Lubisz jeździć rowerem? Pamiętaj o bezpieczeństwie

Dodano: 4 kwietnia 2021 09:21, Autor: KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wraz ze wzrostem temperatury oraz nadejściem słonecznych dni na drogach powiatu ostrowskiego pojawia się coraz więcej rowerzystów.
Rower to ekonomiczny i mający dobry wpływ na nasze zdrowie środek transportu. Z uwagi na wiosenną aurę na drogach pojawia się więcej rowerzystów. W związku z tym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowi Mazowieckiej w trosce o zdrowie i życie kierujących jednośladami wraz z dniem 1 kwietnia rozpoczęli plan działania o nazwie Mój rower, moje życie skierowany na bezpieczeństwo rowerzystów. Policjanci będą zwracać uwagę na zachowania rowerzystów na drodze oraz kierowców aut wobec kierujących jednośladami.

REKLAMAFunkcjonariusze przypominają o odpowiednim wyposażeniu jednośladu oraz przepisach ruchu drogowego obowiązujących rowerzystów.

Przed wyjazdem pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego roweru, m.in. oświetlenia, hamulców oraz stanu ogumienia. Kamizelka odblaskowa dodatkowo zaznaczy naszą obecność na jezdni. Rowerzysta powinien poruszać się ścieżką dla rowerów, a w przypadku jej braku - prawą stroną jezdni.

Pamiętajmy ponadto o tym, że zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu - chyba że nie utrudnia ruchu innym albo nie zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi. Co więcej, korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem dozwolone jest tylko wtedy, gdy: osoba pełnoletnia opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi min. 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów bądź pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (opady śniegu, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - wówczas kierujący rowerem ustępuje miejsca pieszym i zachowuje szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że zabroniona jest jazda rowerem: po autostradach i drogach ekspresowych, po przejściu dla pieszych (należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad), po jezdni - jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze, bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach.

Ponadto osobie poruszającej się rowerem nie wolno "czepiać się pojazdów", holować innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce, przewozić innej osoby na rowerze jednoosobowym, rozmawiać przez telefon, trzymając go w dłoni, jechać po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków.

Dzieci do lat 7 można przewozić w specjalnym foteliku bądź w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower. Dzieci, które ukończyły 10 lat, mogą zaś ubiegać się o kartę rowerową upoważniającą do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie, a nawet życie.

W Ostrowi Mazowieckiej w ostatnim czasie powstało wiele ścieżek rowerowych. Policja przypomina, że zgodnie z oznakowaniem poziomym obowiązuje na nich ruch prawostronny. Pamiętajmy, że jeżeli droga rowerowa prowadzi przez jezdnię obowiązuje taka sama zasada jak na przejściu dla pieszych, tzn. przed wjazdem rowerzysta ma obowiązek zatrzymać się i dopiero wtedy, gdy upewni się że nie nadjeżdża auto, może przejechać. Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero w momencie, gdy znajduje się na przejeździe.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach ruchu drogowego - tak, aby każda wycieczka skończyła się bezpiecznym powrotem do domu i miłymi wspomnieniami.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

Bezpiecznie na motocyklu

3 kwietnia 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wraz z nadejściem wiosennej aury na drogi wyjeżdża wielu motocyklistów. Jazda motocyklem jest emocjonująca, dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy powinna łączyć się z bezpieczeństwem.

Zdarzenie drogowe w Przyjmach

2 kwietnia 2021, OSP w Jelonkach, red. Miłosz Magrzyk

Motocyklista w wyniku upadku doznał m.in. urazu kręgosłupa.

Nie bądź obojętny na akty wandalizmu (zdjęcia)

1 kwietnia 2021, UM w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W ostatnim czasie w Ostrowi doszło do pewnych dewastacji mienia publicznego.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOTBUD

ul. Akacjowa 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Doradztwo biznesowe, couching, wsparcie w prowadzeniu firmy, pomoc w zawieraniu umów handlowych

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]