Światowy Dzień Chleba (zdjęcia)

Dodano: 22 października 2020 08:56, Autor: M. Gajewska / Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie, red. Miłosz Magrzyk

Dzień ten celebrowano m.in. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie.
Unoszący się w całym domu zapach świeżo upieczonego chleba jest cudowny i jedyny w swoim rodzaju. Dziś, chociaż w każdym sklepie można kupić świeży bochenek chleba, nic nie smakuje tak, jak smakuje domowy, pachnący chleb. Ponoć nigdzie na świecie chleb nie jest tak dobry jak w Polsce. I coś w tym jest!

REKLAMA



Kochamy chleb i umiemy go robić!

Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenia mają swoją ogromną wartość. Na terenach, na których jest Polska, chleb zaczęto wypiekać prawdopodobnie już w pierwszych wiekach naszej ery. W XIII wieku znano już ponad 10 gatunków chleba. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno (nasze prababcie zapewne o tym pamiętają) formą pieczywa odświętnego był kołacz, a nie chleb. Na co dzień zamiast chleba, jeszcze w latach 50., w niektórych rejonach Polski (zwłaszcza na wschodzie) piekło się proziaki, czyli placki na sodzie, które chleb zastępowały.

Rodzaje i gatunki chleba

Rozróżnia się chleb żytni (razowy i biały), chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny.

Podstawowymi składnikami chleba są: mąka pszenna lub mąka żytnia, woda, sól oraz dodatki, na przykład drożdże lub zakwas.

W krajach północnych bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni niż pszenny. W niektórych okolicach wypieka się także chleb z mąki jęczmiennej i owsianej, a na obszarach uprawy kukurydzy ważnym składnikiem ciasta do wypieku chleba jest mąka kukurydziana.

Święto Chleba celebrowali uczniowie kl. IIP4, którzy podczas zajęć praktycznych upiekli chleb na zakwasie, według różnych receptur i z wieloma dodatkami.

Wszyscy jednogłośnie orzekli, że jest to proces długotrwały i wymagający wiele uwagi i pieczołowitości, ale efekt w postaci pachnącego i chrupiącego chleba jest tego wart! Oto efekty pracy.


Zobacz również

Weź udział w Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

21 października 2020, MBP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zgłoszenia są przyjmowane do 3 listopada.

Seniorze, nie jesteś sam!

21 października 2020, MDK w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Seniorom z pomocą przyjdą wolontariusze.

Mistrz kulinarny odwiedził uczniów (zdjęcia)

20 października 2020, M. Dobies, M. Kuczewska / Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie, red. Miłosz Magrzyk

Marcin Budynek realizuje program informacyjno-szkoleniowy z zakresu jakości mięsa drobiowego.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]