Jabłko czy papieros? Tak w Rubinku obchodzono Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dodano: 21 listopada 2021 09:00, Autor: KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
16.11.2021 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz. zostały przeprowadzone działania profilaktyczne mające na celu promowanie Światowego Dnia Rzucania Palenia. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska i walizki edukacyjne przygotowane przez pracowników Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMAZ młodzieżą przeprowadzono pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów oraz na temat sankcji karnych w przypadku palenia w miejscu niedozwolonym oraz palenia przez osoby nieletnie. W akcji bardzo chętnie uczestniczyła młodzież, która przygotowała plakaty, wystawę własnych prac. Podczas działań uczniowie częstowali rówieśników i pedagogów jabłkami, zgodnie z hasłem: weź jabłko zamiast papierosa. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, tj. st. sierż. Rafał Kuśpiel i sierż. szt. Emilia Podbielska.

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada.

Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.

Należy pamiętać także o sankcjach karnych w przypadku palenia wyrobów tytoniowych przez osoby nieletnie, jak również palenia w miejscach nie dozwolonych.

Zgodnie z prawem zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:

1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,

3) na terenie uczelni,

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w punktach 1 i 2,

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

8) na przystankach komunikacji publicznej,

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Na liście miejsc zakazanych dla palaczy są także dworce kolejowe, autobusowe i lotnicze. Jakie kary grożą za złamanie prawa? Może to być upomnienie albo mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

W przypadku osoby nieletniej, która zostanie przyłapana na paleniu papierosów, policja jest zobowiązana powiadomić o tym fakcie rodziców/opiekuna prawnego oraz właściwy ze względu na rejon sąd rodzinny.

Źródło zdjęć: KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Zobacz również

Gmina Stary Lubotyń. Ukończenie I etapu konserwacji zabytkowej kaplicy (zdjęcia)

21 listopada 2021, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Prace przeprowadzone w tym roku polegały na właściwym zabezpieczeniu budynku przed postępującym zniszczeniem.

Nowi policjanci złożyli ślubowanie

18 listopada 2021, KWP, red. Miłosz Magrzyk

9 nowych policjantów zasiliło szeregi Garnizonu Mazowieckiego.

Nur: zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP

18 listopada 2021, UG w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego, a w szczególności jego prezydium za ofiarną pracę w minionej kadencji; za trud i poświęcenie w realizacji powierzonych zadań.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]