc-w-kazdym-domu.html. Warto zapoznać się z tą tematyką przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów z instalacją gazową i zabezpieczyć swój dom w odpowiedni sposób.


Zobacz również

Laptopy dla uczniów (zdjęcia)

10 września 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Laptopy na ręce dyrektorów szkół przekazał burmistrz Jerzy Bauer.

Spotkanie z dyrektorami szkół i przedszkoli (zdjęcia)

10 września 2020, Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Podczas spotkania omówiono m.in. zmiany w prawie oświatowym.

Dożynki inne niż zwykle (zdjęcia)

10 września 2020, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uroczystości dożynkowe zostały ograniczone do mszy świętej dziękczynnej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]