Gmina Małkinia Górna. Mieszkańcy czytali "Moralność pani Dulskiej" (zdjęcia)

Dodano: 19 września 2021 09:31, Autor: GBP w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Dziesiąty raz odbyła się ogólnopolska edycja Narodowego Czytania propagująca znajomość literatury narodowej. W akcji udział wzięli też mieszkańcy gminy Małkinia Górna.
Lekturą tegorocznej edycji była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten przeniósł zgromadzonych w początki XX wieku, do lwowskiego salonu mieszczańskiego. To sztuka piętnująca obłudę i zakłamanie. Przez autorkę nazwana tragifarsą, gdyż dzieło składa się zarówno z elementów komicznych, jak i tragicznych.

REKLAMAW gminie Małkinia Górna wspólne czytanie wybranych fragmentów utworu odbyło się na początku września na placu przed Gminną Biblioteką Publiczną w Małkini Górnej. Spotkanie rozpoczęła Lidia Kowińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej, która po powitaniu uczestników spotkania odczytała list od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wystosowany specjalnie na tę okoliczność, i zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego czytania.

Czytanie rozpoczęła Bożena Kordek, wójt gminy Małkinia Górna, czytając scenę 1 aktu I, a następnie wraz z Ewą Siwek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej, zaprezentowana została 2 scena tego aktu ukazująca poranek w domu państwa Dulskich.

O charakterystyce członków rodziny, służącej oraz panującymi miedzy nimi stosunkami słuchacze mieli okazję przypomnieć sobie wraz z kolejnymi scenami czytanymi przez: Martę Jasionek, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. F. Chopina w Małkini Górnej, i Barbarę Siwek, Annę Brzózkę oraz uczniów tej szkoły, Dorotę Padewską ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Glinie z uczniem tej szkoły, Ewę Jakubik i Katarzynę Bruszewską oraz ucznia ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Małkini Górnej i Szkoły Podstawowej w Orle oraz ucznia ze Szkoły Podstawowej im. kard. S. Wyszyńskiego w Kiełczewie, a także uczniów z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej i młodzież szkolną z Koła Teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej oraz Martę Sierotę zastępującą dyrektora Przedszkola Samorządowego, Agnieszkę Zawistowską ze Żłobka Gminnego w Małkini Górnej oraz Mieczysława Podlesia, sołtysa sołectwa Małkinia Dolna, Henrykę Godlewską, czyli emerytowaną nauczycielkę, phm. Ewę Roguską z 14. Drużyny Harcerskiej "Sokoły", a także mieszkańców gminy Małkinia Górna.

Lektorzy w ciekawy sposób i bardzo obrazowo przeczytali wybrane sceny utworu. Po wspólnym czytaniu przeprowadzono błyskawiczny konkurs literacki ze znajomości czytanego utworu. Uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą, a w nagrodę otrzymali książki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa dotycząca życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej, a oprawę muzyczną zaprezentował zespół Belfers Band.

Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowane zostały zakładki do książek, a lektorzy, którzy okazali się też wspaniałymi aktorami, otrzymali podziękowania.


Zobacz również

I Memoriał Zygmunta Klepackiego (zdjęcia, wideo)

16 września 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

W sobotę w Ostrowi Mazowieckiej odbył się I Memoriał Zygmunta Klepackiego. Turniej Podnoszenia Ciężarów. Zawody przeprowadzono w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Rubinkowskiego.

Narodowe Czytanie 2021 (zdjęcia)

12 września 2021, Miłosz Magrzyk

W sobotę w Ostrowi Mazowieckiej czytano "Moralność pani Dulskiej".

Happening w bibliotece, czyli przeprowadzka księgozbioru (zdjęcia)

10 września 2021, Miłosz Magrzyk

Wczoraj w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się nietypowe wydarzenie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]