Rząd łagodzi obostrzenia

Dodano: 4 czerwca 2021 09:40, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Więcej osób na weselach, nowe limity pasażerów w komunikacji publicznej. To niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od niedzieli.
W środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan kolejnego łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Przypomnijmy, że w maju otwarto np.: kina, teatry, restauracje czy siłownie. Zezwolono też na zdjęcie maseczek w otwartej przestrzeni. W środę szef resortu mówił, że sytuacja pandemiczna poprawia się.

REKLAMA- Obserwujemy wyraźny spadek zakażeń, hospitalizacji, coraz mniejsza jest trafialność testów, czyli odsetek wykonywanych. Jeżeli popatrzymy na tygodniowe średnie ostatnich dwóch tygodni, to widać, że dynamika spadków zakażeń jest bardzo wysoka - opowiadał Niedzielski i dodał, że choć znacznie zmniejszyła się liczba zgonów pacjentów, a w szpitalach jest coraz mniej zajętych łóżek, to nie oznacza to, że koronawirus odpuścił. - W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje. Bardzo ściśle monitorujemy sytuację, gdzie pojawiają się sytuację alertowe - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to rząd analizował (na podstawie logowania się urządzeń mobilnych do sieci) przemieszczanie się ludzi, a to na pewno w ciągu najbliższych miesięcy będzie jeszcze intensywniejsze. - Chciałem poinformował, że zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielkie zmiany, a potem być może większe, dotyczące okresu wakacyjnego. Dziś przedstawiamy informacje dotyczące od 6 do 25 czerwca - mówił Niedzielski i dodał, że w przyszłym tygodniu opowie o następnej fazie zmian.

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca

- będzie możliwe organizowanie targów i konferencji z limitem 1 osoby na 15 m kw.,

- zostaną otwarte sale zabaw dla dzieci, z limitem 1 osoby na 15 m kw.,

- transport zbiorowy - maksymalnie 75 proc. obłożenia,

- z 50 do 150 osób zostanie zwiększony limit osób na weselach i zgromadzeniach.

Zaznaczmy, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, a weryfikacja tej kwestii to zadanie organizatora imprezy. - Osoba, która twierdzi, że jest zaszczepiona, musi pokazać wykaz. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swoistym czytnikiem, ale będzie również pozwalała bezpośrednio odczytywać informacje - oznajmił minister Niedzielski.

Spontaniczne zgromadzenia pozostają dalej zakazane. Nie ma też decyzji co do działania klubów nocnych i dyskotek. Niedzielski nie mówił też o konkretnym terminie całkowitego zdjęcia maseczek. Kilka dni wcześniej przyznał, że rekomenduje utrzymanie obecnych zasad zakrywania ust i nosa jeszcze na czas wakacji.Źródło zdjęcia: Gov.pl

Zobacz również

Jak podatek cukrowy wpłynął na nasze zakupy?

4 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdziły się przewidywania ekspertów, że producenci napojów przerzucą podatek cukrowy na klientów. Takie produkty szalenie podrożały, ale do budżetu państwa wpływają gigantyczne pieniądze.

Kolonie i obozy wakacyjne po nowemu. Zakaz odwiedzin, restrykcje w odprowadzaniu

29 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo edukacji przedstawiło wytyczne dla rodziców i organizatorów wypoczynku dla dzieci. Muszą w tym roku trzymać się ostrych przepisów.

Szczepisz się przeciw COVID-19? Możesz zostać milionerem

27 maja 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Chcąc zachęcić Polaków do udziału w powszechnym szczepieniu, rządzący wpadli na pomysł, aby pacjenci mogli wziąć udział w przedsięwzięciu, które ich do tego zachęci. Ministerstwo Zdrowia podało oficjalnie, że będzie to loteria. Co można wygrać, kto weźmie udział i kiedy to wszystko wystartuje?

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

DOTBUD

ul. Akacjowa 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Doradztwo biznesowe, couching, wsparcie w prowadzeniu firmy, pomoc w zawieraniu umów handlowych

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]