Czy wzrost cen uszczupla koszyki z zakupami? Polacy odpowiedzieli

Dodano: 14 września 2021 09:42, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, jeśli zestawimy ceny towarów i usług z sierpnia bieżącego i ubiegłego roku, okaże się, że wartości te wzrosły o ponad 5 punktów procentowych. Wyższe są też płace Polaków. Czy te dwa wskaźniki idą ze sobą w parze? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy sondażu.
Agencja badawcza Kantar, na zlecenie TVN24 oraz "Faktów" TVN, przeprowadziła ankietę, w której zapytała polskich konsumentów o to, jak wzrost cen wpływa obecnie na ich gospodarowanie pieniędzmi, oraz o ocenę tych zmian. Zadaniem grupy 1002 pełnoletnich respondentów było określenie, czy zgadzają się z trzema stwierdzeniami postawionymi podczas rozmowy telefonicznej.

REKLAMAPierwszym z nich było: "Martwi mnie wzrost cen w Polsce".

Tu pojawił się niepokojący wynik, który wskazuje na to, że podwyżki cen dotknęły naszych portfeli w niebezpieczny sposób. Aż 61 proc. osób zdecydowanie zgodziło się ze stawianą tezą. Kolejnych 18 proc. pytanych wskazało, że "raczej się z tym zgadza". Jedynie 9 proc. konsumentów biorących udział w sondażu stwierdziło, że zdecydowanie nie martwi się wzrostem cen. 10 proc. z nich wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam". 2 proc. rozmówców nie wskazało jednoznacznej odpowiedzi.

Drugie sformułowanie brzmiało: "Zmieniłem(am) swoje zachowania - teraz kupuję mniej".

Odpowiedzi w tym wypadku były nieco bardziej podzielone. 28 proc. pytanych zgodziło się z takim stwierdzeniem, a kolejnych 22 proc. wskazało, że "raczej się zgadza". 20 proc. kupujących, pomimo wzrostu cen, uważa, że nie kupuje mniej. 24 proc. respondentów skłania się ku odpowiedzi, że raczej tego nie robi. "Trudno powiedzieć" zaznaczyło 6 proc. ankietowanych.

Ostatnie stwierdzenie to: "Przez wzrost cen muszę odmawiać sobie rzeczy, na które do tej pory mogłem(am) sobie pozwolić".

Aż 31 proc. przyznało, że musi rezygnować z zakupów, które wcześniej nie wpływały na domowy budżet. Kolejnych 22 proc. pytanych wybrało odpowiedź "raczej się zgadzam". 21 proc. respondentów zdecydowanie nie zgadza się z powyższym sformułowaniem, a 23 proc. nie ma pewności, ale skłania się ku negatywnej odpowiedzi, wskazując opcję "raczej się nie zgadzam". 3 proc. konsumentów nie ma zdania.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kto triumfuje, a kto się żegna? Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych

14 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jak wyglądałoby poparcie dla poszczególnych ugrupowań politycznych, gdyby Polacy mieli oddać teraz na nie swój głos? Na to pytanie odpowiedziało przeprowadzone w ostatnich dniach badanie.

Podróż śladami Stefana Wyszyńskiego (zdjęcia)

14 września 2021, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

9 września uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce wyruszyli w podróż śladami Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

W Ekonomiku powstanie nowa infrastruktura sportowa

13 września 2021, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zobaczcie, jakie elementy tejże infrastruktury zostaną zainstalowane.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]