Nobel 2021. Kto zdobył nagrodę w dziedzinie ekonomii?

Dodano: 12 października 2021 09:15, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Znamy ostatnich w tym roku laureatów Nagrody Nobla. Akademia wskazała ekonomistów, których prace mają ogromne znaczenie dla światowej gospodarki.
Szwedzka akademia podała nazwiska ostatnich tegorocznych noblistów. Laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody zaczęto przedstawiać w poniedziałek w poprzednim tygodniu. Finalnym akcentem było ogłoszenie zwycięzców z dziedziny ekonomii. Oficjalnie podano, że nagroda trafia w ręce: Davida Carda, Joshua D. Angrista i Guida W. Imbensa. Pierwszy z nich otrzyma 5 mln koron (ok. 2,2 mln zł) szwedzkich, a pozostałych dwóch po 2,5 mln (ponad 1 mln zł) ufundowane przez Bank Szwecji.

REKLAMAKanadyjczyk, David Card, badał wpływ płacy minimalnej, imigracji i edukacji na rynek pracy. Już na początku lat 90. XX wieku podważył konwencjonalne podejście do tych zależności i wskazał, że podniesienie najniższych zarobków nie zawsze prowadzi do zmniejszenia liczb miejsc pracy, a tak przez lata uważano.

Amerykanin Joshua D. Angrist i Holender Guido W. Imbens analizowali zagadnienia rynku pracy i obowiązujące na nim związki przyczynowe. Wysnute wnioski, jak podkreślono, rozprzestrzeniły się na inne dziedziny życia i zrewolucjonizowały badania empiryczne.

Przedłużenie obowiązku szkolnego o rok dla jednej grupy uczniów (ale nie dla innej) nie wpłynie na wszystkich w danej grupie w ten sam sposób. Część uczniów i tak kontynuowałaby naukę i w ich przypadku wartość edukacji często nie jest reprezentatywna dla całej grupy. Czy można więc w ogóle wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wpływu, jaki ma dodatkowy rok nauki w szkole? - tak badania naukowców zobrazowało jury, uzasadniając wybór laureatów, i dodało, że naukowcy rozwiązali ten problem metodologiczny, pokazując, jak można wyciągać precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku z eksperymentów naturalnych.

Nagroda Nobla 2021

Fizjologia i medycyna - David Julius i Ardem Patapoutian,

Fizyka - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi,

Chemia - Benjamin List i David MacMillan,

Literatura - Abdulrazak Gurnah,

Pokojowa Nagroda Nobla - Maria Ressa i Dmitrij Muratov.

Wszyscy tegoroczni laureaci zostaną odznaczeni 10 grudnia podczas oficjalnej gali. Odbiorą wówczas dyplomy, medale i nagrody pieniężne. Wynoszą one 10 mln koron szwedzkich (w większości kategorii do podziału).Źródło zdjęcia: Nobel Prize

Zobacz również

Literacka Nagroda Nobla przyznana. Czy w Polsce można kupić książki laureata?

11 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Tanzański pisarz został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Jako emigrant opisuje to, czego doświadczył. Czy powieści Abdulrazaka Gurnaha można przeczytać po polsku?

Pokojowa Nagroda Nobla. Tym razem dwoje laureatów

10 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przyznano najbardziej prestiżową nagrodę świata. W tym roku Pokojową Nagrodę Nobla zdobyły dwie osoby.

Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

6 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]