Nawet 30 tys. zł mandatu. Rząd przyjął kierunek zmian

Dodano: 14 lipca 2021 13:14, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Co zrobić, aby kierowcy zaczęli przestrzegać przepisów? Rząd ma na to pomysł, którego szczegóły właśnie ujawnił. Kary będą bardzo bolesne dla naszych portfeli, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i częściej spoglądać na prędkościomierz. Łatwiej będzie też stracić prawo jazdy.
Za błędy się płaci

Ministerstwo Infrastruktury uważa jednak, że na tę chwilę za mało, a kary przewidziane w taryfikatorze wykroczeń drogowych nie robią wrażenia na kierowcach. To wkrótce jednak może się zmienić, bo szef tego resortu Andrzej Adamczyk przedstawił projekt zmian. Resort nie ma litości. Ucierpią nasze finanse, lecz nie tylko przez mandaty. Nagminne łamanie przepisów odbije się również na wysokości składki OC.

REKLAMAWyższe mandaty

Obecnie najwyższy mandat, jaki przewiduje taryfikator, może wynosić 500 zł. Po zmianach za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h stawka wzrośnie do 3 000 zł. Jeśli to nie podziała, recydywiści mogą spodziewać się grzywny nawet do 5 000 zł. Choć to niebagatelne kwoty, rząd nie przebiera w środkach, i podnosi również kwotę, jaką zapłacimy za "szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe". Dotychczas grzywna wynosiła maksymalnie 5 000 zł. Po zmianach wartość ta wzrośnie aż sześciokrotnie, do 30 000 zł.

Będzie bat na pijanych kierowców

Choć nie podano jeszcze dokładnych obostrzeń w tym zakresie, ministerstwo planuje również dotkliwiej karać kierowców, którzy wsiadają za kierownicę, pomimo że niewiele wcześniej spożywali alkohol. Zaostrzenie kar dotyczyć ma również kierujących będących pod wpływem środków odurzających oraz tych, którzy dopuszczają się naruszenia powyższych przepisów ponownie. Po zmianach sądy będą miały możliwość stosowania wyższych niż dotychczas kar pozbawienia wolności. Nowością będzie grzywna w wysokości 10 000 zł dla prowadzących pojazdy, lecz niemających do tego uprawnień. Ponadto przepisy pozwolą na niedopuszczenie maszyny do ruchu przez okres trzech miesięcy.

Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Propozycja rządu obejmie również tę kwestię. Zmieni się dopuszczalna liczba punktów karnych. Obecnie, za wykroczenie, można otrzymać ich maksymalnie 10. Nowe zasady podnoszą limit do 15 punktów. Te jednak nie będą "kasować się z naszego konta" po roku, jak dotychczas, ale dopiero po dwóch latach. Co gorsze, zniknąć mają też szkolenia redukujące liczbę punktów karnych, dzięki którym udawało się niektórym kierowcom uniknąć utraty prawa jazdy. Jakby tego było mało, MF wskazuje również, że rozsądnym posunięciem będzie udostępnienie ubezpieczycielom danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wszystko po to, aby podnieść wysokość składki OC stosownie do liczby zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych.Źródło zdjęcia: Ostrow-Wielkopolski.policja.gov.pl

Zobacz również

Polacy się nie szczepią. Rząd wyjaśnia, co zrobi z preparatami

14 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Czy na tej operacji Polska zarobi?

Autem uderzyła w regał i barierki ochronne. Była pod wpływem alkoholu

14 lipca 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych. Eliminowanie ich z ruchu drogowego to priorytetowe zadanie policjantów podczas służby oraz poza nią.

17-latek nie miał uprawnień do kierowania. Uciekał przed policją

13 lipca 2021, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

17-latek zabrał na przejażdżkę samochodem dwie koleżanki, 16- i 18-latkę. Został zatrzymany. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]