Policja przypomina o obowiązku odśnieżania

Dodano: 11 lutego 2021 09:15, Autor: KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, co grozi komuś, kto w danej sytuacji nie zastosuje się do przepisów.
W związku z opadami śniegu na terenie kraju oraz bieżącą i prognozowaną sytuacją meteorologiczną w Polsce policjanci apelują do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie tych wielkopowierzchniowych (hipermarketów, hal sportowych, magazynów), o bieżące odśnieżanie dachów i likwidację sopli lodowych mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia bądź życia.

REKLAMAWłaściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, łącznie z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa budowlanego: kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodnika i utrzymania czystości i porządku w rejonie nieruchomości.

Zgodnie z art. 117 Kodeku wykroczeń: kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości.

Ponadto funkcjonariusze zwracają także uwagę na obowiązek odśnieżania pojazdów.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Pamiętajmy, że zaśnieżone czy zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność, przez co uniemożliwiają realną ocenę sytuacji na drodze, a zalegający na dachu śnieg w każdej chwili może zsunąć się nam na przednią szybę. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami widzieli, ale abyśmy byli widoczni i nie prószyli śniegiem na innych. Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste. Kto nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany przez policjantów mandatem w wysokości do 500 złotych.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

W KPP w Ostrowi Mazowieckiej podsumowano rok 2020

9 lutego 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Rok 2020 to 1648 stwierdzonych przestępstw, z których ponad 86% wykryto. W powyższym okresie zwiększyła się też liczba sprawców zatrzymanych na gorącym uczynku.

Policjanci zlikwidowali profesjonalną plantację konopi

5 lutego 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zabezpieczone krzaki konopi indyjskich oraz prawie kilogram narkotyków - to m.in. efekty przeszukania piwnicy jednego z domów.

Nowe radiowozy na potrzeby KPP w Ostrowi Mazowieckiej

5 lutego 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej otrzymali 2 nowe auta - nieoznakowaną toyotę i oznakowaną skodę superb. Pojazdy zostały zakupione z budżetu Komendy Głównej Policji.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]