Pod fabrykę ekologicznych samochodów chcą wyciąć wiele hektarów lasu

Dodano: 1 sierpnia 2021 10:15, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk


Sejm przyjął przepisy ułatwiające budowę fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Ekolodzy już biją na alarm, że zbliża się potężna wycinka lasu. "Himalaje hipokryzji" - komentuje Małgorzata Tracz.

"Lokalizacja fabryki Izery na Śląsku wpłynie na transformację regionu oraz wpisze się w jego innowacyjną specjalizację" - mówił w połowie grudnia ubiegłego roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, gdy ogłaszał plan produkcji pierwszego polskiego auta elektrycznego. Ma się nazywać właśnie Izera, a symboliczne "wbicie łopaty" jest planowane na ten rok. Zakład ma powstać w Jaworznie. Pracę znajdzie tu ok. 15 tysięcy osób, przy czym 3,2 tys. przy samej produkcji, a reszta w firmach kooperujących. Pierwsza Izera ma zjechać z taśmy w 2024 roku.

REKLAMALas pod fabrykę

Pod zakład potrzebna jest jednak ziemia. I to dużo. Fabryka ma stanąć na gruncie należącym dziś do Lasów Państwowych, a Sejm RP przyjął właśnie projekt ustawy, na mocy której grunty w Jaworznie LP będą mogły zamienić na inne państwowe działki. "(...) na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Chodzi o rozwiązanie problemów z pozyskaniem lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności czy transportu" - tak projekt ustawy opisuje rząd w wystosowanym komunikacie.

Przepisy mają obowiązywać tylko przez dwa lata i dotyczą konkretnie 118-hektarowej działki u zbiegu ul. Wojska Polskiego i Obrońców Września w Jaworznie (znajdującej się blisko autostrady A4) oraz nieruchomości leśnej w Stalowej Woli. Tam mają zostać rozbudowane zakłady zbrojeniowe.

"PiS właśnie przegłosował specustawę, która pozwoli na wycięcie 1250 ha lasów w Jaworznie i Stalowej Woli, aby postawić fabrykę samochodów elektrycznych. Wszystko w imię walki o czyste powietrze i rozwój elektromobilności. To już jest szczyt hipokryzji" - w takim wydźwięku skomentowała na Twitterze ten fakt posłanka Małgorzata Tracz, przewodnicząca partii Zieloni.

Państwowe pieniądze

W grudniu Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, czyli firmy mającej produkować Izerę, przyznał, że rozważano inne lokalizacje. Było ich blisko 30, ale zdecydowano się na Jaworzno. "Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce. Dodatkową gwarancją powodzenia tego projektu są partnerzy, którzy deklarują wsparcie i zaangażowanie, aby doprowadzić inwestycję do końca" - tłumaczył, a minister Kurtyka dodał, że projekt może liczyć na finansowe wsparcie rządu.Źródło zdjęcia: Gov.pl

Zobacz również

"Darmowe usługi" operatorów pod lupą urzędu. Znasz te praktyki?

1 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy giganci telekomunikacyjni należycie wypełnili swoje obowiązki wobec klientów.

Dachowanie w Grabowie (zdjęcia)

31 lipca 2021, OSP w Zarębach Kościelnych, red. Miłosz Magrzyk

Kobieta została uwięziona pod maską wywróconego pojazdu.

Romantyczny weekend Kurskiego za 5 tys. zł. Zapłacić miała TVP

31 lipca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Prezes TVP Jacek Kurski świętował rocznicę ślubu w ekskluzywnym krakowskim hotelu. Była też romantyczna sesja zdjęciowa na dachu budynku. Okazało się, że za wszystkie te atrakcje fakturę otrzymała telewizja, którą zarządza.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]