Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych. Gdzie powstaje i dlaczego tak daleko od bieguna?

Dodano: 10 czerwca 2021 10:52, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Skamieniałości, kilka tysięcy fotografii i być może śmigłowiec. Między innymi takie eksponaty będzie można zobaczyć w pierwszym w kraju Muzeum Badań Polarnych. Pełny start już latem.

Formalnie nowa placówka zaczęła działać od jesieni 2020 roku, ale na razie znajdowała się w fazie organizacyjnej. To już się kończy i wkrótce Muzeum Badań Polarnych zacznie prezentować swoje zbiory.

REKLAMA



Ale po kolei. Muzeum to zupełnie nowa instytucja, która znajduje się w Puławach. Prowadzić je będzie wspólnie marszałek województwa lubelskiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Plany jego powołania zrodziły się już przed laty, ale dopiero niedawno nabrały one konkretów.

"Placówka może się już pochwalić zakończeniem prac organizacyjno-administracyjnych, pokaźnym zbiorem eksponatów oraz planami wydarzeń dla odwiedzających. Mimo trwającej pandemii pracownicy Muzeum Badań Polarnych wykonali już wiele prac zmierzających do otwarcia się dla pierwszych gości" - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Dlaczego muzeum będzie w Puławach? Zdecydowały względy historyczne. Chodzi o to, że w regionie działało wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Poza tym w XVIII w. u rodu Czartoryskich w Puławach przez kilka lat pomieszkiwał gen. Józef Kopeć, który do tego miasta przyjechał po zesłaniu na Kamczatkę, gdzie prowadził badania antropologiczne.

"Cieszę się szczególnie z nawiązania współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Wsi Lubelskiej, dzięki której pozyskaliśmy znaczną część muzealiów" - mówi dyrektor Muzeum Badań Polarnych Andrzej Piotrowski.

Jakie eksponaty udało się już zebrać?

- zbiory profesora Aleksandra Kosiby z ekspedycji na Grenlandię i 600 zdjęć z polskiej wyprawy na tę wyspę,

- ok. 200 pozycji z polskich stacji polarnych w Arktyce i Antarktyce,

- skuter śnieżny, sanie i książki przekazane przez Instytut Geofizyki PAN,

- model budowanej obecnie Stacji Polarnej im. Arctowskiego na wyspie King George na Antarktyce,

- zbiory związane z Syberią - kolekcja malakologiczna (muszli) i paleontologiczna (skamieniałości), a także kolekcja bursztynów z Sachalina (ok. 5000 eksponatów) oraz kilka tysięcy fotografii,

- zbiór skamieniałości (liście paproci) z wyspy King George w Antarktyce.

"Ponadto w związku z odnalezieniem helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie, na stacji im. Dobrowolskiego, druga polska stacja w Antarktyce, prowadzone są rozmowy, które umożliwią pozyskanie obiektu do zbiorów muzeum" - dodaje Małecki.

Niedługo część tych eksponatów będzie można już zobaczyć. Jeszcze w czerwcu placówka zorganizuje Wakacyjne Kino Polarne. W lipcu przedstawi dwie wystawy plenerowe, a mają to być "najpiękniejsze zdjęcia, jakimi dysponuje muzeum".


Zobacz również

Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

10 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.

Czy słodziki mogą potęgować głód?

10 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wiele mówi się na temat wrogiego działania cukru na ludzki organizm. Oprócz aspektu zdrowotnego jest to równie istotna kwestia z punktu widzenia osób, które usiłują zgubić zbędne kilogramy. Od lat popularne są słodziki, które mają być niskokaloryczne i bezpieczne, np. dla cukrzyków. Czym są te substancje i jak wpływają na ludzkie zdrowie?

W czwartek zaćmienie Słońca. Jak podziwiać zjawisko i nie uszkodzić wzroku?

10 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W czwartek na niebie rozegra się spektakularne przedstawienie z udziałem Słońca. Przed dwie godziny jego położenie będzie pokrywać się z Księżycem, co z punktu widzenia mieszkańców Ziemi utworzy efekt zaćmienia. Zjawisko można podziwiać, jednak konieczne jest użycie przedmiotów, które ochronią wzrok.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]