Rozmawiali o badaniach gwaroznawczo-kulturoznawczych (zdjęcia)

Dodano: 27 listopada 2021 08:30, Autor: UM, red. Miłosz Magrzyk

Głównym gościem była niezastąpiona prof. Barbara Falińska.
Wczoraj w Starej Elektrowni odbyła się konferencja w charakterze hybrydowym, współorganizowana przez miasto Ostrów Mazowiecką razem z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Konferencję naukową zatytułowano Badania gwaroznawczo-kulturoznawcze w powiecie Ostrów Mazowiecka na tle ogólnopolskim.

REKLAMAGłównym gościem była niezastąpiona prof. Barbara Falińska, która zainaugurowała wydarzenie prelekcją o sposobach zachowania pamięci o języku. Warto wspomnieć, że konferencja była też okazją, by złożyć prof. życzenia z okazji 90. urodzin. Na ręce badaczki złożono kwiaty, wręczono moc prezentów i podziękowano za jej ogromny wkład w badania gwary języka polskiego. Nie obyło się bez wzruszeń. Burmistrz Jerzy Bauer, dziękując prof. Falińskiej za minioną i obecną współpracę na rzecz zachowania pamięci o języku, podkreślił jej zaangażowanie w rozwój badań o regionie.

Wśród zaproszonych znalazła się śmietanka językoznawców z całego kraju, m.in.: prof. Józef Porayski-Pomsta, prof. Jerzy Reichan, prof. Katarzyna Sobolewska, prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska czy dr Leszek Krześniak.

Ze słów prelegentów wynikało, iż warto zachowywać w archiwach rodzinnych (i pamięci) wyjątkowe słowa, zwroty i określenia, szczególnie te używane przez ludzi w słusznym wieku. Są one bowiem nieocenionym świadectwem wyjątkowości naszego regionu i naszych rodzin, a tym samym naszej tożsamości.


Zobacz również

Najbardziej oblegana uczelnia w Polsce to...

26 listopada 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło dane dotyczące tegorocznej rekrutacji na studia. W sumie rok akademicki rozpoczęło ponad 428 tysiące osób. Najczęściej wybierali... Nie, to nie uniwersytety.

Upamiętnienie Jana Maletki (zdjęcia)

26 listopada 2021, Miłosz Magrzyk

Jan Maletka został zamordowany za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka (zdjęcia)

23 listopada 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej miała miejsce inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]