Miał płacić alimenty. Nie wiedział, że jest ojcem

Dodano: 2 sierpnia 2021 08:13, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Nadzwyczajną skargę zgłosił do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich po tym, jak wobec mężczyzny, który nie wiedział, że jest ojcem, komornik wszczął egzekucję alimentów. Teraz zapadła decyzja w sprawie kwestionowanego postępowania.
Nie uznaje ojcostwa, musiał płacić alimenty

Historia miała swój początek w chwili, kiedy matka dziecka złożyła w sądzie wniosek o ustalenie ojcostwa. Problem w tym, że nie znając aktualnego miejsca pobytu mężczyzny wskazanego przez kobietę, jako potencjalnego ojca, nie było możliwości poinformowania go o toczącym się postępowaniu. Mimo to sprawa zakończyła się na jego niekorzyść. Mężczyznę uznano oficjalnie ojcem dziecka oraz zasądzono wobec niego alimenty, choć pozwany nie miał szansy przedstawić swojego stanowiska. O wyniku procesu został poinformowany przez komornika, który wszczął egzekucję należnych alimentów. Sprawą zajął się RPO.

REKLAMA"W toku procesu sądowi rejonowemu nie udało się ustalić aktualnego adresu pozwanego. Zgodnie zatem z przepisami ustanowił dla niego kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, który reprezentował pozwanego w tym postępowaniu. Kurator przyjął jednak w procesie bierną postawę, nie zgłosił żadnych wniosków dowodowych, nie zadał matce dziecka ani jednego pytania i ostatecznie, uznając jej żądania za "niewygórowane", poparł jej powództwo" - napisano w komunikacie RPO.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę rzecznika

RPO wskazał w skardze nadzwyczajnej, że bezpodstawne połączenie pochodzenia mężczyzny i dziecka ingeruje w życie rodzinne, prywatne obojga z nich. Twierdził również, że wniosek ten został wysunięty jedynie w oparciu o zeznania matki, bez potwierdzenia stanu faktycznego.

"Chodzi o przeprowadzenie bardziej wnikliwego postępowania dowodowego przez ten sąd, w tym dokonanie oceny twierdzeń i dowodów pozwanego, który zaprzecza swemu ojcostwu. (...) Jeżeli zaś wynik postępowania dowodowego potwierdzi ojcostwo pozwanego, wówczas ponad wszelką wątpliwość wyeliminowany zostanie obecny stan niepewności. Sąd będzie mógł wówczas określić również obowiązki finansowe ojca przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności, a zwłaszcza możliwości zarobkowe i majątkowe - zarówno jego, jak i matki dziecka" - wyjaśniało Biuro RPO na stronie internetowej.

Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska rzecznika i nakazał ponowne przeprowadzenie postępowania przed Sądem Rejonowym w Lęborku.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Podpisanie umów w ramach programu 5000+ (zdjęcia)

1 sierpnia 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Umowy podpisano 27 lipca.

"Darmowe usługi" operatorów pod lupą urzędu. Znasz te praktyki?

1 sierpnia 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy giganci telekomunikacyjni należycie wypełnili swoje obowiązki wobec klientów.

Kolejna 100-latka w gminie Ostrów Mazowiecka (zdjęcia)

31 lipca 2021, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Pani Irena urodziła się 28 lipca 1921 roku w Nieskórzu, gdzie mieszka do dziś.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Restauracja Tandem

ul. Kościuszki 38 F (dojazd od ul. Widnichowskiej)
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]