Zanim puścisz dziecko na wycieczkę, koniecznie sprawdź te kwestie

Dodano: 11 czerwca 2021 08:08, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zaczynają się szkolne wyprawy, wkrótce ruszą też letnie obozy i kolonie. Rodzice chcą wiedzieć, czy ich dzieci trafią pod dobrą opiekę. Podpowiadamy, co warto sprawdzić i jak przygotować się do wyjazdu dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.
Stan techniczny autokaru

Tylko sprawna maszyna daje gwarancję bezpieczeństwa dojazdu, tu nie powinno być żadnych odstępstw. Tuż przed wyjazdem stan techniczny pojazdu może sprawdzić funkcjonariusz wydziału ruchu drogowego, jednak najlepiej już tydzień wcześniej zawnioskować do oficera dyżurnego lokalnej policji o kontrolę, wskazując godzinę i miejsce zbiórki. Mundurowi na miejscu sprawdzą też stan trzeźwości kierowcy. Ministerstwo Cyfryzacji pod adresem https://www.bezpiecznyautobus.gov.pl/ udostępnia również specjalną ewidencję, w której na podstawie numeru rejestracyjnego sprawdzimy dane techniczne autokaru oraz informacje o polisie OC i obowiązkowym przeglądzie.

REKLAMA



Zgłoszenie wypoczynku

Każdy wypoczynek, który spełnia wszystkie formalne wymogi, zgłaszany jest do publicznej wiadomości przez kuratora oświaty. Na stronie https://wypoczynek.mein.gov.pl/ można sprawdzić, czy np. kolonia, na którą wybiera się nasze dziecko, widnieje w takiej bazie. Ministerstwo Edukacji pod tym samym adresem udostępnia specjalny poradnik dla rodziców, z którego dowiedzieć się mogą np., jak poprawnie spakować dziecko na wyjazd.

Jakie informacje może uzyskać rodzic?

Na życzenie rodzica lub opiekuna prawnego organizator musi przekazać szczegółowe informacje dotyczące wychowawców oraz kierowników wypoczynku; o warunkach zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników; ubezpieczeniach (w tym informacje, czy polisa obejmuje ewentualne urazy związane np. ze sportem, który będą uprawiać dzieci w trakcie wyjazdu). Warto omówić również sposób, w jaki będzie można kontaktować się z uczestnikiem, a także porozmawiać o specjalnych wymaganiach dotyczących dziecka, np. alergiach i lekach).

Opieka medyczna

Organizator wyjazdu jest zobowiązany do zapewnienia jego uczestnikom opieki medycznej. Może to zrobić na ogólnych zasadach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych lub na podstawie odrębnej umowy z lekarzem lub pielęgniarką. Choć nie ma takiego obowiązku, warto jednak wybierać przede wszystkim oferty, które gwarantują całodobową dostępność lekarza w trakcie trwania wycieczki.

Warunki wypoczynku

Każdy zgłoszony wyjazd jest weryfikowany przez kuratora pod względem spełnienia odpowiednich warunków, regulowanych przez stosowne ustawy. Sprawdzane są m.in. zasady żywienia (w tym szczególne wymagania opisane w karcie uczestnika); dostosowanie programu wycieczki do wieku, umiejętności i stanu zdrowia dzieci; bezpieczne i higieniczne warunki w miejscu zakwaterowania; specjalne środki bezpieczeństwa podczas przebywania w górach lub na obszarach wodnych. Organizator wypoczynku ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz jego uczestników.

Przeprowadź rozmowę edukacyjną

Kadra wypoczynku, zgodnie z prawem, powinna posiadać stosowne kwalifikacje. Jednak przed wyjazdem warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, jakie zachowania są szczególnie ważne dla jego dobra i bezpieczeństwa. Uczestnik powinien wiedzieć, że opiekun ma obowiązek reagować na wszelkie zgłaszane przez niego potrzeby i prośby; nie powinien oddalać się od grupy; należy zgłaszać wszystkie niepokojące incydenty, również dotyczące innych osób biorących udział w wypoczynku; nie wolno rozmawiać z osobami obcymi ani przyjmować od nich prezentów i żywności.



Źródło zdjęcia: Swiecie.policja.gov.pl

Zobacz również

Integracyjny Dzień Dziecka w ZPPO w Broku (zdjęcia)

10 czerwca 2021, ZPPO w Broku, red. Miłosz Magrzyk

W ZPPO czerwiec rozpoczął się dobrą zabawą.

Dziecko w nagrzanym aucie - czy każdy może wybić szybę?

8 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zaczynają się upały, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze informacje o dzieciach pozostawionych w rozgrzanym aucie. Sprawdźmy zatem, czy mamy obywatelski obowiązek reagować w sytuacji zagrożenia, kto może zbić szybę i za co grozi więzienie.

Porwanie dziecka - jak się zachować, jak zapobiegać?

6 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ostatnie wydarzenia w Polsce - porwanie i zabicie 11-letniego chłopca - oburzyły i zelektryzowały ludzi nawet spoza miejsca makabry. Choć wydaje się, że takie incydenty nas nie dotyczą, nigdy nie możemy być pewni, że sytuacja nie przydarzy się naszym bliskim.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]