To nie żart. Polski fiskus chce opodatkować "świat"

Dodano: 6 września 2021 10:47, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów chce, aby podatki w Polsce płaciły firmy działające za granicą, w których kierownictwie zasiadają Polacy. Eksperci nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki.
Ten kontrowersyjny pomysł został nakreślony w "Polskim Ładzie", czyli wielkim rządowym projekcie społeczno-gospodarczym. Dużą rolę odgrywają w nim kwestie podatkowe, a jak twierdzi "Puls Biznesu" Ministerstwo Finansów chce, aby spółki działające poza granicami Polski płaciły podatki w naszym kraju. Taka firma miałaby uiszczać CIT, jeżeli w jej radzie nadzorczej lub zarządzie zasiadają Polacy. Nie będzie przy tym miało znaczenia, czy przedsiębiorstwo prowadzi działalność na terenie Polski.

REKLAMAPytani o zdanie eksperci oceniają ten pomył jako absurdalny. Agnieszka Wnuk, współprzewodnicząca Komitetu Finansowo-Podatkowego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej komentuje: "Wyobraźmy sobie spółkę, która ma siedzibę w Paryżu i prowadzi działalność na terenie Francji i innych krajów Europy Zachodniej. Z Polską nie ma nic wspólnego oprócz np. członka zarządu, który jest Polakiem i mieszka na stałe w Polsce. Jeżeli ten pomysł wszedłby w życie, to do paryskiej spółki mógłby przyjść polski fiskus z pytaniem, dlaczego nie płaci podatku w Polsce" - mówi "Pulsowi Biznesu".

Jolanta Jaworska, wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, zwraca uwagę, że takie rozwiązania zaszkodzą obywatelom Polski, którzy robią karierę za granicą. "Ci wysokiej klasy menedżerowie albo zostaliby zmuszeni wyjechać z Polski i zamieszkać w innym kraju, albo straciliby możliwość pełnienia takich wysokich funkcji z Polski na poziomie międzynarodowym czy regionalnym".

Inne rozwiązania

Ministerstwo proponuje także inne rozwiązania podatkowe. Jednym z nich jest pakiet dla osób powracających do Polski z zagranicy. To podatkowa ulga na powrót pracowników i małego biznesu. Kolejną propozycją jest ryczałt fiskalny dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą, do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski. Możliwe mają być kolejne zwolnienia podatkowe za włączenie się firm w sponsoring sportu czy kultury.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Cenzurka dla Czarnka na początek roku szkolnego. Polacy ocenili ministra

6 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Początek nowego roku szkolnego to dobry moment, aby ocenić działania wdrażane przez szefa resortu nauki i edukacji Przemysława Czarnka. Polacy, podzieleni na dwie grupy, wyrazili swoje zdanie w tym temacie. Wynik jest zaskakujący.

Niedzielski jasno o tym, że obostrzenia nie obejmą wszystkich

6 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Minister zdrowia zdradza rządowe plany. To pierwsza tak jasna deklaracja w tej materii.

Miliardy euro nie dla Polski. UE traci cierpliwość

5 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Komisja Europejska nie chce zaakceptować planów Polski na wydanie miliardów euro. To pieniądze, które mają podnieść kraj po koronakryzysie. Ale środków możemy nie otrzymać.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]