Jabłko czy papieros? Tak w Rubinku obchodzono Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dodano: 21 listopada 2021 09:00, Autor: KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
16.11.2021 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz. zostały przeprowadzone działania profilaktyczne mające na celu promowanie Światowego Dnia Rzucania Palenia. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska i walizki edukacyjne przygotowane przez pracowników Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMAZ młodzieżą przeprowadzono pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów oraz na temat sankcji karnych w przypadku palenia w miejscu niedozwolonym oraz palenia przez osoby nieletnie. W akcji bardzo chętnie uczestniczyła młodzież, która przygotowała plakaty, wystawę własnych prac. Podczas działań uczniowie częstowali rówieśników i pedagogów jabłkami, zgodnie z hasłem: weź jabłko zamiast papierosa. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, tj. st. sierż. Rafał Kuśpiel i sierż. szt. Emilia Podbielska.

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada.

Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.

Należy pamiętać także o sankcjach karnych w przypadku palenia wyrobów tytoniowych przez osoby nieletnie, jak również palenia w miejscach nie dozwolonych.

Zgodnie z prawem zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:

1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,

3) na terenie uczelni,

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w punktach 1 i 2,

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

8) na przystankach komunikacji publicznej,

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Na liście miejsc zakazanych dla palaczy są także dworce kolejowe, autobusowe i lotnicze. Jakie kary grożą za złamanie prawa? Może to być upomnienie albo mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

W przypadku osoby nieletniej, która zostanie przyłapana na paleniu papierosów, policja jest zobowiązana powiadomić o tym fakcie rodziców/opiekuna prawnego oraz właściwy ze względu na rejon sąd rodzinny.

Źródło zdjęć: KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Zobacz również

Gmina Stary Lubotyń. Ukończenie I etapu konserwacji zabytkowej kaplicy (zdjęcia)

21 listopada 2021, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Prace przeprowadzone w tym roku polegały na właściwym zabezpieczeniu budynku przed postępującym zniszczeniem.

Nowi policjanci złożyli ślubowanie

18 listopada 2021, KWP, red. Miłosz Magrzyk

9 nowych policjantów zasiliło szeregi Garnizonu Mazowieckiego.

Nur: zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP

18 listopada 2021, UG w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego, a w szczególności jego prezydium za ofiarną pracę w minionej kadencji; za trud i poświęcenie w realizacji powierzonych zadań.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]