Duże przyspieszenie w budowie ekspresówki przez trzy województwa

Dodano: 14 września 2021 07:53, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przetarg za przetargiem. Drogowcy mocno przyspieszają z budową drogi ekspresowej przebiegającej przez trzy regiony. Nowa trasa będzie częścią międzynarodowego szlaku.
"Ogłaszamy przetargi, podpisujemy umowy. Celem jest przełom 2025/26 - to Via Carpatia, która wtedy w Polsce będzie zrealizowana. Ale cieszę się, że Via Carpatia to również priorytet wielu rządów, przez które ta trasa przebiega, czy przebiegają przez nie jej odnogi; chociażby przykład Ukrainy: wielkie wyzwanie Go Highway - połączenie Odessy z portami Trójmiasta" - mówił minister infrastruktury podczas Kongresu Gospodarczego w Karpaczu.

REKLAMASzlak, który ma myśli, to międzynarodowa trasa z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Droga ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik. W Polsce pokrywa się z DK nr 19 (przebiega przez trzy województwa), którą ma się stać S19.

Kolejne kilometry

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych niemal co kilka dni informuje o kolejnych kontraktach podpisywanych na tę inwestycję. Właśnie zawarto dwie umowy na budowę drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim. "Odcinki, które wchodzą do realizacji w systemie projektuj i buduj, mają odpowiednio 9 km (Haćki - Bielsk Podlaski) oraz 15,9 km (Boćki - Malewice). W sumie w województwie podlaskim jest już w realizacji 81 km szlaku Via Carpatia (na osi północ - południe)" - informują drogowcy. Pierwsza umowa opiewa na prawie 326 mln zł, a druga na ponad 343,5 mln zł.

Dzieje się także dużo w województwie lubelskim. Jest już ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków, czyli Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski oraz Radzyń Podlaski - Kock. "Pierwsza z tras ma mieć 22 km i prowadzić na początku w śladzie drogi krajowej nr 19, a następnie będzie wytyczona nowym korytarzem, który ominie od zachodniej strony Kąkolewnicę. Planowane są dwa węzłyl Kąkolewnica i Radzyń Podlaski Północ" - dodaje GDDKiA i uzupełnia, że część od Radzynia Podlaskiego do Kocka ma liczyć 18 km.

W połowie sierpnia ogłoszono także postępowanie dotyczące budowy drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. To kolejne 13,7 km, a kontrakt obejmuje także dobudowanie drugiej jezdni na obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. "Dzięki tej inwestycji powstanie wygodny i bezpieczny korytarz transportowy, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej" - mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wielka estakada

Na Podkarpaciu w realizacji jest osiem odcinków trasy, dwa znajdują się na etapie przetargu, a kolejne trzy znajdują się w przygotowaniu. GDDKiA właśnie podała, że siedem firm chce zaprojektować i wybudować fragment Babica - Jawornik. "W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny)" - informuje Dyrekcja i dodaje, że jedna z planowanych estakad (o długości ok. 1,15 km) będzie rozpięta nad doliną na filarach o wysokości ok. 100 m od poziomu terenu.

"Do wojewody podkarpackiego złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 10 km S19 Rzeszów Południe - Babica. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest wiosną przyszłego roku" - poinformowała właśnie GDDKiA.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Nie tylko osobówka. Czym możesz jeździć, mając prawo jazdy kat. "B"?

14 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Kategoria "B" to podstawowe uprawnienie wśród polskich kierowców. Odbierając dokument, otrzymujemy możliwość prowadzenia samochodów osobowych. Czy tylko?

Pacjenci "odbijają się" od drzwi przychodni. Nie ma szczepionek

13 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Lekarze informują, że aby osiągnąć odporność preparat ochronny należy przyjąć najpóźniej na początku listopada. Tymczasem osoby chcące się zaszczepić mają na to niewielkie szanse. Chodzi o szczepienia przeciwko grypie.

W Ekonomiku powstanie nowa infrastruktura sportowa

13 września 2021, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zobaczcie, jakie elementy tejże infrastruktury zostaną zainstalowane.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]