Co grozi za znieważenie żołnierza w internecie? Powstaje specjalna grupa

Dodano: 28 listopada 2021 10:04, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Armia zapowiada, że będzie dokładnie śledziła wpisy internetowe i namierzała treści obrażające żołnierzy. Z jakimi karami muszą się liczyć autorzy takich słów?
Grupa Honor została powołana w strukturach WOT-u. Ma się składać z terytorialsów, którzy w cywilu są prawnikami, studentami prawa czy byłymi policjantami. WOT podał, że w wyniku działań grupy treści szkalujące będą poddane natychmiastowej kwalifikacji czynu i z odpowiednim wnioskiem oddane do sądu. Dokładanie opisano to w komunikacie tak: Do głównych zadań grupy należy nie tylko reakcja na ewidentnie szkalujące honor żołnierza wypowiedzi osób publicznych, ale i wyszukiwanie treści w social mediach oraz w komentarzach pod artykułami czy postami. Zespół specjalistów będzie zajmował się także treściami zgłaszanymi przez żołnierzy WOT czy przez osoby mocno dotknięte czy obrażone treścią dotyczącą naszej formacji, na jaką natknęły się w internecie czy w mediach.

REKLAMAJak Barbara

Nie da się ukryć, że powstanie tej sekcji wynika z sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i obecności tam WOT. W sieci można odszukać wiele komentarzy obrażających mundurowych - zarówno żołnierzy, jak i policjantów czy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ostatnio bardzo głośno było o wpisie aktorki, celebrytki Barbary Kurdej-Szatan, która nazwała pograniczników maszynami bez serca i mózgu i użyła słowa mordercy.

Tego typu wpisy nie są czymś nowym. Już w 2012 roku MON chciał ścigania internautów za obraźliwe komentarze i nawet poleciło prokuratorom podejmowanie takich spraw. Wówczas komentującym chodziło o obecność polskich wojsk w Iraku i Afganistanie. Także w 2012 roku został skazany pierwszy internauta. Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej wymierzył karę 100-złotowej grzywny 62-letniemu mężczyźnie. W sieci, jako Leon z gazowni pochwalał śmierć st. szeregowego Pawła Poświata podczas misji w Afganistanie. A niech giną, kto kazał im tam jechać, napaść i mordować Afgańczyków. Pytam, kto dał im takie prawo? Czym Afgańczycy sobie zasłużyli, by Polacy wtrącali się w nie swoje sprawy - napisał na jednych w forów 62-latek.

Jaka kara?

Co może grozić osobie, którą namierzy grupa Honor? Znieważenie funkcjonariusza publicznego, a takim jest żołnierz, podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, stanowi w końcu naruszenie art. 226 Kodeksu karnego. Przewidzianą karą jest grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

W art. 226 KK czytamy:

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Przepis art. 222 § 2 stosuje się odpowiednio.

§ 3. Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Źródło zdjęcia: Stanisław Żaryn/Twitter

Zobacz również

Pokaz sprzętu wojskowego (zdjęcia)

28 listopada 2021, SP w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

26 listopada, z inicjatywy wójta gminy Nur, na terenie Szkoły Podstawowej w Nurze goszczono przedstawicieli 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Pożar zniszczył wszystko. Trwa zbiórka na odbudowę domu

26 listopada 2021, Miłosz Magrzyk

Dom niecałe 2 lata temu został wyremontowany przez ekipę popularnego programu telewizyjnego.

Terytorialsi. Ostatnia przysięga w tym roku (zdjęcia)

23 listopada 2021, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

20 listopada w Ciechanowie odbyła się ostatnia w 2021 roku przysięga wojskowa żołnierzy obrony terytorialnej. Podczas uroczystości po raz pierwszy słowa roty przysięgi zostały wypowiedziane na sztandar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]