Kolejna przysięga w WOT (zdjęcia)

Dodano: 29 kwietnia 2021 08:53, Autor: 5 MBOT, red. Miłosz Magrzyk

Ostatnio słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 300 ochotników z całej Polski - 40 z nich zasili szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. "Rój".
Przysięgą wojskową ochotnicy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe i tym samym dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Uroczystość odbyła się w minioną sobotę i oprócz 40 ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi, wzięło w niej udział również 43 żołnierzy rezerwistów, którzy ukończyli 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

REKLAMAZa miesiąc rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne. W pierwszym roku będzie ono miało charakter indywidualny, w drugim roku będą to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej funkcji w pododdziale (np. saper, medyk, radiotelefonista, kierowca itp.), natomiast trzeci rok to szkolenia zgrywające. Ukończenie 3-letniego cyklu szkolenia otwiera żołnierzom drogę do służby zawodowej. Nowi terytorialsi swoje szkolenia rotacyjne będą odbywać w batalionach, do których przynależą terytorialnie.

Podczas uroczystości płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5 MBOT, odczytał list od ministra obrony narodowej skierowany do przysięgających żołnierzy:

- Wasza dzisiejsza przysięga wojskowa i służba w WOT to wyraz patriotyzmu oraz gotowości do pomocy potrzebującym. Jesteście gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za innych, uczynić dbanie o bezpieczeństwo najbliższego otoczenia częścią swojego życia. Motto formacji "Zawsze gotowi, zawsze blisko" staje się dla Was jedną z najważniejszych zasad - pisał Mariusz Błaszczak.

W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. Jakub Klimczak, mieszkaniec Warszawy, na co dzień pracownik jednego z warszawskich banków

- Ostatnie 16 dni każdy z nas przeżył na własny, indywidualny sposób (...) mogę ten czas podsumować następującymi słowami: satysfakcja, samorealizacja, współpraca, dyscyplina, patriotyzm, wzajemna pomoc, pokonywanie własnych ograniczeń. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wstępując w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przyświecają nam idee, które wpisują się w credo terytorialsa - mówił podczas swojego wystąpienia.

Ciechanowskie pododdziały wzbogaciły się o 23 żołnierzy, 13 z nich złożyło w sobotę przysięgę, są to mieszkańcy powiatów: ciechanowskiego, płońskiego, przasnyskiego, mławskiego oraz żuromińskiego.

Batalion 52 z Komorowa powiększył się natomiast o 14 nowych terytorialsów, a 9 z nich w sobotę składało przysięgę. Są to mieszkańcy powiatów: pułtuskiego, makowskiego, ostrowskiego oraz ostrołęckiego. Wśród nich są 3 kobiety.

53 Batalion Lekkiej Piechoty z Siedlec po przysiędze poszerzył swoje szeregi o 12 nowych ochotników, mieszkańców powiatów: siedleckiego, mińskiego oraz sokołowskiego. 6 z nich po raz pierwszy miało styczność z wojskiem, ukończyli oni 16-dniowe szkolenie i w sobotę złożyli przysięgę wojskową.

O 34 żołnierzy poszerzyły się szeregi 54 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 MBOT, który stacjonuje w Zegrzu Płd., przysięgę złożyło 12 z nich. Są to mieszkańcy Warszawy oraz powiatów legionowskiego i wołomińskiego.
Szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzmocniły się łącznie o 84 żołnierzy, wśród nich jest 15 kobiet.

Kolejna okazja do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie 14 maja, wówczas wcieleniem rozpocznie się czwarte w tym roku szkolenie podstawowe w brygadzie.

WOT jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.Zobacz również

Kupująca nie otrzymała zamówionego tunelu foliowego

21 kwietnia 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Internet to świetne narzędzie służące do komunikacji czy dokonywania zakupów, szczególnie teraz, w trudnym czasie. Niestety, nie zachowując ostrożności, możemy paść ofiarą oszustów.

Remont pomieszczenia strażnicy OSP w Wąsewie (zdjęcia)

21 kwietnia 2021, UG w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Wyremontowana przestrzeń będzie służyć nie tylko strażakom, lecz także mieszkańcom gminy.

Budowa ujęcia wody pitnej (zdjęcia)

14 kwietnia 2021, Urząd Gminy w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Pod koniec ubiegłego roku wyłoniono wykonawcę, który na potrzeby mieszkańców gminy zbuduje ujęcie wody pitnej w miejscowości Podbiele. Prace przygotowawcze na terenie lokalizacji stacji uzdatniania wody rozpoczęły się w lutym tego roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]